Sugestie

Sztango – lekką bądź! Trening, ćwiczenia ze sztangą. Jak ćwiczyć ze sztangą?

Utworzony 23 Lis 2014  / Dział: Trening

Podnoszenie ciężarów, kulturystyka, trójbój siłowy… to najczęściej kojarzone dyscypliny sportowe ze sztangą. Większość kobiet ten rodzaj sprzętu przeraża, a mężczyzn jednocześnie motywuje, ale i ukazuje ich słabości. Czy ten kawałek potocznego „żelaza” może nam pomóc w treningach?

Trening, ćwiczenia ze sztangą, trening siłowy dla kobiet

                         Trening ze sztangą, fot. Fotolia

 

Trening ze sztangą. Ćwiczenia ze sztangą. Jak ćwiczyć ze sztangą?

Sztanga na pierwszy rzut oka jest narzędziem prostym. Składa się z niewielu elementów: gryfu, czyli stalowego drążka, obciążników, które każdy może dostosować do swoich możliwości oraz zacisków, dzięki którym wszystko utrzymuje się w całości. Wbrew powszechnym stereotypom sztangę nie tylko się podnosi, nie służy ona wyłącznie mężczyznom do osiągania swoich życiowych rekordów i prześcigania się nimi między sobą. Istnieje wiele innych ćwiczeń ze sztangą, które rozwijają nie tylko ramiona i barki, lecz także pośladki, brzuch czy nogi. Można wykonać nawet cały trening używając do tego jedynie sztangi.

Ćwiczenia ze sztangą dla kobiet?

O ile dla panów to świetne rozwiązanie, ponieważ w ich przypadku zazwyczaj chodzi o budowanie mięśni i rozwijanie siły, o tyle dla kobiet to niekiedy nie do przyjęcia. Czemu? Przede wszystkim dlatego, że myśląc o sztandze, wyobrażają sobie potężnie rozbudowane kobiety – kulturystki trzymające ogromne dla nich ciężary. I po raz kolejny wracamy na zwykle ćwiczenia aerobowe, zumbę bądź nudzący już nas fitness. A wystarczy się odważyć, wcale nie trzeba dysponować ogromną siłą, by zacząć. Na trening ze sztangą warto poświęcić jeden dzień w tygodniu, nie tylko dla urozmaicenia ćwiczeń, lecz także dla widocznej poprawy naszego wyglądu i wzmocnienia mięśni.

 

Jak ćwiczyć ze sztangą?

Zajęcia z użyciem sztangi mogą mieć dziesiątki nazw, zazwyczaj jednak skupiają uwagę na ćwiczeniach ogólnorozwojowych i mogą być naprawdę idealnym uzupełnieniem aerobów. Na dobry początek warto zacząć od mniejszych ciężarów sztangi, tak by wyczuć swoje możliwości i nie zrazić się pierwszymi bólami mięśniowymi. Jest to uzależnione nie tylko od naszego doświadczenia, ale też siły i ogólnego samopoczucia. Z czasem, wraz z rozwijaniem nowych partii mięśniowych, będziemy mogli zwiększać te ciężary i wskakiwać na kolejne etapy treningowe, bardziej zaawansowane. W przypadku ćwiczeń ze sztangą bardzo ważna jest technika, ponieważ bardzo łatwo o nadwyrężenie mięśni, kontuzje. W przypadku zajęć z instruktorką nie bój się zapytać o radę, gdyż źle podnoszona sztanga może zdziałać wiele złego w naszym ciele. Nie obawiaj się lustra i ćwiczeń bezpośrednio przed nim. Tylko wtedy dokładnie da się zauważyć wszystkie niedociągnięcia.

 

Ćwiczenia ze sztangą

Sztanga daje naprawdę wiele możliwości i pozwala poprawiać wygląd najbardziej strategicznych miejsc dla kobiet jak pośladki, czy uda. Przysiady, wykroki, martwy ciąg… to tylko niektóre z ćwiczeń ze sztangą, które gdy tylko się odważymy, przyniosą satysfakcję z wyglądu naszego ciała.

Tekst: Wioletta Odalska

By zobaczyć filmy prezentujące wykonanie poszczególnych ćwiczeń na ze sztangą odwiedź Bazę Ćwiczeń Fitomento.

Przeczytaj też:

Podstawowe zasady dobrego rozciągania.

Podrążmy o drążku.

Króko i intensywnie. Trening Tabata.

 

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas