Sugestie

Kalistenika - Trening bez sprzętu

Utworzony 24 Lut 2015  / Dział: Trening
Przyrządem do ćwiczeń może być ciało każdego z nas. Nie trzeba korzystać z usług siłowni. Nie jest też niezbędny własny sprzęt, aby kształtować mięśnie. Jeśli nie mamy hantli nie oznacza to, że nie możemy rozpocząć treningów. Między specjalistami trwają spory o to, które z ćwiczeń są bardziej efektywne – te z obciążeniem własnego ciała czy te z użyciem dodatkowych przyrządów. Są tacy, którzy twierdzą, że nasze ciało jest wszystkim, czego potrzebujemy, aby wzmocnić kondycję fizyczną. Niezależnie od zajętego w tej kwestii stanowiska przyznać trzeba, że trenowanie polegające na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała ma swoje pozytywne strony.

 

Kalistenika, trening bez sprzętu, trening z ciężarem własnego ciała, trening bez siłowni

Kalistenika, trening bez sprzętu. Fot. Fotolia

 

Kalistenika - trening bez sprzętu

Trening siłowy, którego bazę stanowią ćwiczenia z własną masą ciała funkcjonuje często pod określeniem – kalistenika. Słowo to pochodzi z greki i należy je tłumaczyć jako „piękno i siła”. Greckie są również korzenie tego rodzaju aktywności fizycznej. Już Spartanie brali udział w treningach, które dziś określilibyśmy mianem morderczych, a które w dużej mierze polegały na użyciu obciążenia w postaci własnego ciała. Dziś kalistenika została niemal wyparta z oferty klubów fitness. Wciąż jednak istnieje i zdaje się, że zaczyna wracać do łask.

Kalisteniką nazywa się aktywność fizyczną, której istotą jest trening siłowy złożony z ćwiczeń z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Podstawę takiego treningu stanowią powszechnie znane ćwiczenia, takie jak pompki, mostki, brzuszki, podciąganie na drążku, przysiady czy unoszenie nóg.

 

Trening bez sprzętu - zalety

1. Najbliższy naturze człowieka - angażuje wiele grup mięśniowych

Wszystkie te ćwiczenia składają się na formę aktywności, która jest najbliższa naturze człowieka. To pierwsza z wielu zalet treningu z ciężarem własnego ciała. Mamy stały kontakt z własnym ciałem i zapewniamy harmonijną współpracę wszystkich mięśni. To niezwykle ważne. Wykonywane w czasie treningu ćwiczenia zbliżone są do naszych codziennych ruchów angażujących wiele grup mięśniowych. Normalnie mięśnie nigdy nie funkcjonują w izolacji. A tak dzieje się wtedy, gdy decydujemy się wykorzystać specjalistyczny sprzęt. Zmusza on do pracy wybrane partie mięśni.

 

2. Bezpieczny trening bez sprzętu

Można powiedzieć, że jest on bezpieczniejszy niż trening ze sztucznym obciążeniem. Zwolennicy kalisteniki w trakcie ćwiczeń nie narażają mięśni, stawów oraz ścięgien na tak wysokie przeciążenia i uszkodzenia jak osoby wykorzystujące różnego rodzaju sprzęt. W tym miejscu podkreślić należy, że trening z obciążeniem wywiera silniejszy nacisk na kręgosłup, dłonie i inne rejony neurologiczne niż trening z ciężarem ciała.

Trening bez przyrządów rozwija podstawowe partie mięśniowe. Pompki np. kształtują mięśnie brzucha, kręgosłupa, ud, a nawet pośladków. Budują ponadto mięśnie klatki piersiowej i triceps. Podciąganie na drążku przynosi rezultat w postaci zbudowanych mięśni pleców oraz bicepsów. Unoszenie nóg uaktywnia mięśnie naszego brzucha, zaś mostek mięśnie kręgosłupa. Wykonując przysiady możemy się spodziewać, że do pracy pobudzimy najważniejsze mięśnie nóg.

 

3. Harmonijny rozwój całego ciała

W związku z tym, że kalistenika zachęca do pracy wszystkie ważniejsze partie mięśniowe jest gwarantem harmonijnego rozwoju całego naszego ciała. Kształtuje się zwłaszcza siła i wytrzymałość, ponieważ niezbędna zasadą tych ćwiczeń jest konieczność nieustannego utrzymywania balansu ciała.

 

4. Proste ćwiczenia bez sprzętu

Do pozytywów treningu z masą ciała należy także prostota wykonywanych ćwiczeń. Nie wymaga on znajomości złożonych technik. Dotyczy to zwłaszcza osób początkujących w tej dziedzinie treningowej. Wystarczy zaledwie kilka podstawowych ćwiczeń wzmacniających największe grupy mięśni, aby stosunkowo szybko móc zauważyć rezultaty ćwiczeń.

Trzeba jednak pamiętać, że ważna jest technika wykonywanych ćwiczeń. Warto więc wykonywać je, szczególnie na początku, pod okiem trenera. W przeciwnym razie możemy nie tylko nie zobaczyć pożądanych efektów, ale i narazić się na uszkodzenia mięśni, ścięgien czy nawet układu kostnego.

5. Trening z ciężarem własnego ciała wykonasz w każdym miejscu

Za kalisteniką przemawia ponadto możliwość jej uprawiania niemal wszędzie. Ćwiczenia z ciężarem własnego ciała można wykonywać zarówno we własnym domu, jak i na zewnątrz.

 

6. Trening bez siłowni nie obciąża kieszeni

Nie mniej istotny jest fakt, że to tania aktywność. Czynnikiem wywołującym opór, niezbędny do budowania mięśni i siły, jest naturalna siła przyciągania ziemskiego, która oddziałuje na nasze ciało. Zainwestować trzeba jedynie we własną motywację.

 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas