Sugestie

Masz słabą kondycję? Twoja pamięć może na tym ucierpieć.

Utworzony 29 Gru 2014  / Dział: Trening

Jeśli znane wszystkim od dawna zalety aktywnego trybu życia nie wystarczają, by nakłonić Cię do sportu, poznaj kolejny powód, który być może stanie się dla Ciebie głównym motywatorem do ćwiczeń.

 

kondycja fizyczna pamięć koncentracja

Kondycja fizyczna a pamięć i koncentracja. Fot. Fotolia

 

Kondycja fizyczna a pamięć i koncentracja

Według badań Michigan State University aktywność fizyczna nie tylko minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy, pomaga w utrzymaniu wymarzonej sylwetki i właściwej wagi. Wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa również na naszą pamięć i koncentrację.

Podczas biegania, jazdy na rowerze, czy innej aktywności ruchowej w mózgu wytwarzane są nowe komórki nerwowe. Jak na razie naukowcy nie odkryli, jaki dokładnie mechanizm powoduje powstanie tych komórek. Przyczyną może być lepsze ukrwienie mózgu podczas ćwiczeń oraz fakt, iż aktywność fizyczna zmniejsza stres, który hamuje wytwarzanie nowych komórek nerwowych.

Podczas ruchu oprócz endorfin, wytwarzana jest  substancja BDNF (ang. brain-derived neurotrophic factor). Jest to jedno z neurotrofin – białek wytwarzanych w komórkach układu nerwowego. BDNF odgrywa ważną rolę przy rozwoju i naprawie układu nerwowego. Występuje ono między innymi w hipokampie – strukturze mózgu, która odpowiedzialna jest za zdolność do uczenia się, zapamiętywania.

Według badań osoby o dobrej kondycji znacznie łatwiej  i na dłużej zapamiętują informacje.  Naukowcy udowodnili, że  już kilka miesięcy regularnych ćwiczeń pozytywne wpływa na naszą zdolność do zapamiętywania.

Skoro zatem aktywność fizyczna pozytywnie wpływa nie tylko na nasze ciało, ale też i umysł – warto polubić sport, by poprawić swoje wyniki w nauce i w pracy.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas