Sugestie

Czym jest Crossfit? Czy crossfit wyciśnie z nas coś więcej niż pot?

Utworzony 16 Paź 2014  / Dział: Trening

Crossfit to trening prosto z garażu. Określenie to nawiązuje do historii ćwiczeń, która zaczyna się w latach 90. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam gimnastyk Greg Glassman opracował w swoim garażu system treningowy określony mianem crossfit. Jego podstawę stanowiły trzy grupy ćwiczeń: ćwiczenia siłowe ze sztangą, usprawniające ćwiczenia gimnastyczne oraz aerobowy trening wydolnościowy. Ich połączenie oraz szybkość wykonywania miały ćwiczącego bardzo zmęczyć. Nie tylko tempo skonstruowanego przez Amerykanina zestawu ćwiczeń było intensywne. Zaskakująca była również fala popularności, na jakiej się unosił... 

crossfit zalety przeciwwskazania trening ćwiczenia

Crossfit. Fot. Fotolia

Czym jest Crossfit?

 

Historia Crossfitu

Crossfit szybko został zauważony przez amerykańską policję, żołnierzy, jednostki specjalne. Rezultaty intensywnego treningu dostrzegli też przeciętni Amerykanie, czego dowodem była rozrastająca się sieć siłowni założona przez autora treningu. Cała ta historia bywa nazywana marketingowym chwytem, który pozwolił sprzedać pod nową nazwą dobrze znane wszystkim ćwiczenia. Niezależnie od zajętego stanowiska w tej sprawie warto zapoznać się z istotą treningu, który w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Okrzyknięto go morderczym treningiem. Aby oddać jego charakter używa się ponadto przymiotnika – katorżniczy. Mówi się też o kilkunastu minutach skrajnej mordęgi. 

Próbując opisać przebieg ćwiczeń niektórzy redaktorzy posuwają się dość daleko i stwierdzają, że w trakcie treningu leje się krew, pot i łzy.Jak krótko opisać ten zwalający z nóg trening? Crossfit to trening wytrzymałościowo-siłowy. Składa się na niego kombinacja ćwiczeń ogólnorozwojowych, których wykonywanie prowadzi do lepszej sprawności fizycznej całego organizmu.

U podstaw crossfitu leży innowacyjne podejście do aktywności ruchowej, zgodnie z którym poprawę zdolności wysiłkowych oraz lepszą kondycję można uzyskać dzięki wszechstronnemu rozwojowi całego organizmu. Stąd też jedną z podstawowych zasad treningu jest dążenie do osiągania sprawności fizycznej w dziesięciu różnych obszarach fizycznych. Należą do nich: wydolność krążeniowo-oddechowa, wytrzymałość, siła, gibkość, moc, szybkość, zwinność, równowaga, koordynacja i dokładność.

 

Trening Crossfit - jak wygląda?

W treningu crossfit cel ten jest osiągany za pomocą trwających ok. 20-30 minut ćwiczeń. Chodzi o to, aby wykonać maksymalną liczbę powtórzeń danego ćwiczenia w określonym czasie. Ćwiczenia występują w tzw. obwodach (seriach), czyli jedno po drugim, z zachowaniem minimalnej przerwy między nimi. Minimalna przerwa to taka, która trwa do momentu ustabilizowania tętna, czyli od 1 do 5 minut. Po przerwie obwód należy powtórzyć 1-3 razy. Na każdą taką serię czy obwód składa się kilka ćwiczeń (6-8). Wykonując je należy uwzględnić zasadę, że po każdym wymagającym, ciężkim ćwiczeniu następuje lżejsze, ponieważ nie można cały czas obciążać tych samych partii mięśniowych.

Treningi powinny być więc krótkie oraz intensywne. Muszą też być przy tym różnorodne. Różnorodność oznacza, że ćwiczenia dobierane są tak, aby angażowały do pracy jak największą ilość grup mięśniowych. W związku z tym we wspomnianych obwodach mamy do czynienia z mieszanką. Są elementy treningu siłowego, aerobowego, są sztuki walki.

Ćwiczący może skakać na skakance, biegać, pływać, podnosić ciężary, wykonywać pompki, robić brzuszki, wykonywać przysiady ze sztangą, rzucać piłką lekarską, podciągać się na drążku, naskakiwać na skrzynię. Trening może być urozmaicony urządzeniami i akcesoriami treningowymi, takimi jak: gumy, kettlebell, TRX, koła gimnastyczne, młot czy też step. Wszystko po to, aby nie tylko trenującego, ale i jego ciało zaskakiwać nowym, nieznanym, trudniejszym. Crossfit wciąż stawia nowe wyzwania.

 

Crossfit to coś innego niż trening na siłowni

Choć w trakcie ćwiczeń pojawiają się przyrządy znane właśnie z siłowni warto podkreślić, że zdaniem fanów tej aktywności ruchowej crossfit nie przypomina znanych z siłowni planów treningowych. W założeniach tego treningu nie ma ani konkretnych planów, ani systematyki ćwiczeń.

Ważne jest natomiast to, aby dostosować go do indywidualnych możliwości uzależnionych od wieku, doświadczenia oraz kondycji trenującego. Wraz z upływem czasu i nabywanymi umiejętnościami trening należy modyfikować poprzez zmianę czasu wykonywania ćwiczenia, liczbę jego powtórzeń czy też intensywność.

Zalety crossfitu

Kombinacja intensywnych i różnorodnych ćwiczeń składających się na trening zwany crossfit przynosi trenującym wiele dobrego. Wśród pozytywnych stron tych ćwiczeń wskazać można m.in.:

- poprawę wydolności organizmu i kondycji – dobroczynny wpływ na układ oddechowo-krążeniowy;

- modelowanie sylwetki dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom angażującym wiele mięśni;

- poprawę gibkości – zwiększenie zakresu ruchu stawów;

- poprawę siły i wytrzymałości;

- wzmocnione mięśnie i stawy;

- utratę zbędnych kilogramów;

- odporność na stres i zmęczenie.

Zanim przystąpimy do tak intensywnego działania, jakim jest trening crossfit należy pamiętać, że trzeba go poprzedzić trwającą 15 minut rozgrzewką. Po treningu właściwym musimy natomiast wykonać ćwiczenia rozciągające.

Crossfit - przeciwwskazania

Do tych męczących ćwiczeń może nas zachęcić fakt, że trenować crossfit można w zasadzie wszędzie. Nie są nam potrzebne nawet sprzęty. Nie jest też wymagany określony wiek, poziom sprawności czy doświadczenie. To aktywność fizyczna, której morderczy urok jest w stanie odkryć każdy. Prawie każdy. Przeciwwskazaniem do jej uprawiania są stany pooperacyjne, urazy powypadkowe i kontuzje, dolegliwości bólowe nasilające się podczas ćwiczeń, rozpoznana osteoporoza, niewydolność układu krążenia i oddechowego (m.in. nieustabilizowane nadciśnienie i dolegliwości związane z sercem), ogólne osłabienie organizmu, gorączka oraz ostre stany chorobowe. 

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

plan treningowy na masę, rzeźbę, redukcję tkanki tłuszczowej, treningi, odchudzanie

 
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas