Sugestie

Bieganie jak narkotyk? Czy bieganie może uzależniać?

Utworzony 13 Maj 2015  / Dział: Trening
Czy bieganie może uzależniać? Wedle badań opublikowanych w specjalistycznym czasopiśmie Behavioural Neuroscience stwierdza się, że bieganie może powodować efekty, takie jak po zażyciu narkotyków klasy A (najmocniejsze). Nagłe przerwanie intensywnych treningów może wywoływać skutki takie, jak odstawienie heroiny: konwulsje, drgawki, szczękanie zębami.

bieganie motywacja

Czy bieganie może uzależniać?

Jaka jest tego przyczyna? Podczas treningu centralny ośrodek nerwowy produkuje dopaminę, serotoninę, adrenalinę oraz endorfiny. Związki te wywołują stany euforii u trenującego. Można się od nich uzależnić fizycznie i psychicznie. Nawet pojedynczy wysiłek może powodować halucynacje jak po zażyciu narkotyków. Oczywiście chodzi tutaj o intensywny wysiłek fizyczny jak na przykład start w zawodach triathlonowych. Różnicą jest czas trwania doznań. Po wysiłku fizycznym trwają znacznie dłużej niż po zażyciu środków psychoaktywnych. Biegacz po maratonie może doznawać pobudzenia nawet przez kilka dni.

Zmiana stylu życia z biernego na aktywny może przerodzić się w proces uzależnienia. Początkowo zaczyna się od zrzuceniu kilku kilogramów, lekkiego joggingu. Stopniowo zwiększa się dystans i częstotliwość treningów. Od krótkiego dystansu, aż do maratonu. Przerwanie tego cyklu może spowodować depresję, zobojętnienie i apatię.

Pomimo tego warto pamiętać o wszystkich pozytywnych skutkach biegania i nie rezygnować z aktywności fizycznej.

Aleksandra Lipa

 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas