Sugestie

Chodzenie - 10 powodów, by dłużej chodzić i polubić spacery

Utworzony 21 Lut 2015  / Dział: Trening

Windy, ruchome schody, autobusy i samochody... Dziś robimy niemal wszystko, aby uniknąć chodzenia, a przecież przez lata była to dla nas czynność niemal tak naturalna, jak oddychanie.  Jednak warto pamiętać, iż chodzenie i spacerowanie to zdrowie i z całą pewnością ludzie nie zostali stworzeni do tego, aby prowadzić siedzący tryb życia. Potwierdzają to przecież coraz liczniejsze choroby, które przypisuje się właśnie naszej bezczynności. A zatem wstań i przejdź się, a dzięki temu...

zalety chodzenia, dlaczego warto chodzić, spacery

                                      10 powodów, by dłużej chodzić i polubić spacery. Fot. Fotolia

 

Chodzenie - 10 powodów, by dłużej chodzić i polubić spacery

1. Spacer dotlenia organizm

Dotleniony organizm lepiej funkcjonuje, po spacerze jesteśmy pełni energii i zdrowo pobudzeni.

2. Chodzenie odstresowuje

Gdy jesteśmy bardzo zestresowani, warto wyjść choć na chwilę i pochodzić do czasu, gdy emocje opadną. Najlepiej udać się do parku, lub do lasu, gdyż, jak wiadomo, zieleń ma działanie uspokajające.

3. Chodzenie pomaga schudnąć

Gdy potrzebujemy ruchu, a nie wyrobiliśmy jeszcze wystarczającej kondycji, aby biegać, mamy nadwagę czy też problemy z kolanami, warto spróbować chodzenia. Efekty codziennych spacerów zobaczymy z pewnością już po kilku tygodniach.

4. Dzięki spacerom dostarczysz sobie witaminy D

Witamina D jest wytwarzana przez nasz organizm jedynie pod wpływem działania promieni słonecznych, co oznacza, że przebywając nieustannie w ciemnych lub sztucznie oświetlonych pomieszczeniach, sami pozbawiamy się tej potrzebnej witaminy.

5. Spacery chronią przed depresją

Obserwuje się związek pomiędzy rzadkim przebywaniem na świeżym powietrzu oraz brakiem ruchu, a wystąpieniem depresji. Ponadto, podczas ruchu wytwarzane są endorfiny czyli hormony szczęścia.

6. Spacer hartuje

Spacerując na świeżym powietrzu, trenujemy układ odpornościowy organizmu. Zmienne warunki pogodowe, których nie znajdziemy na siłowni czy też na sali fitness, zmuszają nasz organizm do wykształcenia odpowiednich mechanizmów obronnych.

7. Niskie ryzyko kontuzji

Niemal wszystkie sporty, poza chodzeniem, łączą się z ryzykiem wystąpienia kontuzji.

8. Pozytywny wpływ spacerów na serce

Według badań chodzenie zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 31%.

9. Spacery chcronią przed nagłym zgonem

Naukowcy twierdzą, iż regularne spacery zmniejszają ryzyko nagłego zgonu o 32%.

10. Spacery są darmowe 

W przeciwieństwie do wielu innych sportów, aby chodzić nie potrzebujesz specjalnej odzieży, drogiego karnetu ani specjalnego sprzętu. Musisz tylko wyjść z domu!

W końcu sam Hipokrates powiedział: "Chodzenie jest dla człowieka najlepszym lekarstwem"!

Tekst: Katarzyna Rosiak, Instruktor Kulturystyki

Przeczytaj też: Chodzenie - sposób na zdrowie i dłuższe życie.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas