Sugestie

Ćwiczyć rano czy wieczorem? Kiedy najlepiej ćwiczyć? Zalety i wady ćwiczeń porannych i popołudniowych.

Utworzony 19 Mar 2015  / Dział: Trening
Rano czy wieczorem? Osoby trenujące niejednokrotnie zadają sobie to pytanie, chcąc jak najbardziej zwiększyć efektywność wykonywanych ćwiczeń. Dylemat często rozgrywa się między tymi dwiema porami: rano czy wieczorem? W ciągu dnia większość z nas, z powodu pracy lub innych obowiązków, niestety nie ma możliwości wygospodarowania czasu na trening. Która pora jest lepsza? Zdania na ten temat są podzielone. Każda z pór ma swoje wady, jak i zalety. Co będzie dla Ciebie najlepsze? Być może wskazówki w artykule pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Ćwiczenia i trening ze sztangą, najlepsza pora na trening, kiedy najlepiej ćwiczyć, ćwiczyć rano czy wieczorem,  poranny trening,

                                  Ćwiczenia, trening ze sztangą, fot. Fotolia

 

Ćwiczyć rano czy wieczorem? Kiedy najlepiej ćwiczyć?

Poranny trening - zalety

Rano trudno jest przekonać się do opuszczenia ciepłego łóżka i zmobilizować ciało do wysiłku fizycznego. Część osób decyduje się jednak na trening niedługo po przebudzeniu. Zalety? Oto one:
 

Trening rano pobudzi twój metabolizm

Po pierwsze, poranny trening rozgrzewa ciało i pobudza metabolizm, dzięki czemu w ciągu dnia organizm spala więcej kalorii. Dodatkowo, po nocy poziom cukru w krwi jest niższy, niż po południu, dlatego organizm szybciej zaczyna wykorzystywać energię zmagazynowaną w tkance tłuszczowej. Jest to zatem argument szczególnie istotny z punktu widzenia osób, dążących do pozbycia się zbędnych kilogramów.
 
Ćwicząc rano, już na początku dnia trening mamy już za sobą. Po powrocie z pracy, niejednokrotnie jeszcze trudniej jest zmotywować się do wysiłku fizycznego, bo zmęczeni po całym dniu łatwiej poddajemy się wymówkom. Jak wskazują niektóre badania, osoby ćwiczące rano są bardziej konsekwentne w trzymaniu się swojego planu treningowego niż te, które decydują się na ćwiczenia wieczorne. Wszystko zależy jednak od wewnętrznej motywacji i samodyscypliny, dlatego nie można mówić w tym przypadku o sztywnej regule.
 

Poranny trening na dobry sen w nocy

Kolejnym argumentem przemawiającym z a porannym treningiem jest lepszy sen w nocy. Badania wskazują, że aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy jakości snu. Jednak intensywny trening tuż przed położeniem się do łóżka może nie być najlepszym pomysłem – pobudzony po treningu organizm może mieć problem z zaśnięciem. Jeśli zatem mamy do wyboru trening poranny lub ćwiczenia późnym wieczorem warta rozważenia wydaje się być pierwsza opcja.
 

Trening rano - wady

Poranny trening a ryzyko kontuzji

Trening poranny ma jednak również swoją ciemną stronę. Rano łatwiej o kontuzję, szczególnie jeśli odpowiednio nie przygotujemy ‘zaspanego’ ciała do ruchu. Dlatego też niezmiernie ważna jest odpowiednio wykonana rozgrzewka przed treningiem, która przygotowuje do wzmożonego wysiłku cały aparat ruchowy człowieka, w tym stawy, więzadła, mięśnie.

 

Trening rano mniej intensywny niż ten wieczorem?

 
Dodatkowo, niektóre osoby rano czują się zbyt słabo, by wykonać intensywny trening siłowy lub aerobowy. Wynika to z faktu, że z reguły organizm dysponuje większą siłą i wytrzymałością w godzinach popołudniowych, niż po przebudzeniu.
 
 

Co jeść przed treningiem rano?

Poza tym, rozważając trening poranny stajemy przed dylematem – na czczo, czy po śniadaniu? Również w tym aspekcie zdania są podzielone. Faktem jest jednak, że ćwicząc na czczo, mozemy nie mieć wystarczającej siły, by wykonać tak efektywny trening, jak po posiłku, wyposażeni w dodatkową energię. Z pewnością nie powinno się wykonywać na czczo treningów o wysokiej intensywności, bo może to doprowadzić chociażby do zasłabnięcia. Jeśli zdecydujemy się zjeść posiłek przed porannymi ćwiczeniami, pojawia się jednak kolejny problem: co zjeść, by móc ćwiczyć bez konieczności ‘odczekania’ minimum dwóch godzin? Warto rozważyć posiłek, który dostarczy nam energii, jednocześnie nie pozostawiając uczucia ciężaru w żołądku. Może to być np. banan, jogurt  z miodem, kromka chleba z masłem orzechowym.  

 

Trening wieczorem

 
Za wieczornym treningiem przemawia fakt, iż siła i wytrzymałość organizmu są o tej porze większe niż tuż po przebudzeniu. Dlatego też warto rozważyć wykonywanie wymagających treningów siłowych lub intensywnych treningów cardio w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Mięśnie o tej porze są bardziej elastyczne niż o poranku, rozgrzane po całym dniu. Wpływa to na mniejsze prawdopodobieństwo ewentualnych urazów czy kontuzji, może również przyczynić się do lepszych wyników – efektywniejszego treningnu.
 
Mimo, że przeprowadzono wiele badań w celu znalezienia optymalnej pory na trening, jednoznaczna odpowiedź wciąż jest trudna do zdefiniowania. Każda pora ma bowiem zarówno swoje pozytywne, jak i negatywne strony. Zasadne wydaje się zatem słuchanie swojego organizmu, wypróbowanie różnych pór i wybranie tej, która odpowiada nam najbardziej.
 

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 plan treningowy na masę, rzeźbę, redukcję tkanki tłuszczowej, treningi, odchudzanie

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas