Sugestie

Amatorzy od maratonów

Utworzony 13 Lip 2015  / Dział: Trening

Pokonanie dystansu 42km i 195 m nazywane jest maratonem. Ma swoje źródło w zamierzchłej historii i co ciekawsze w ostatnich latach powraca, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem wśród biegaczy, nie tylko tych profesjonalnych. Maratony są organizowane na potęgę, stają się już nie tylko szansą na pokonanie swoich słabości, ale także dobrą reklamą wielkich korporacji bądź sposobem na happening. Co daje udział w takim biegu?

maratony bieganie jogging

 

Amatorzy od maratonów

Bieg w maratonie nie jest rzeczą łatwą, do której można podejść bez przygotowania. Wymaga poświęcenia, treningów i regularności. To ogromny wysiłek fizyczny, który bez rozsądnego podejścia nie da nam żadnej przyjemności. Osoba ciężko trenująca do takiego wydarzenia i nastawiona na dobre wyniki musi zwrócić uwagę niemal na wszystko i zacząć na parę miesięcy wcześniej.

Trzeba pamiętać o rozplanowaniu kolejnych treningów, ustawieniu ścisłego grafiku, który będzie prowadził do sukcesu. Koniecznym jest wsłuchiwanie się w to, co mówi do nas własne ciało, bo jeśli zbyt mocno przemęczymy organizm, efekty będą wprost odwrotne do zamierzonych. Warto wzmocnić wcześniej mięśnie całego ciała, one bowiem pomogą zapobiegać kontuzjom, chronić ścięgna i stawy. W przypadku biegacza najważniejsze są ćwiczenia wzmacniające dolne partie ciała, należy wyrobić je za pomocą treningów tak, by były jak najbardziej wytrzymałe. Podczas biegu każda minuta się liczy, a odpowiednie przygotowanie mięśni będzie później obfitować doskonałymi wynikami.

Kolejnym elementem jest pełnowartościowa dieta nastawiona na długotrwały wysiłek fizyczny. Musi być odpowiednio zbilansowana i profesjonalnie ułożona. W przypadku przygotowywania się do maratonu należy pamiętać także o elementach technicznych, czyli odpowiednim obuwiu, oddychającym ubraniu czy pulsometrze. Mają one naprawdę ogromny wpływ nie tylko na komfort podczas biegania, ale także bezpieczeństwo i możliwość kontrolowania naszego organizmu.

Najczęściej tak długie dystanse biegają osoby, które same sobie chcą coś udowodnić, pokazać, że potrafią osiągnąć tak wiele. Inni, by zadbać o mocną kondycję i piękną figurę. Początkujący biegacze popełniają jednak wiele błędów, czasem nieświadomie, a niekiedy specjalnie, chcąc tak ogromnym wysiłkiem otrzymać natychmiastowe efekty na przykład w odchudzaniu. Nie warto jednak narażać naszego organizmu na takie obciążenia, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, ale także zdrowie.                       

 Wioletta Odalska

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas