Sugestie

Siedzący tryb życia. Wstań z krzesła! 5 negatywnych skutków ciągłego siedzenia.

Utworzony 20 Lut 2015  / Dział: Trening

Być może uważasz, że ten problem Cię nie dotyczy, a jednak z dużym prawdopodobieństwem należysz do grupy osób prowadzących siedzący tryb zycia. Większość czasu spędzamy przed komputerem, czy telewizją – traktujemy to jako relaks po pracy, która często też jest siedząca. Wybór za  środek komunikacji samochodu, czy autobusów i metra, przy braku choć krótkiego spaceru, czy codziennej dawki jakiejkolwiek aktywności fizycznej ma katastrofalny wpływ na zdrowie i wygląd. Coraz więcej osób żyje w ten sposób. Co im grozi?

 

Siedzący tryb życia - skutki i choroby.

 

5 negatywnych skutków ciągłego siedzenia

 

1. Bóle pleców

Pierwszym z negatywnych skutków zbyt długiego czasu spędzanego w pozycji siedzącej są bóle pleców. Ciągła pozycja siedząca bardzo obciąża kręgosłup, a także osłabia mięśnie i więzadła, które go podtrzymują. Sytuacja jest jeszcze gorsza, jeśli nie zachowujemy na krześle prawidłowej postawy. Krzywienie się przed komputerem, prowadzi do ukształtowania nieprawidłowej postawy ciała, czy powstania  zwyrodnień.

2. Nadwaga

 Kolejnym oczywistym powikłaniem takiego trybu życia jest nadwaga. Mało ruchu uniemożliwia spożytkowanie kalorii, zaburza procesy przemiany materii i przyswajania witamin, co skutkuje zbieraniem się tkanki tłuszczowej.

3. Choroby układu krążenia i nie tylko

Jeśli nieaktywna osoba dodatkowo źle się odżywia  w organizmie odkłada się zły cholesterol, co skutkuje zmniejszeniem wydajności pracy serca. Zaburzenia w układzie krwionośnym mogą natomiast skutkować wieloma chorobami w tym cukrzycy typu 2 i nowotworami.

4. Zaparcia

Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej powoduje także zaparcia. Pozycja ta osłabia mięśnie jamy brzucha i spowalnia ruchy jelit, to z kolei jest powodem zaburzeń wypróżniania i zalegania resztek w jelitach, które gnijąc tworzą substancje toksyczne, a te zanieczyszczają cały organizm i powodują ogólne złe samopoczucie.

5. Hemoroidy i żylaki

Najczęściej występującymi jednak przypadkami stale siedzących osób są hemoroidy i żylaki. Oba te nieprzyjemne skutki są wywołane nadmiernym naciskiem na naczynia krwionośne, a w efekcie zalegania krwi w żyłach i rozwojem stanów zapalnych.

 

Ile ruchu to wciąż za mało?

Jak ostrzega American Heart Association [1], jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, nawet regularnie wykonywane treningi mogą okazać się niewystarczające. Jeśli Twoja jedyna aktywność to treningi wykonywane kilka razy w tygodniu - robisz zbyt mało, by ustrzec się przed negatywnymi skutkami siedzącego trybu życia.

Według przeprowadzonych badań nawet osoby systematycznie ćwiczące, ale spędzające większość czasu w pozycji siedzącej, są poddane większemu ryzyku wystąpienie negatywnych skutków związanych z siedzącym trybem życia. 

Naukowcy twierdzą, że potrzeba więcej badań, by dowiedzieć się, ile i jakie działania są niezbędne, by neutralizować skutki spędzania czasu w pozycji siedzącej.  Nie mnie jednak, do tego czasu zasadne wydaje się zażywanie jak największej ilości aktywności fizycznej w ciągu całego dnia, a także dążenie do wypełniania zalecanego minimum tygodniowej aktywności, tj. 150 minut aktywności o umiarkowanej intensywności.

 

Siedzący tryb życia - jak sobie z nim radzić? 

Najważniejsze jest zapewnienie sobie codziennej dawki ruchu. Może być to chociaż spacer lub marsze. Wydaje Ci się, że jesteś zapracowany i po prostu nie masz czasu? Wszystko zależy od Ciebie, wystarczy tylko dokonywać wlaściwych wyborów :)

Zamień samochód na rower, schody ruchome na tradycyjne, wyjdź z tramwaju/autobusu dwa przystanki wcześniej, zamiast rozmawiać ze znajomym przez telefon, spotkajcie się na spacer. Warto wprowadzać do swojego życia aktywności ogólnorozwojowe, które wprawią w ruch całe ciało i wzmocnią wszystkie mięśnie.

Jeśli masz napięty grafik zamiast jednego długiego treningu, wykonaj krótki trening poranny (10 - 15min) i dodatkowo krótki wieczorem.

Więcej pomysłów dla zapracowanych znajdziesz tutaj:

15 sposobów na ruch w zapracowany dzień

Kolejnym krokiem jest korekta diety, czyli stałe, zdrowe odżywianie, zrezygnowanie z pałaszowania "na szybko" kupionych i często niezdrowych kanapek z białym pieczywem i kalorycznymi sosami, na rzecz zdrowych posiłków.  Warzywa, owoce, pełnowartościowe zboże, jak np. kasze. + regularny ruch zapewnią Ci zdrowie, dobre samopoczucie i zadowolenie.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

[1] http://www.health.harvard.edu/heart-health/move-more-and-sit-less-urges-the-american-heart-association

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas