Sugestie

Pole dance - co to jest? Sposób na odchudzanie i jędrne ciało, czyli wzmocnij ciało z przyjemnością

Utworzony 27 Sty 2015  / Dział: Trening

Pole dance na polskim gruncie znany jest raczej jako taniec na rurze. Taniec ten zyskał szczególnie na popularności w Stanach Zjednoczonych w latach 20. ubiegłego wieku. W okresie tym organizowano liczne festyny, których atrakcją były występy artystów. Znajdowali się wśród nich nie tylko iluzjoniści czy połykacze ognia. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również zmysłowe tańce kobiet przy wertykalnym drążku podpierającym środek namiotu – miejsce tych popularnych wówczas występów. Z tego powodu z biegiem czasu zyskał on określenie rury do tańca, czyli „pole dance”.  Choć od tego momentu minęło wiele lat, zainteresowanie tańcem nie słabnie. Dziś jednak wykonywany jest on nie tylko ku uciesze mężczyzn. Stał się rodzajem aktywności fizycznej pozwalającej zadbać o kobiecą kondycję.

Pole dance odchudzanie

                          Pole dance Fot. Fotolia

Pole dance - co to jest? Sposób na odchudzanie i jędrne ciało

Jego historia powoduje jednak, że wciąż można spotkać definicje tańca akcentujące głównie jego erotyczny element. Czytamy w nich, że pole dance jest „rodzajem tańca erotycznego, szczególnie rozpowszechnionego w klubach ze striptizem”, który „ma na celu wywołanie podniecenia seksualnego poprzez ukazywanie nagiego ciała w różnych pozycjach lub obrotach tancerki w oparciu o pionowo ustawioną rurę”[1].

Pole dance w klubach fitness

Już dawno pole dance przeniósł się ze wspomnianych klubów na sale sportowe

Uczą go wykwalifikowani instruktorzy, a w różnych regionach świata organizowane są konkursy, zawody i mistrzostwa w tańcu na rurze. Jak powinna więc brzmieć współczesna definicja tego coraz bardziej popularnego tańca?

Jest to forma aktywności fizycznej łącząca ćwiczenia nieaerobowe i aerobowe wykonywane na oraz przy rurze.

Niezbędnym elementem tego tańca niezmiennie pozostaje pionowo postawiona tytanowa lub niklowana rura, przy pomocy której wykonuje się płynne obroty i figury. Wymagają one dużo siły, sprawności fizycznej, a nawet umiejętności typowych dla gimnastyki oraz akrobatyki. Bardzo ważnym elementem ćwiczeń składających się na pole dance są ćwiczenia rozciągające mięśnie, wpływające na zwiększenie elastyczności oraz gibkości ciała.

 

Pole dance - by wzmocnić siłę i spalić tłuszcz

Wykonywanie wszystkich tych ćwiczeń sprawia, że w trakcie tańca angażowane są różne partie mięśni. Dzięki temu pole dance wzmacnia całe ciało, kształtuje pośladki, ramiona, uda, brzuch oraz nogi. Pozwala spalić tkankę tłuszczową. Uczestniczki tego rodzaju zajęć mogą ponadto spodziewać się poprawy koordynacji ruchowej, zdobycia umiejętności tanecznych oraz poprawy siły, wytrzymałości i elastyczności mięśni.

 

Pole dance jako sposób na poprawę samooceny

Mimo że podtekst erotyczny tego tańca zdaje się zanikać, trudno pominąć ten aspekt w jego charakterystyce. Pole dance daje przecież swoim zwolenniczkom nie tylko ładną sylwetkę, ale i pozwala budować wiarę w siebie. Włączona w niego zmysłowość sprawia, że kobiety zaczynają dostrzegać piękno własnego ciała. To z kolei przekłada się na samoakceptację. A ta jest przecież bezcenna i stanowi istotny komponent uczucia szczęścia i spełnienia.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 


[1] http://pl.wikipedia.org/wiki/Taniec_na_rurze

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas