Sugestie

Trening dla kobiet, czyli 6 przeszkód, jakim każda trenująca kobieta musi stawić czoła

Utworzony 30 Sty 2015  / Dział: Trening
Często słyszę na siłowni panie narzekające, że jest im dużo trudniej poprawić swoją sylwetkę i że przystosowanie się do regularnych treningów jest dla nich dużo cięższe niż dla mężczyzn. Czy to prawda i czy rzeczywiście kobiety są bardziej poszkodowane przez naturę?

trening dla kobiet, ćwiczenia, Dlaczego ciało kobiety chętnie gromadzi tłuszcz? Cykl menstruacyjny a wahania hormonalne. Niski poziom testosteronu. Ciąża a trening.

                                  Trening dla kobiet, fot. Fotolia

Trening dla kobiet, czyli 6 przeszkód, jakim każda trenująca kobieta musi stawić czoła

 

Dlaczego ciało kobiety chętnie gromadzi tłuszcz?

We wstępie należy przede wszystkim zauważyć, iż ciało kobiety ma tendencję do łatwego gromadzenia tłuszczu. Co więcej, przeciętna kobieta ma go dwukrotnie więcej niż mężczyzna. Jest to efekt działania  receptorów w komórkach tłuszczowych (kobiety mają wyższy udział receptorów umożliwiających magazynowanie tłuszczu, niż jego spalanie, zwłaszcza w dolnych partiach ciała), ale także i estrogenu, który pobudza działanie enzymu powodującego odkładanie się tłuszczu, również zwłaszcza w dolnych partiach ciała. Z kolei w górnych partiach estrogen tłumi magazynowanie tłuszczu. Powoduje to powstawanie tzw. kobiecych kształtów czyli zaokrąglonej sylwetki w okolicach bioder i ud, przy stosunkowo szczupłej w talii.

Problemy z łatwym magazynowanie tłuszczu oraz jego utrudnione spalanie często zniechęcają kobiety do kontynuowania ćwiczeń – nie widzą bowiem żadnych zmian zachodzących w swojej sylwetce z powodu zbyt krótkiego okresu wykonywania ćwiczeń, źle dobranego treningu lub złej diety. Jednak wystarczy skonsultować się ze specjalistą bądź zdobyć wiedzę na temat właściwych metod treningowych oraz z zakresu prawidłowego żywienia, aby pokonać tę przeszkodę.

 

Cykl menstruacyjny a wahania hormonalne

Kobiety podlegają także wahaniom hormonalnym związanym z cyklem menstruacyjnym. Cykl ten wpływa na samopoczucie, nastrój, powoduje także zatrzymywanie płynów w organizmie oraz zwiększenie apetytu na słodycze. Kobiety mają wówczas skłonność do irytacji i depresji. Odczuwają zmęczenie, a niekiedy cierpią z powodu nudności lub bolesnych skurczy. Te przeszkody wpływają w bezpośredni sposób na aktywność fizyczną, a niekiedy nawet uniemożliwiają trening. W przypadku bolesnych skurczy samemu należy dokonać oceny swojej zdolności do ćwiczeń. Jednakże należy zauważyć, że ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój poprzez produkcję endorfin, zmniejszają obrzęki, a także – ochotę na słodycze. Warto wybrać się kilka razy na siłownię i sprawdzić, czy ruch rzeczywiście pogarsza nasz stan psychofizyczny, czy też może raczej pomaga nam przezwyciężyć złe samopoczucie.

 

Niski poziom testosteronu u kobiet

Za kolejną przeszkodę na drodze do osiągnięcia idealnej sylwetki należy uznać niski poziom testosteronu. Testosteron to hormon wytwarzany zarówno u mężczyzn (przez jądra) jak i u kobiet (przez jajniki). U kobiet wytwarzany jest jednak w dużo mniejszych ilościach, bowiem do jego głównych zadań należy pobudzenie typowo męskich cech płciowych (porost włosów na twarzy i ciele, niska barwa głosu itp.), ale także i współdziałanie z tkanką mięśniową, co pozwala na budowę muskulatury. Z tej przyczyny kobietom dużo ciężej jest zbudować jakąkolwiek masę mięśniową.

 

Nastawienie psychiczne

Następnym problemem są ograniczenia psychiczne – kobiety często krępują się własnego ciała, postrzegają je jako grube, niezgrabne. Wszyscy na pewno kojarzymy słynny obrazek, ukazujący kobietę i mężczyznę przed lustrem – szczupła i zgrabna dziewczyna widzi otyłą kobietę, natomiast łysiejący mężczyzna z nadwagą – zadbanego przystojniaka z kaloryferem na brzuchu i gęstą czupryną.

Tak zaburzony obraz siebie prowadzi do niechęci do odbywania treningów – kobieta wstydzi się rozebrać przy innych, odsłonić niedostatki swojego ciała i narazić na niepochlebne komentarze. W niektórych przypadkach prowadzi to nawet do całkowitej rezygnacji z ćwiczeń - kobiety, które trochę przytyją, zamiast ćwiczyć i pozwolić swojemu ciału na odzyskanie równowagi, wolą zamknąć się w domu i tam przeprowadzać drakońskie diety.

Co gorsza, często niewłaściwe zmiany w żywieniu prowadzą do zaburzeń odżywiania i pojawienia się chorób takich jak bulimia czy anoreksja, które stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia.

 

Trening na siłowni tylko dla mężczyzn?

Warto także zauważyć, iż wciąż wiele kobiet postrzega trening na siłowni jako coś typowo męskiego. Wiele kobiet w bardziej dojrzałym wieku mogłoby uzyskać znaczące korzyści z treningu, jednak nie decydują się na niego, bowiem siłownia wciąż kojarzy im się ciemnym i obskurnym klubem, zdominowanym przez spoconych napakowanych mięśniaków, podnoszących ogromne ciężary. Tę przeszkodę może wyeliminować jedynie szerzenie wiedzy na temat treningów przeznaczonych dla kobiet oraz pojawienie się większej ilości miejsc przeznaczonych typowo dla płci pięknej i dostosowanych do ich potrzeb.

 

Ciąża a trening

Ostatnią, choć bynajmniej nie najmniej ważną przeszkodę stanowi ciąża. Jak wiadomo, w owym okresie w ciele kobiety zachodzą poważne zmiany, które wpływają na jakość treningów, a niekiedy całkowicie je uniemożliwiają. Także po urodzeniu dziecka powrót do dawnej formy zajmuje trochę czasu, a niekiedy jest utrudniony z powodu różnego rodzaju powikłań, zmęczenia itp. Jednakże nie należy traktować ciąży jak choroby i całkowicie rezygnować z treningów. Jeśli ciąża nie jest zagrożona, wystarczy zwrócić się do specjalisty, bądź uczęszczać na specjalne zajęcia przeznaczone dla kobiet w ciąży. Podobnie, coraz więcej klubów wprowadza specjalne ćwiczenia mające na celu powrót do dawnej sylwetki sprzed ciąży. Odpowiednio dobrany wysiłek pozwoli nam zrzucić niechciane kilogramy, wzmocnić swoje ciało oraz polepszyć samopoczucie.

 

Podsumowując zatem - nie sposób zaprzeczyć, iż kobiety różnią się od mężczyzn. Co więcej, niektóre z tych różnic rzeczywiście wpływają na aktywność fizyczną kobiet, rezultaty osiągane podczas treningów, a nawet motywację do ćwiczeń. Jednak wystarczy się z nimi zapoznać, aby móc je pokonać, albo po prostu zrozumieć i zaakceptować. Dzięki poznaniu samej siebie oraz sposobów funkcjonowania swojego organizmu, opracowanie treningów, które przyniosą nam rzeczywiste efekty, będzie znacznie łatwiejsze. Być może pod niektórymi względami rzeczywiście kobiety mają więcej przeszkód do pokonania, ale dzięki temu sukces wydaje się tym cenniejszy!

Tekst: Katarzyna Rosiak, Instruktor Kulturystyki

Motywację znajdziesz na Fitomento - zarejestru się i dołącz do wzajemnie motywującej się Społeczności! Zarejestruj się teraz. 

 
Dodaj do ulubionych
Etykiety
Dział: Trening

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas