Sugestie

Burpees - trening całego ciała. Spala kalorie i rzeźbi mięśnie.

Utworzony 15 Lis 2014  / Dział: Trening
Angażuje prawie wszystkie partie ciała, nie wymaga posiadania żadnych dodatkowych narzędzi oprócz własnego ciała, dlatego można je wykonać praktycznie wszędzie. Jedyną wadą Burpees – bo tak nazywa się to ćwiczenie – jest fakt, że jest tak ciężkie do wykonania. Jak wykonywać burpees i jak wpływa na nasz organizm - czytaj dalej.

skuteczne ćwiczenia burpee trening bez sprzętu

Skuteczne ćwiczenia: Burpee. Fot. Fotolia

 

Burpees - trening całego ciała

 

Burpees - historia

Nazwa ćwiczenia pochodzi od nazwiska jego twórcy -  Royal H. Burpee, amerykańskiego fizjologa, który stworzył burpee jako część swojej rozprawy naukowej dotyczącej sposobu na szybką ocenę sprawności fizycznej, koordynacji ruchowej i siły. Burpee zostało spopularyzowane, w momencie dołączenia USA do II wojny światowej, kiedy siły zbrojne Stanów Zjednoczonych zaczęły używać burpee w celu sprawdzania kondycji przyjmowanych rekrutów.

Burpee - dlaczego jest tak skuteczne?

Angażuje całe ciało

Podczas wykonywania burpee angażowane są praktycznie wszystkie partie ciała: plecy, brzuch, klatka piersiowa, ramiona, pośladki, uda, łydki. Po co wykonywać kilka różnych ćwiczeń, skoro można rzeźbić całe ciało jednym?

Wzmacnia  siłę

 Podczas burpee pracuje tak wiele mięśni, że po odpowiedniej liczbie powtórzeń, można spodziewać się zakwasów na całym ciele.

Spala kalorie

Energiczne wykonywanie burpee sprawia, że nasze tętno szybko się podnosi, dlatego ćwiczenie to poprawia nie tylko siłę mięśni, ale też może być stosowane jako element treningu cardio. Wykonanie odpowiedniej liczby powtórzeń ćwiczenia zapewni zatem efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Dzięki wysokiej intensywności burpee Twój metabolizm zostanie przyspieszony, a kalorie spalane będą jeszcze długo po treningu.

 

Jak wykonywać burpees?

Burpee jest złożonym ćwiczeniem składającym się z kilku innych, wykonywanych szybko po sobie.

Ćwiczenie rozpoczynamy się od pozycji stojącej (ze złączonymi stopami). Następnie wykonujemy przysiad podparty, a zaraz potem następuje wyskok obiema nogami do tyłu do pozycji pompki. Kolejnym elementem jest energiczna pompka, powrót do podporu w przysiadzie i wyskok do góry.

Takie pojedyncze burpee można wykonywać na czas (jak najwięcej powtórzeń w ciągu minuty lub 30 sek.) lub robić konkretną liczbę powtórzeń z przerwami między kolejnymi  seriami w postaci np. truchtu lub skakania na skakance.

 

Burpees odmiany

Burpee posiada wiele odmian. Można je uprościć, rezygnując z pompki lub z podskoku kończącego ćwiczenie. Bardziej zaawansowani mogą podnieść poziom trudności ćwiczenia jeszcze wyżej:

- zamiast zwykłego podskoku wykonywać podskok z przyciągnięciem nóg do klatki piersiowej, przeskok przez przeszkodę lub wskok na podwyższenie,

- zwykłą pompkę zastąpić pompką na jednej ręce lub zamiast jednej wykonać dwie.

Ciekawostka – światowy rekord

17 maja 2014 r. w Greenwood Cameron Dorn pobił dwa światowe rekordy:

Najwięcej burpees wykonanych w ciągu 12 godzin – 5 657

Najwięcej burpees wykonanych w ciągu 24 godzin – 10 105

A Wy ile burpees jesteście w stanie wykonać? :-)

 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas