Sugestie

Zalety jazdy na rowerze - Poznaj 10 powodów, by zacząć jeździć na rowerze.

Utworzony 26 Lip 2015  / Dział: Trening
Rower powinniśmy wybierać nie tylko ze względów ekonomicznych oraz z dbałości o środowisko naturalne. Regularna jazda na dwóch kółkach może znacznie poprawić stan naszego zdrowia i poza tym jest świetną rozrywką dla całej rodziny.

zalety jazdy na rowerze, jazda na rowerze, jeżdżenie na rowerze

 

Zalety jazdy na rowerze

 

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

 

1. Jazda na rowerze wzmacnia serce

Jazda na rowerze poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego oraz zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej.

2. Jazda na rowerze wzmacnia mięśnię

Pedałowanie rozbudowuje mięśnie łydek i ud. Nogi, kostki, kolana i stopysą znacznie mniej obciążone, niż przy bieganiu. Dotyczy to w szczególności stawów i ścięgien. Jeśli doświadczyłeś urazu, najlepiej przez pewien czas zrezygnować z biegania i przerzucić się na rower.

3. Jeżdżąc na roweże kształtujesz talię

W czasie godziny jazdy można spalić ok 400-500 kalorii, w zależności od intensywności jazdy i masy ciała. Poza tym poprawia się nasz metabolizm.

4. Jazda na rowerze wydłuża życie

Pomimo zwiększonego ryzyka urazu, zaobserwowano wydłużenie życia cyklistów, którzy jeżdżą regularnie. Nie zwalnia nas to jednak od przestrzegania zasad zdrowego odżywiania.

5. Rower poprawia koordynacje ruchową

Kręcenie pedałami przy jednoczesnym trzymaniu kierownicy oraz balans ciałem w celu utrzymania równowagi jest doskonałym ćwiczeniem na koordynację.

6.  Jazda na rowerze poprawia zdrowie psychiczne

Zarówno rekreacyjna wycieczka do lasu, jak i szybka jazda po drogach asfaltowych mogą mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Pozwoli to dotlenić organizm oraz podnieść poziom endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Zdecydowanie obniża się poziom stresu. W dodatku u wielu cyklistów następuje wzrost pewności siebie. Jeśli jesteśmy szczupli, zdrowi i wysportowani, po prostu czujemy się lepiej. Po intensywnym wysiłku fizycznym łatwiej jest zasnąć, co niekiedy pozwala pozbyć się problemów z bezsennością.

7. Jazda na rowerze wzmacnia układ odpornościowy

Słaby układ immunologiczny może przyczynić się do powstania wielu chorób – od grzybicy do niektórych typów nowotworów.

 

8. Wolniejsze starzenie się 

Regularna jazda na rowerze częściowo chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.  Aktywność fizyczna poprawia cyrkulację krwi, co umożliwia szybszą regenerację komórek. Poprawia się także produkcja kolagenu, dzięki czemu później pojawiają się zmarszczki oraz skóra lepiej się regeneruje. Poza tym sport ten pozwala nam dłużej cieszyć się sprawnością umysłową. Naukowcy z Illinois University odkryli, że poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej o 5% prowadzi do wyższego wyniku w testach na inteligencję aż o 15%. Pozwoli to wielu osobom uniknąć choroby Alzheimera.

 

9.  Jazda na rowerze jest niemalże dla każdego – od małego dziecka do osoby starszej

Nieraz widujemy starsze osoby, które mają problemy z poruszaniem się pieszo, a mimo to na rowerze jadą dość szybko.

 

10. Rower - brak problemów z parkowaniem

Jeśli jesteś z natury leniwy, ale ciągle narzekasz na brak miejsc parkingowych, być może przekona cię to, że prawie wszędzie jest jakiś stojak na rowery, ogrodzenie lub rura, do której bez problemu można zapiąć rower. Warto wyposażyć swój pojazd w koszyk na zakupy lub w sakwy – w zależności od preferencji użytkownika jednośladu.

Jeśli powyższe argumenty do Ciebie nie trafiły, spróbuj wybrać się gdzieś z rodziną lub znajomymi. Można zorganizować piknik na leśnej polanie lub pojechać nad wodę. To dużo większa atrakcja, niż dojazd samochodem.

Zuzanna Kućma

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas