Sugestie

Motywacja

Utworzony 22 Paź 2014 przez  / Dział: Trening

Dotyczy w zasadzie wszystkich dziedzin aktywności człowieka, w których tak wiele od niej zależy.  Motywacja, bo o niej mowa to nic innego jak rozpoczęcie, kierowanie i podtrzymywanie aktywności skierowanej na określony cel. Brzmi tak prosto, ale dlaczego tak często poddajemy się w drodze do osiągnięcia celu? Przecież mają nam pomóc książki, cytaty, zdjęcia, filmy, osoby, motywujące piosenki itd. Każdy z nas ma sposób na podtrzymanie aktywności, która pozwoli nam osiągnąć cel, ale i tak wielu z nas poddaje się w drodze do mety.

Artykuł napisany przez Różową Klarę - autorkę bloga o tematyce fitnessu, zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, odchudzania, motywacji i rozwoju. Więcej ciekawych wpisów znajdziecie na blogu: www.rozowaklara.pl. Polecamy!
 

Motywacja wymaga celu, który jest jasny i konkretny. Musimy mieć świadomość do czego dążymy a wizualizacja celu pozwoli ci na pokonywanie przeszkód, które będą stawać na twojej drodze.

Motywacja nie trwa wiecznie, więc trzeba o nią dbać cały czas. Na samym początku swojej drogi przygotuj się na moment, kiedy dopadnie cię zmęczenie, zwątpienie i pytania o dalszy sens swojej walki o wymarzony cel. Momenty kryzysu wpisane są w drogę do osiągnięcia celu. W momencie zwątpienia zastanów się ile masz już za sobą, przeczytaj motywujący cytat, książkę, zobacz motywujący film, a najlepiej poszukaj swojego indywidualnego sposobu na podtrzymanie, wzmocnienie motywacji.

Motywuje nas satysfakcja z tego, co już osiągnęliśmy. Radość z sukcesu to ogromny zastrzyk energii i trzeba z tego korzystać. Spójrz na efekty swojej pracy-niezależnie od tego czy twoim celem jest zrzucenie kilogramów, napisanie pracy licencjackiej, nauka języka obcego czy też pokonanie słabości.

Wyzwania motywują, ale stawiaj sobie takie wyzwania, które osiągniesz. Pamiętaj, żeby nie były zbyt banalne ani zbyt trudne. W Internecie pojawia się wiele wyzwań, do wielu podchodzimy zbyt pochopnie, w efekcie czego poddajemy się bardzo szybko. Szybka decyzja o dołączeniu do wyzwania, kilka dni, poddanie się i poczucie, że znowu mi nie wyszło.

Wyzwania podobnie jak przynależność do grupy, która ma podobny cel ma ogromną siłę. Osiągnięcia innych motywują a w momentach kryzysu najlepiej zrozumie nas osoba, która podąża podobną drogą do osiągnięcia celu.

Bardzo duże znaczenie ma nasze samopoczucie, które łączy się również z poziomem pobudzenia. Zbyt wysoki, przejawia się zestresowaniem i nerwowością. Zbyt niski cechuje osoby znudzone i zniechęcone do jakichkolwiek działań. Żadna z tych sytuacji nie jest naszym sprzymierzeńcem w odniesieniu do motywacji.

 

Euforia, radość idzie w parze z niepowodzeniami, które rodzą  poczucie cofania się, zahamowania rozwoju. Aby temu zapobiec trzeba po prostu tak często i tak długo jak to tylko potrzebne tłumaczyć, że niepowodzenie jest niczym więcej niż słabym wynikiem, który następnym razem może być tylko lepszy.

Nagrody są bardzo pomocne w procesie motywowania, ale często popadamy w błędne koło. Nagroda powinna być dodatkiem do przyjemności jaka płynie z radości samego zadania i jego wypełnienia. Niestety nagroda często postrzegana jest jako cel sam w sobie.

Każdego coś motywuje. Tylko jak to odkryć? Jedynym rozwiązaniem jest po prostu cierpliwa obserwacja w różnych sytuacjach i rozmowy, które pozwolą nam dotrzeć do tego, co jest dla danej osoby ważne, czego ona pragnie,  co ją motywuje. Każde rozwiązanie trzeba wypróbować w praktyce, w którymś momencie na pewno uda się natrafić na dobry trop i odkryć to, co jest nam potrzebne.

Co mnie motywuje? W trakcie studiów motywowała mnie między innymi myśl o stypendium naukowym. Świadomość tego, że na moim koncie będzie pojawiać się 500 złotych miesięcznie motywowała mnie do jeszcze cięższej pracy, aby osiągnąć swój cel. Powiedzmy sobie szczerze, że nie była to mała  kwota  a  jednocześnie świadomość, że jest się wśród 10% najlepszych studentów wpływała na rozwój osobisty,  poszerzanie swoich możliwości, dokształcanie.

Dlaczego uczę się języków obcych? Jadąc poza granice Polski nie jestem skazana na innych. Mam motywację do ciągłego polepszania swoich możliwości językowych, moim celem jest swobodne porozumiewanie się.

Aktywność fizyczna, zmiana nawyków żywieniowych było moim celem ponad 1,5 roku temu. Blog okazał się dla mnie najlepszą motywacją. Dlaczego? Dając publicznie słowo, trudno było mi się wycofać. Ja nie dam rady? Ja będę musiała przyznać się do porażki.

Można odwoływać się do pracy, hobby a prawda jest taka tyle ile osób, tyle ile aspektów życia w których potrzebna jest nam motywacja tyle też  jest sposobów na osiągnięcie celu.

 

 
 
Dodaj do ulubionych
Etykiety
Dział: Trening

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas