Sugestie

Ćwiczenia złożone a izolowane. Czym się różnią? Jakie są zalety ćwiczeń złożonych, a jakie izolowanych? Przykłady ćwiczeń.

Utworzony 30 Cze 2015  / Dział: Trening

Dziś chcielibyśmy zapoznać was z odrobiną teorii z zakresu treningu siłowego, która pozwoli Wam na szybsze postępy w osiąganiu Waszych celów, niezależnie od tego czy jest to zdrowie, lepsza kondycja, czy też idealna figura. Tematem artykułu będą ćwiczenia siłowe, które dzielimy na dwa rodzaje: ćwiczenia złożone i izolowane.

ćwiczenia złożone a izolowane, ćwiczenia izolowane, ćwiczenia złożone
 
 

Ćwiczenia złożone a izolowane. Przykłady ćwiczeń.

 
Wedle definicji ruchy izolujące angażują pracę tylko jednego stawu, natomiast ruchy złożone – dwóch lub więcej. Dzięki temu w wykonanie ruchu złożonego zaangażowane jest znacznie więcej grup mięśniowych niż w przypadku ćwiczenia izolującego. 
 
Z kolei ćwiczenia izolujące uaktywniają konkretne mięśnie, bądź grupy mięśni, wykluczając drugorzędne. Warto zauważyć, iż wszystkie ćwiczenia bicepsy i tricepsy są ćwiczeniami izolowanymi, ponieważ mięśnie te z natury angażują tylko jeden staw.
 
 

Ćwiczenia złożone i izolowane

Kategoria

Ćwiczenia złożone

Ćwiczenia izolowane

Klatka piersiowa

pompki

rozpiętki

Plecy

Przyciąganie linki

Ściąganie drążka nachwytem

Ramiona

Wyciskanie sztangielek

Unoszenie sztangielek

Mięśnie czworogłowe

przysiady

Przywodzenie nóg

Mięśnie podudzi i pośladów

Martwy ciąg

zginanie

 

 

Ćwiczenia złożone zalety

  • są szczególnie ważne w początkowych fazach treningu, kiedy priorytetem jest ogólny rozwój
  • wzmacniają tkankę łączną, która podtrzymujące mięśnie, co zmniejsza ryzyko kontuzji ścięgien i więzadeł
  • stymulują rozwój mniejszych mięśni, które nie są angażowane podczas ćwiczeń izolowanych, co z kolei decyduje o poprawie detali w wyglądzie sylwetki
  • poprawiają efektywność treningu – dzięki wykorzystaniu większej grupy mięśni, pozwalają na zmniejszenie powtórzeń w serii oraz skrócenie czasu ćwiczeń
  • są bardziej funkcjonalne od ćwiczeń izolowanych – codzienne czynności znacznie częściej wymagają korzystania z wielu stawów, niż z jednego
 
 

Ćwiczenia izolowane zalety

  • pozwalają na wyodrębnienie poszczególnych mięśni, a zatem na lepszy rozwój symetrii muskulatury
  • w znacznie mniejszym stopniu obciążają stawy niż ćwiczenia złożone, dzięki czemu mogą być stosowane np. w przypadku kontuzji, bądź problemów zdrowotnych
  • umożliwiają wzmocnienie najsłabszych mięśni
 
Najlepszy trening stanowi kombinację ćwiczeń złożonych i izolowanych. W klasycznych programach treningowych ćwiczenia izolowane wykonuje się po ćwiczeniach złożonych, jako uzupełnienie ćwiczeń. Warto korzystać zarówno z jednych jak i z drugich ćwiczeń, gdyż takie połączenie pozwoli nam uzyskać optymalny efekt i osiągnąć znakomitą kondycję oraz wymarzoną sylwetkę w najkrótszym możliwym czasie.
 
Katarzyna Rosiak, Instruktor Kulturystyki
 
Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 
 
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas