Sugestie

Slow jogging - „niko-niko”, czyli bieganie z uśmiechem

Utworzony 22 Paź 2015  / Dział: Trening

Slow jogging to japońska forma biegania, która staje się w Polsce coraz popularniejsza. W Japonii stworzył ją profesor fizjologii, współpracujący z najlepszymi japońskimi maratończykami. Przede wszystkim charakteryzuje się ona bardzo wolnym tempem, zbliżonym do tempa spaceru, czyli około 3-4 km/h (w przybliżeniu 180 kroków na minutę). Jest to bardzo powolny bieg, podczas którego średnia długość kroku wynosi 1/3 zwykłego kroku chodowego. Ten specyficzny sposób joggingu jest bardzo efektywny, nie wyczerpuje organizmu, jest idealny dla początkujących, chcących dopiero wdrożyć się w regularne bieganie.

Slow jogging, bieganie

 

Slow jogging

„niko-niko”, czyli bieganie z uśmiechem

Kolejną cechą charakterystyczną dla slow joggingu jest tzw. „niko-niko”, czyli bieganie z uśmiechem. Na czym ono polega? Właśnie na tym, by bieganiu towarzyszył uśmiech na twarzy. Ma to swoje pozytywne skutki i mimo, że na początku może wydać się niektórym krępujące, warto pokonać swoje bariery. 

Jeśli masz zły dzień i kiepskie samopoczucie, mimo wszystko w trakcie biegu powinieneś się uśmiechać, wysyłając tym samym sygnał do mózgu, że jest Ci przyjemnie. W konsekwencji Twój organizm uwalnia jeszcze więcej endorfin niż zwykle podczas biegania - stajesz się bardziej zadowolony, rozluźniony i zrelaksowany. Stąd prosta droga do uzależnienia się od tego błogiego stanu i zakochania się w bieganiu!

Ktoś zapyta, po co wolno biegać, skoro można szybko maszerować? 

Dzięki technice biegania slow, spala się średnio dwa razy więcej kalorii niż w trakcie standardowego marszu. Dodatkowo aktywizujemy większość partii mięśniowych całego ciała. Najważniejsze jest, by biegać ze śródstopia, czyli z przedniej części stopy. Nigdy z pięty!

Slow jogging to przyjemność biegania dostępna dla każdego. W jego trakcie Twoje myśli zwalniają, przestajesz się spieszyć,  hamujesz pęd, który w trakcie dnia każe Ci robić wszystko szybko. To pewnego rodzaju medytacja, oderwanie się na chwilę od zmartwień i negatywnych myśli.

Coraz większa świadomość zdrowego trybu życia sprawia, że powiększa się grono ludzi pragnących dbać o siebie. Jeśli z jakichś powodów tradycyjne bieganie jest dla Ciebie nudne/męczące/niemożliwe z powodów zdrowotnych warto byś zastanowił się nad „niko-niko”. 

Magdalena Pawłowska

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO.

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas