Sugestie

Aerobox - na czym polega? Dla kogo jest przeznaczony? Aerobox - zalety.

Utworzony 19 Wrz 2014  / Dział: Trening

Aerobox nie jest w Polsce szczególnie nowym zjawiskiem. Pojawił się w kraju już pod koniec lat 90. XX w. Jednak to dziś święci triumfy swojej popularności. W dużej mierze wynika to z faktu, że doskonale wpisuje się on w lubiane przez współczesnych „fitnesowców” formy aktywności fizycznej mieszczące się w trendzie BODY&MIND. Trend ten tworzą różne rodzaje pracy z ciałem, których istotą jest nie tylko kształtowanie sylwetki, ale i rozwój strony duchowej. Aktywność fizyczna, w myśl tego trendu, ma zapewniać relaks, wyciszenie, prowadzić do równowagi psychicznej. Cele te można realizować uprawiając aerobox.  

Aerobox - na czym polega? Aerobox - zalety treningu.

Czym jest aerobox?

Pod terminem aerobox kryje się intensywny trening aerobowy inspirowany sztukami walki. Inspiracja ta doprowadziła do ukształtowania zestawu ćwiczeń, w trakcie których pojawiają się elementy boksu, kickboxingu, karate, taekwondo oraz aerobiku. Nie jest to jednak sport kontaktowy, a założeniem treningu nie jest nauka metod ataku czy też sposobów obrony przed ewentualnym napastnikiem. Wykonywane w trakcie treningu kopnięcia i uderzenia mają zupełnie inne cele. Należą do nich kształtowanie ciała, wzrost wytrzymałości oraz wzmocnienie poczucia pewności siebie.

 

Jest to trening ok. 60-minutowy złożony z trzech etapów. Zaczyna się od kilkuminutowej rozgrzewki polegającej na lekkim rozciąganiu mięśni, zastosowaniu prostych kroków fitness oraz ćwiczeniach oddechowych. Na trening główny (ok. 40 minut) składają się ćwiczenia różnorodnych zestawów ciosów, kopnięć oraz uderzeń łokciem wykonywanych w rytm muzyki. Są one technicznymi elementami konkretnych sztuk i sportów walki. Łączy się je w kombinacje ruchów mające przypominać walkę. Zarówno ruchy, jak i muzyka powinny być dynamiczne. Nieodzownym elementem treningu jest jego ostatni etap. Na koniec muszą się pojawić ćwiczenia rozluźniające, powszechnie zwane stretchingiem. Rozciąganie nóg, tułowia i ramion oraz uzupełnienie płynów są ważne po tak intensywnej formie aktywności.

Wszystkie komponenty godzinnego treningu wyraźnie pokazują, że istotą tej aktywności fizycznej nie są jedynie intensywne ćwiczenia wytrzymałościowe i siłowe. Równie ważne są elementy mające sprzyjać wyciszeniu, relaksacji oraz kształtowania siły umysłu. Stąd też zestaw ćwiczeń składających się na aerobox zawiera w sobie także ćwiczenia rozciągające czy pomagające kontrolować oddech.

 

Aerobox - Trening całego ciała

Liczy się nie tylko zachowanie prawidłowej kolejności wykonywanych ćwiczeń, ale i technika rozumiana jako prawidłowe wykonywanie poszczególnych ruchów. Ze względu na konieczność precyzji w ciosach, kopnięciach i uderzeniach łokciem oraz bezpieczeństwo ćwiczących niezbędna jest obecność wykwalifikowanego trenera. Zaprezentuje on poprawną technikę, udzieli wskazówek. Najważniejsze jednak, że poprzez właściwie wykonany trening pomoże on ćwiczącym zaangażować do pracy i wzmocnić różne partie mięśni. I tak np. odpowiednio wykonane ciosy kształtują poszczególne partie mięśni ramion, grzbietu, brzucha oraz klatki piersiowej. Kopnięcia aktywizują mięśnie pośladków, ud i łydek. Z kolei uderzenia łokciem przekładają się na większą wytrzymałość mięśni górnych partii ciała.

 

Aerobox - Zalety 

Kształtowanie poszczególnych mięśni ciała nie jest jedynym rezultatem treningu. Jego intensywne tempo pozwala spalać tkankę tłuszczową. Konieczność utrzymania prawidłowej postawy w trakcie ćwiczeń pozytywnie wpływa na kręgosłup. Trening poprawia także wydolność krążenia, wydolność oddechową, kondycję i koordynację ruchową. Równie ważnym następstwem aeroboxu jest wzmocnienie psychicznej strony ćwiczących. Aerobox jest obecnie jednym z ulubionych rodzajów treningów prowadzonych przez instruktorów w klubach na terenie całej Polski, ponieważ pozwala uwolnić się od napięć, stresów dnia codziennego. To forma aktywności, która pozwala odreagować.

 

Aerobox dla kogo?

Aerobox jest jedną z niewielu form zajęć fitness, której nie unikają mężczyźni. Wśród panów, niestety, wciąż panuje przekonanie, że fitness to rodzaj aktywności fizycznej zarezerwowanej dla kobiet. W omawianym treningu aerobowym mogą w zasadzie uczestniczyć wszyscy. Decydując się na tego rodzaju ćwiczenia należy jednak mieć na uwadze ich intensywność. To trening raczej dla zaawansowanych. Nie jest też wskazany dla ludzi borykających się z problemami ze stawami oraz krążeniem.

 

Oferta współczesnych klubów fitness działających na terenie Polski jest naprawdę bogata. Warto jednak zwrócić uwagę właśnie na aerobox. Trening ten jest dobrym pomysłem zwłaszcza w przypadku osób, które są aktywne, wytrzymałe i szukają zajęć pozwalających spożytkować energię. Nie obawiajmy się zbyt szybkiego tempa ćwiczeń. Trening dopiero z czasem staje się coraz bardziej dynamiczny. Każdy zdąży się więc do tego przygotować.

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas