Sugestie

Trening na masę - maszyny czy wolne ciężary?

Utworzony 02 Gru 2015  / Dział: Trening

Zbudować masę, wyrzeźbić sylwetkę, zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni – marzenie, cel niejednego. Jednak same chęci, by zmienić coś w swoim ciele nie wystarczą. Potrzebny jest upór i konsekwentne dążenie do celu. Jak dążyć do celu, jeśli nie wiemy, w którą stronę podążyć? Tutaj pojawia się istotna rola właściwie ułożonego planu treningowego, który prostą drogą zaprowadzi nas do upragnionej sylwetki. No dobrze, ale jaki plan wybrać? Jednym z często padających pytań jest kwestia: maszyny czy wolne ciężary – która opcja sprawdzi się lepiej, gdy marzymy o sylwetce greckiego atlety i sile mitycznego herosa?

trening na mase, maszyny wolne ciężary

 

Trening na masę - maszyny czy wolne ciężary?

 

Ćwiczenia na maszynach – czy są bezpieczne?

W gruncie rzeczy maszyny znacznie ułatwiają nam pracę. Są tak zaprojektowane, by trenować  jedną określoną grupę mięśni. Teoretycznie ćwiczenie na maszynach jest bezpieczniejsze, w mniejszym stopniu naraża nas na popełnienie błędu przy wykonywanym ruchu i tym samym na kontuzję - nasze ruchy są przecież ‘kierowane’ przez maszynę.

Czy jednak rzeczywiście można nazywać trening na maszynie treningiem bezpieczniejszym?

Ćwiczenia izolowane, z jakimi mamy do czynienia w przypadku maszyn, skupiają się jedynie na konkretnej partii mięśni, co może doprowadzić do nienaturalnej rozbudowy sylwetki. Ponadto ćwiczenia te nie imitują ruchów funkcjonalnych, naturalnych dla organizmu człowieka.

Możemy porównać chociażby ćwiczenie mięśni czworogłowych ud na maszynie ze zwykłymi przysiadami – w życiu codziennym nikt nie wykonuje ruchów takich, jak np. na suwnicy, natomiast przysiady robimy już znacznie częściej, np. sięgając po przedmiot leżący na podłodze lub siadając na krześle. Z tego powodu ćwiczenia na maszynie nie wzmacniają naszych stawów, a nawet wpływają negatywnie na ich stan zwiększając ryzyko późniejszych urazów.

Ćwiczenia na maszynach ograniczają przyrost mięśni

Dodatkowo, właśnie z uwagi na izolowanie i ćwiczenie tylko wybranych grup mięśniowych, trening na maszynach jest o wiele mniej skuteczny. Ćwicząc na maszynach angażujemy znacznie mniejszą liczbę włókien mięśniowych niż w przypadku ćwiczeń z wolnymi ciężarami. Ruch wykonywany przy użyciu maszyn jest ograniczony, a to przekłada się na mniejszą efektywność treningu i gorsze efekty w przypadku budowania masy mięśniowej i zwiększania siły.

 

Trening na masę – trening z wolnymi ciężarami - budowa masy i siły

Ćwiczenia z wolnymi ciężarami to już zupełnie inna bajka. Tak, są trudniejsze, wymagają większego skupienia, większej dbałości o prawidłową technikę, ale efekty włożonego wysiłku i pracy z pewnością nas zadowolą.

Ćwiczenia z wolnymi ciężarami pozwalają nam imitować naturalne ruchy wykonywane na co dzień, ćwiczymy zatem naturalne wzorce ruchowe, a nie sztuczne ruchy narzucane nam przez maszynę. To właśnie wykonywanie naturalnych wzorców ruchowych, do których został stworzony ludzki organizm, pozwala na wzmacnianie kości, stawów, więzadeł i dzięki temu uodparnia ciało na kontuzje i urazy, a także przygotowuje organizm do coraz większego wysiłku.

Trenując z wolnymi ciężarami ćwiczymy jednocześnie wiele partii mięśniowych, w tym również bardzo ważne dla organizmu człowieka mięsnie stabilizujące (te niestety pomijane są podczas pracy na maszynach).

Trening z wolnymi ciężarami - lepsza reakcja hormonalna

 

Kolejna kwestia, która zainteresuje głównie osoby chcące rozbudować muskulaturę jest fakt, że ćwiczenia z wolnymi ciężarami wywołują lepszą reakcję hormonalną niż ćwiczenia na maszynach. Według badań przedstawionych przez The Journal of Strength & Conditioning Research ćwiczenia ze sztangą wywołują wzrost poziomu testosteronu w ok. 17% większym stopniu niż trening na maszynach, a to z kolei bezpośrednio przekłada się na przyrost masy mięśniowej.

Oczywiście przed chwytaniem za sztangę warto najpierw opanować prawidłową technikę ćwiczeń, pracować najpierw z mniejszymi ciężarami lub zrezygnować z nich w ogóle. Gdy jednak nasza technika będzie już dopracowana, możemy pokusić się o coraz większe obciążenie i przygtować się na coraz lepsze efekty. 

Podsumowując, prawidłowo wykonywany trening z wolnymi ciężarami, ma bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka, niesamowicie zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni, wzmacnia kości, więzadła, stawy. Jeżeli zależy Ci na szybkim rozwoju siły i muskulatury idealnym rozwiązaniem będzie trening z wolnymi ciężarami. 

 

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas