Sugestie

Trening funkcjonalny - charakterystyka, zalety, przykłady ćwiczeń.

Utworzony 15 Mar 2015  / Dział: Trening

Każdego dnia wykonujemy setki czynności, nie zastanawiając się nad tym, ile niektóre z nich wymagają od nas wysiłku. Noszenie ciężkich zakupów, wchodzenie na czwarte piętro budynku bądź zwykle podnoszenie ciężkich przedmiotów stają się rutyną, jednak przyprawiającą o zadyszkę i kroplę potu na czole. Śmiejąc się, powtarzamy: starzeję się! Może już zatem czas na trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny, ćwiczenia

Trening funkcjonalny, fot, Fotolia

 

Trening funkcjonalny

Trudności w wykonywaniu codziennych czynności nie dosięgają wyłącznie osób starszych, coraz częściej to młodzi, nieaktywni fizycznie ludzie. Przywiązanie do wygody życia, samochodu, ale i brak czasu, nie sprzyjają naszym mięśniom. A te nierozwijane potrafią później robić nam niemiłe niespodzianki. Każdego dnia wykonujemy dziesiątki obrotów tułowia, przysiadów, skłonów, pochyleń, które są częścią naszych obowiązków. Wszystko to mogłoby stać się łatwością, gdybyśmy choć trochę skupili się nad rozwojem ciała, nie tylko umysłu. Trening funkcjonalny choć nie zmieni nagle naszego życia w piękny sen to pozwoli wzmocnić nas fizycznie na tyle, by najprostsze czynności nie były koszmarem.

 

Trening funkcjonalny - charakterystyka treningu

Nie jest skierowany do konkretnej grupy odbiorców, zawiera elementy rehabilitacyjne, uśmierza ból stałych bywalców siłowni, ale też osób, które dopiero tam dotarły. Ćwiczenia z założenia mają naśladować ruchy, które każdy z nas wielokrotnie powtarza w domu i w pracy. Angażuje jak najwięcej partii mięśniowych i stawów, jednocześnie ich nie przeciążając i nie narażając na urazy. Wszystko po to, by zainteresować nasze ciało aktywnością fizyczną, ale też zadbać o stabilność postawy, koordynację ruchów, wydolność organizmu oraz jego wytrzymałość. W odróżnieniu od innych treningów na przykład kulturystycznych, nie zakłada wzrostu objętości masy mięśniowej, a poprawę gęstości mięśni i ich napięcia. Efekty, przy zachowaniu systematyczności i poświęceniu choć 4 godzin tygodniowo, powinny być widoczne stosunkowo szybko.

Przeczytaj również:

Trening funkcjonalny - zalety i przykładowe ćwiczenia

Trening funkcjonalny obwodowy - plan treningowy

 

Trening funkcjonalny - różnorodność ćwiczeń

Trening funkcjonalny to trening uniwersalny, do którego można zastosować paletę różnych ćwiczeń i sprzętów. Ten szeroki wybór nie pozwoli nudzić się nikomu na siłowni. Można bliżej poznać takie przyrządy jak sztangi, piłki bosu, lekarskie czy taśmy TRX. Najważniejsza nie jest ilość wykonywanych ćwiczeń, ale przede wszystkim ich jakość. Ćwiczenia powinny być dopasowane indywidualnie do potrzeb każdego człowieka, w zależności od tego co nam się najbardziej przyda w normalnym funkcjonowaniu.

 Wioletta Odalska

Trening funkcjonalny - zalety i przykładowe ćwiczenia

Trening funkcjonalny obwodowy - plan treningowy

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas