Sugestie

Rozgrzewka przed treningiem - czy warto z niej rezygnować? Zalety rozgrzewki.

Utworzony 06 Lis 2015  / Dział: Trening

Z powodu braku czasu, zwykłego lenistwa lub niewiedzy wiele osób, szczególnie początkujących w dziedzinie sportu, popełnia bardzo duży błąd – brak odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem. Warto wrócić na chwilę myślami w czasy szkolne i przypomnieć sobie, co rozpoczynało każdą lekcję wf-u? Właśnie rozgrzewka. Przysiady, pajacyki, wymachy rąk, krążenia bioder, rozgrzewanie nadgarstków - te czynności miały na celu przygotowanie naszego ciała do wzmożonej aktywności fizycznej.

rozgrzewka przed treningiem

 

Rozgrzewka przed treningiem

 

Co się dzieje gdy rezygnujemy z rozgrzewki? 

Skutkuje to często mało jakościowym treningiem, zakwasami, a może prowadzić nawet do kontuzji. 

Często popełniamy również inne błędy: zbyt krótka rozgrzewka, do której w ogóle się nie przykładamy jest zwykłą stratą czasu, z drugiej strony gdy jest ona zbyt długa i wykańczająca również mija się z celem.

Prawidłowo zaplanowany wstęp do treningu zakłada rozgrzanie mięśni, przede wszystkim tych, które najintensywniej będą brać udział w dalszych, zaawansowanych ćwiczeniach. 

Czas na rozgrzanie najlepiej dobrać indywidualnie do swojego rytmu, powinien on się mieścić w 5-15 minutach. Nie powinien trwać krócej niż 5 minut. Podczas rozgrzewki powinniśmy skorzystać z ogólnych ćwiczeń krążeniowych, następnie zadbać o rozruszanie mięśni, stawów i ścięgien.

PRzeczytaj również:

Rozgrzewka i rozciąganie - przydatne wskazówki - w jaki sposób przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę

Rozgrzewka przed treningiem - zawsze o niej pamiętaj!

 

Zalety rozgrzewki przed treningiem

Rozgrzewka przygotowuje organizm do wysiłku, zwiększa wydajność serca, podnosi ciepło ciała, mięśnie wydłużają się, podnosi się również ich temperatura. Dzięki temu dalsza praca jest efektywniejsza, sprawniejsza oraz nie grozi kontuzjami.

Nie zapominajmy, że dbanie o takie rzeczy, które mogą wydawać się nam mało istotne, podnosi znacznie jakość treningu. Wszak diabeł tkwi w szczegółach.

Magdalena Pawłowska

Przeczytaj również:

Rozgrzewka i rozciąganie - przydatne wskazówki - w jaki sposób przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę

Jak się rozciągać - 6 zasad dobrego rozciągania

Ćwiczenia rozciągające. Stretching.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas