Sugestie

Jak zacząc biegać? 5 częstych błędów popełnianych przez początkujących biegaczy

Utworzony 09 Lis 2015  / Dział: Trening

Bieganie, czyli najmodniejszy sport ostatnich sezonów. Ekonomiczny, bo nie wymaga praktycznie żadnych nakładów finansowych. Idealny dla osób odchudzających się, bo sprawia, że szybko zrzucamy zbędne  kilogramy z wszystkich partii ciała, a sylwetka znacznie się wysmukla. Dodający energii, bo pomimo zmęczenia, uwalniające się podczas biegu endorfiny sprawiają, że czujemy się szczęśliwi i rozpiera nas dobry nastrój. Niestety, nawet podczas biegania można popełnić kilka istotnych błędów i wyrządzić wiele szkody swojemu organizmowi.

jak zacząć biegać, bieganie bieg, Błędy początkujących biegaczy

 

Jak zacząć biegać? Początki biegania.

 

Często popełniane błędy przez początkujących biegaczy

1. Nieodpowiednie obuwie

Nie każde buty wyglądające na sportowe i profesjonalne w rzeczywistości nimi są. Ważne, aby obuwie dobrze „trzymały” stopę i amortyzowały ją. Bieganie w źle dobranym obuwiu może się skończyć bólami stawów, kręgosłupa, a stąd już blisko do kontuzji. 

2. Obieranie zbyt długich dystansów

Szczególnie na początku swojej przygody z bieganiem bardzo łatwo wpaść w pułapkę pochopnego ocenienia własnych możliwości. „Mierz siły na zamiary” - tym warto kierować się przede wszystkim. Ambicja amatorów często prowadzi do przetrenowania i kontuzji. Dajmy mięśniom spokojnie się zregenerować i zwiększajmy dystans oraz szybkość biegu stopniowo, według przemyślanego planu treningowego.

3. Nieregularność

Lepiej mniej i regularnie, niż więcej i nieregularnie. To podobnie jak z posiłkami w dobrej diecie. Złym pomysłem są wykańczające treningi raz w tygodniu. Lepiej poświęcić na nie krótszy czas, ale robić to kilka razy w tygodniu.

4. Bieganie po złym podłożu

Wielu ludzi decydując się na bieganie porusza się po asfalcie, chodnikach i brukach. Nasze stawy kolanowe, staw skokowy, biodra i kręgosłup bardzo tego nie lubią. Starajmy się wybierać miękkie podłoże, np. leśne ścieżki.

5. Brak nawadniania, bieganie w upał

Niektórzy biegacze nie zważają na wysoką temperaturę i narzucają sobie wycieńczające treningi pomimo upałów. Schładzanie organizmu to podstawowa sprawa, o której trzeba pamiętać, aby unikać zawrotów głowy i omdleń. Warto mieć przy sobie butelkę wody i na bieżąco uzupełniać poziom wody w organizmie.

Magdalena Pawłowska

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas