Sugestie

Jak aktywni jesteśmy?

Utworzony 30 Gru 2014  / Dział: Trening

Zdaje się, że panuje stereotyp o Polakach jako nacji leniwej, która woli biesiadować, wykorzystuje każde święta i wolne dni do rodzinnych spotkań przy obfitym stole prędzej niż do jakichś form aktywności fizycznej. Okazuje się jednak, że Polacy coraz chętniej się ruszają. :) Rzeczywiście, wydaje się, że coraz częstszy jest widok ludzi biegających, jeżdżących na rowerze. Okupywane są również pływalnie i siłownie. Obecnie aktywność fizyczna jest również promowana. Formą tego są np. rowery Veturilo, które cieszą się ogromnym powodzeniem. Przyjrzyjmy się dokładnym statystykom ukazującym, jak zmienia się popularność sportu wśród mieszkańców Polski.

aktywność fizyczna polaków

Aktywność fizyczna Polaków, fot. Fotolia

 

Aktywność fizyczna Polaków

Kto się rusza?

Według badań CBOSu z września zeszłego rokuAktywność fizyczna Polaków około 2/3 naszych rodaków podejmowało ćwiczenia ruchowe  w ciągu przedostatniego roku, z czego aż 40% robiło to regularnie! A jak wiadomo, właśnie regularny wysiłek fizyczny jest najbardziej korzystny i ma dalekosiężny pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jest to jednak specyficzna grupa osób – są to ludzie młodzi, dobrze wykształceni i, co ciekawe, mieszkańcy miasta, którzy mają przecież mniejsze możliwości zdrowego wysiłku fizycznego. Aktywność ruchowa w mieście wiąże się również z pewnymi kosztami. Mimo to mają oni świadomość, że wysiłek w metropoliach jest szczególnie istotny, ze względu na stresujący i niezdrowy tryb życia, który często towarzyszy pracy i innym działalnościom.

Bardzo optymistyczna jest diagnoza, że Polacy uprawiają sport nie tylko dla zdrowia (70%), ale również dla czerpanej z tego przyjemności – taką motywację deklaruje aż 61% badanych! To bardzo pozytywna informacja, gdyż wysiłek fizyczny ma sens, jeżeli sprawia danej osobie przynajmniej minimalną radość, inaczej szybko się zniechęci.

 

Jakie dyscypliny lubimy?

Jeśli chodzi o popularność poszczególnych dyscyplin, największym powodzeniem cieszy się jazda na rowerze, a na drugim miejscu plasuje się pływanie. Inne lubiane aktywności to bieganie, turystyka piesza, piłka nożna, siatkówka, gimnastyka, fitness, aerobik. Od siebie mogę dodać, że coraz więcej widuję osób „z kijkami”, czyli uprawiających nordic walking.

Powszechne są różne umiejętności – jazda na rowerze (97%), ponad połowa Polaków potrafi pływać oraz jeździć na łyżwach, aż co trzeci na nartach. Nasi rodacy uprawiają też sporty intelektualne – prawie połowa potrafi grać w szachy, trochę gorzej wygląda sytuacja z brydżem – gra w niego około co siódmy Polak.

Badania CBOSu z 2013 roku są niezwykle optymistyczne i różnią się na korzyść od rezultatów badań z poprzednich lat. Jeszcze W 2012 roku 61% badanych unikało ćwiczeń takich jak siłownia czy aerobik, a aż 47% nie biegało, nie pływało i nie jeździło na rowerze.

 

Polska na tle Europy

Badania Eurobarometru są niestety mniej optymistyczne, ale dotyczą one wszystkich krajów UE. Około 59% mieszkańców Europy nie uprawia żadnego sportu lub robi to bardzo rzadko. Najbardziej wysportowane państwa to Szwecja, Dania i Finlandia, najmniej zaś to Bułgaria, Malta i Portugalia. Według tych badań Polska lokuje się mniej więcej pośrodku.

Mimo różnorodności statystyk zwiększająca się popularność aktywności ruchowej wśród Polaków jest widoczna. Co ważniejsze i bardzo pozytywne, badania CBOSu ukazuje dużą świadomość ćwiczących osób – wiedzą, że ma to korzystny wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne, dbają o to, aby sport stał się przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Bardzo optymistyczna jest tendencja ludzi z środowisk miejskich do wykonywania ćwiczeń, która również świadczy o rozpowszechnionej wiedzy o konieczności podejmowania wysiłku fizycznego, aby oderwać się od chaosu i szybkiego tempa życia wielkich miast. Trzymajmy kciuki, aby statystyki ukazujące aktywność ruchową Polaków stawały się coraz lepsze. ;)

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas