Sugestie

Buty do biegania a buty do fitnessu. Jak wybrać dobre buty?

Utworzony 28 Lut 2015  / Dział: Trening
Kiedy postanawiamy podjąć regularne treningi, stajemy często przed koniecznością zaopatrzenia się w parę odpowiednich butów. Jednak zakup odpowiedniego obuwia tylko z pozoru wydaje się łatwy - w typowym  sklepie sportowym półki wręcz uginają się od sportowych butów, w najróżniejszych kolorach, rozmiarach i cenach. Możemy wybierać spośród butów markowych po typowo specjalistyczne, obniżki i promocje kuszą nas do zakupu  zeszłorocznych modeli, a reklamy – do sięgnięcia po najmodniejsze w danym sezonie. Jednak kryteria mody nie są najlepszym doradcą podczas wyboru sportowych butów. Podobnie jak cena – najdroższe wcale nie są równoznaczne z najlepszymi. Czym zatem kierować się podczas zakupów?

buty do cwiczen, buty na fitnss, buty na siłownię do fitnessu, buty do biegania, jak wybrać buty

Buty do cwiczeń, fot. Fotolia

Buty do biegania a buty do fitnessu.Pronacja

 

Buty do biegania a buty do fitnessu. Co będę trenować? 

Pierwszym wyznacznikiem powinien być dla nas przede wszystkim rodzaj sportu, jaki chcemy uprawiać. Inne buty są przeznaczone do biegania, inne zaś do fitnessu, inne kryteria powinny spełniać buty przeznaczone do treningu w pomieszczeniach, inne zaś do uprawiania sportów na powietrzu, gdzie muszą być odporne na zróżnicowane warunki pogodowe. Pamiętajmy także o tym, aby na zakupy wybrać się po południu, kiedy stopa jest już nieco spuchnięta oraz zabraniu ze sobą pary skarpetek, w których zazwyczaj ćwiczymy, aby mieć pewność że buty będzie dobrze dopasowany.

Buty na siłownię

Podczas zakupu butów przeznaczonych do uprawiania treningów typowo kulturystycznych, tj. z dużymi obciążeniami, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na stabilizację. Dlatego np. buty do biegania, z amortyzowaną piętą zupełnie się nie nadają. Najlepsze będą buty na płaskiej i antypoślizgowej podeszwie, wygodne i dobrze trzymające stopę. Powinny sięgać lekko powyżej kostki – dzięki temu zmniejszymy ryzyko uszkodzenia stawu skokowo-goleniowego. Warto także zwrócić uwagę na fakt, czy są wykonane materiału przepuszczającego powietrze, dzięki czemu stopa będzie mogła oddychać.

 

Buty do fitnessu

Typowe buty do ćwiczeń fitness powinny być lekkie i przewiewne, z przednią częścią pozwalającą się zginać. Jeśli na sali ćwiczeń jest śliska podłoga, pamiętajmy o zwróceniu uwagi na ich przyczepność do podłoża. Przy niektórych rodzajach treningów (np. ze sztangami lub ciężarkami) konieczne jest także zapewnienie stabilizacji – buty powinny być zatem sznurowane. Ponad to odpowiednie poduszki powietrzne lub żelowe znajdujące się w środku, zapewnią amortyzację wstrząsów oraz zmniejszą ryzyko urazów.

 

Buty do biegania

Podczas zakupu butów do biegania, należy zwrócić uwagę na powierzchnię, po której zamierzamy biegać. Inne modele butów są przeznaczone do biegania po asfalcie (buty takie charakteryzują się małą wagą i dużą elastycznością), inne natomiast do biegania w terenie (tzw. buty trailowe).Buty powinny być dobrze dopasowane – odrobinę większe, ale też nie za duże, aby stopa nie przesuwała się w nich podczas biegu. Jeśli zamierzamy na poważnie zająć się bieganiem, warto także poszerzyć swą wiedzę o wiadomości na temat tak zwanej pronacji.

 

Pronacja

Pronacja to sposób, w jaki stopa odwraca się do wewnątrz podczas chodzenia lub biegania. Rodzaj pronacji wpływa na sposób biegania, a zatem także na dobór odpowiedniego obuwia. Aby sprawdzić, którą stopę posiadamy, wystarczy wykonać test wodny: wziąć kartę papieru lub gazety → zwilżyć spód stopy → stanąć na kartce → ocenić kształt odcisku.

Na podstawie odbicia, jakie zobaczymy na kartce, wyróżnia się 3 modele stopy, dla których zaleca się odpowiednie modele obuwia:

1)      stopa neutralna 

ciężar ciała rozkłada się równomiernie na całej stopie, pięta ustawiona jest w linii prostej z nogą → buty amortyzujące bez stabilizatora, przez producentów oznaczane jako „cushion”

2)      stopa supinująca

ciężar ciała znajduje się przede wszystkim na zewnętrznych krawędziach stopy → osoby z takim rodzajem stopy mogą nosić obuwie typu „cushion” ale także specjalnie przeznaczone dla supinatorów

3)      stopa pronująca

ciężar rozkładany jest przede wszystkim na zewnętrznej krawędzi stopy, zjawisko to najczęściej powiązane jest z płaskostopiem. Pięty zazwyczaj odstają od linii prostej na zewnątrz, → przy niewielkim promowaniu wystarczą buty typu „stability”, „control” lub „structured”, w przypadku dużej pronacji należy zakupić „motion control”.

 

Warto także pamiętać, iż bez względu na rodzaj treningu, jaki zamierzamy wykonywać, buty powinny być przede wszystkim wygodne, a najlepiej – dopasowane od pierwszej chwili. Aby sprawdzić dopasowanie, należy wykonać w nich kilka ćwiczeń, pobiegać, a nawet poskakać, aby przekonać się, czy naprawdę nam pasują.

Pamiętajmy także o tym, że dobrze dobrane obuwie ma za zadanie chronić nas podczas treningu przed kontuzjami. Dlatego warto zaoszczędzić trochę pieniędzy na buty i zrezygnować z ćwiczeń w klapkach czy też trampkach. Nieodpowiednie buty nie wchłaniają bowiem potu, zwiększają ryzyko wystąpienia uszkodzeń i kontuzji oraz wykluczają możliwość bezpiecznego wykonywania rozgrzewki oraz niektórych ćwiczeń.

Katarzyna Rosiak, Instruktor Kulturystyki

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 plan treningowy na masę, rzeźbę, redukcję tkanki tłuszczowej, treningi, odchudzanie

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas