Sugestie

Trening kalisteniczny - forma bez siłowni

Utworzony 16 Lis 2015  / Dział: Trening

Czym jest kalistenika? Odpowiedzi warto poszukać w etymologii tego słowa, połączeniu starogreckiego „kallos” czyli piękno i „sthenos” czyli siła. Jest to więc połączenie piękna i siły w jednym ciele. Chcesz stworzyć świetną sylwetkę i zachować formę? Do dzieła!

Kalistenika Trening kalisteniczny - zalety treningu bez sprzętu. Kalistenika, czyli trening bez siłowni, trening z ciężarem własnego ciała.

 

Trening kalisteniczny

Kalistenika to technika ćwiczeń polegająca na treningu siłowym, do którego wykorzystuje się głównie masę własnego ciała, nie obciążoną żadnymi dodatkowymi bodźcami. Ćwiczenia te są odzwierciedleniem ludzkich możliwości, są bliskie naturze człowieka, jego wrodzonych umiejętności, dzięki temu trening kalisteniczny ma opinię zdrowego i bezpiecznego dla organizmu. Ryzyko zminimalizowane jest przez brak zbyt dużych obciążeń oraz nienarażanie się na kontuzje związane z urządzeniami spotykanymi np. na siłowni. 

 

Jakie ćwiczenia zaliczamy do treningu kalistenicznego?

Są to różnego rodzaju pompki, brzuszki, dipy, ćwiczenia z wykorzystaniem drążka, czyli podciąganie, unoszenie nóg w zwisie na drążku, ćwiczenia na poręczach itp. Trening taki poprawia znacznie układ krwionośny, równowagę ciała, zwinność, ogólną koordynację ruchową, wspaniale modeluje kształt całego ciała. Elementy kalisteniki wykorzystywane są podczas lekcji wychowania fizycznego w szkołach oraz podczas treningów wojskowych na całym świecie.

Zaletą kalisteniki jest możliwość rzeźby ciała bez pomocy specjalistycznych urządzeń, dlatego jest ona dostępna dla każdego, bez względu na zasobność portfela. Do zalet można zaliczyć również oszczędność czasu, ponieważ pozwala ona na rozwijanie mięśni nawet w domu. Nie musimy zatem tracić czasu na pakowanie się, dojazd do i powrót z siłowni. 

 

Przeczytaj też: Trenuj bez sprzętu - 6 zalet kalisteniki

 

Ćwiczenia kalisteniczne mają wiele różnych wariantów, co sprawia, że nie grozi nam zabójcza nuda i rutyna. W zależności od stopnia zaawansowania możemy zwiększać poziom ich trudności. Złym pomysłem jest narzucanie sobie ćwiczeń nieadekwatnych do własnych możliwości oraz codzienne wykańczające organizm ćwiczenia, które mogą prowadzić do przetrenowania.

 

Przeczytaj też: Zalety treningu z ciężarem własnego ciała.

 

Aby uzyskać najlepsze efekty połącz kalistenikę z innymi aktywnościami fizycznymi. Jeśli ćwiczysz na własną rękę nie zapomnij o rozwijaniu mięśni całego ciała, nie koncentruj się tylko na jednej partii mięśni, lecz na wszystkich możliwych. 

Magdalena Pawłowska

 

 
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas