Sugestie

Zwolnij tempo - idź na spacer. Zalety spaceru. Wpływ regularnego spacerowania na zdrowie.

Utworzony 04 Paź 2015  / Dział: Trening

Kto dziś ma czas spacerować? Praca, obowiązki domowe i rodzinne czy podtrzymywanie życia towarzyskiego sprawiają, że trudno jest znaleźć chwilę dla siebie i swojego hobby. Nie mówiąc już o spacerach, które kojarzą się głównie ze starszymi ludźmi cierpiącymi na nadmiar wolnego czasu lub mamami beztrosko przechadzającymi się z dziecięcymi wózkami. Spacery zostały wyparte przez bieganie, siłownię, fitness. Dynamika dnia codziennego nie przewiduje przecież zwalniania tempa.

spacery, chodzenie, trening
 
 

Zalety spaceru. Wpływ regularnego spacerowania na zdrowie.

 

Spacer – zapomniana forma aktywności

To wielka szkoda, bo wystarczy jedynie umiejętnie przekształcić swój styl życia tak aby czynności, które wydają się być przeszkodami w osiągnięciu relaksu, stały się jego źródłem. Wpisuje się to idealnie w trend jaki dojrzewa na przestrzeni ostatnich lat, tak zwany slow life. Jest to filozofia uważnego życia, rozkoszowania się chwilą, działania we własnym rytmie i afirmacji spokoju.

Jeśli odległość do pracy lub szkoły pozwala na to, można zrezygnować z samochodu i cieszyć się poranną przechadzką, podczas której zdążymy się rozbudzić, dotlenić mózg i zacząć dzień aktywnie. Nie każdy ma jednak tę możliwość. W takim wypadku warto szukać okazji do spaceru po pracy. Może to być wyjście z psem do parku lub leśne grzybobranie w rodzinnym gronie. Zamiast umawiać się z przyjaciółką w kawiarni warto pospacerować ciesząc się urokiem kolejnych pór roku.

 

Spacer a odchudzanie

Niewskazane jest zrażanie się pogodą, ponieważ spacer może być przyjemny tak w pejzażu zimowym, jak i w pełnym, letnim słońcu. Spacer to nie tylko okazja do spotkań z ludźmi, rozmów, codziennego cieszenia się życiem. To również sposób na pozbycie się stresu, rozluźnienia mięśni, uwolnienia endorfin, czyli hormonu szczęścia. Dla odchudzających się jest metodą na spalanie nadmiaru kalorii, modelowanie sylwetki, rzeźbienie kształtu pośladków i nóg.

 

Spacer - zalety

Systematyczne spacery zmniejszają ryzyko zawału, korzystnie wpływają na krążenie krwi i wydolność serca. Chodzić mogą wszyscy, niezależnie od wieku. Jest to aktywność, która nie wymaga żadnych nakładów finansowych. To inwestycja w zdrowie naszego ciała, która nie stawia żadnych wymagań. Jesienne popołudnia to idealna pora na spacer, nawet samotny. Wystarczy założyć wygodne buty, wziąć ze sobą ulubioną muzykę i ruszyć przed siebie.

Przeczytaj też: Chodzenie - sposób na zdrowie i dłuższe życie

Magdalena Pawłowska

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas