Sugestie

Zalety pływania - 10 powodów, dlaczego warto pływać

Utworzony 02 Gru 2014  / Dział: Trening
Wzmacnia organizm, wyszczupla sylwetkę, pozwala zrzucić nadmierne kilogramy – to zaledwie kilka z wielu korzyści, jakie może przynieść Ci regularne pływanie. Nie wszystkie rodzaje aktywności są wskazane dla każdego, ale pływanie nie ma prawie żadnych przeciwwskazań. Oprócz przyjemności i relaksu, dyscyplina ta ma również szereg innych zalet, które tym bardziej powinny zachęcić Cię do uprawiania tego sportu.

pływanie, dlaczego warto pływać

Dlaczego warto pływać? Fot. Fotolia

 

Dlaczego warto pływać? Zalety pływania

 

1. Pływanie wzmacnia mięśnie nie nadwerężając stawów

Pływanie poprawia ogólną kondycję organizmu. Niezależnie od stylu, jaki wybierzesz,  pływając angażujesz do pracy prawie wszystkie mięśnie ciała. Jednocześnie nie nadwerężasz stawów, a ryzyko kontuzji jest niewielkie. Pływanie jest wręcz wskazane dla osób cierpiących na urazy stawów biodrowych i kolanowych, łagodzi bóle stawów, poprawia ich elastyczność i ruchomość. Dodatkowo, badania udowodniły, że uprawianie tej dyscypliny sportu zwiększa gęstość kości, w szczególności u kobiet, które przeszły menopauzę.

 
 

2. Pływanie wzmacnia kręgosłup

Pływanie to także idealny sposób na zadbanie o zdrowie kręgosłupa – wzmacnia mięśnie grzbietu i brzucha, które pełnią istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy. Pływanie zmniejsza również ryzyko powstania i rozwoju skrzywienia kręgosłupa, łagodzi ból, jest również zalecane dla osób z urazami pleców.

 

3. Pływanie to idealny sposób na regenerację po treningu siłowym

Regeneracja organizmu, szczególnie podczas treningów siłowych, jest bardzo ważna dla prawidłowego procesu wzmacniania i budowy mięśni. Dlatego warto przeplatać pływanie z innymi rodzajami aktywności fizycznej, gdyż przyspiesza ono regenerację po wysiłku, a także rozciąga i odpręża mięśnie.

4. Pływanie - dobre dla serca i płuc

Pływanie nie tylko usprawnia układ ruchowy, dobrze wpływa również na układ krwionośny i oddechowy. Jak każde ćwiczenie aerobowe, pływanie wzmacnia serce, które efektywniej pompuje krew, dzięki czemu ciało jest lepiej dotlenione. Badania wykazały, że 30 minut pływania dziennie zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca aż 30-40% w przypadku kobiet. Oprócz tego pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Regularne pływanie zwiększa zatem pojemność płuc, poprawia pracę serca, które staje się bardziej wydolne, zmniejsza ciśnienie krwi, ryzyko wystąpienia udaru mózgu i  zawału serca.

 

5. Pływanie jako sposób na smukłą sylwetkę

Pływanie może być również pomocne w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Jednocześnie i równomiernie modelowana jest cała sylwetka ciała. 

 

6. Pływanie przynosi ulgę astmatykom

Pływanie pozwala nie tylko zapobiegać atakom astmy, ale także poprawić ogólną kondycję chorego. Badanie przeprowadzono na grupie dzieci chorych na astmę w czasie 6-tygodniowego programu pływackiego. Objawy takie jak chrapanie, czy oddychanie przez usta występowały znacznie rzadziej. Poza tym dzieci rzadziej trafiały na pogotowie lub były hospitalizowane.
 
 

7. Lepszy poziom cholesterolu

Człowiek powinien mieć niski poziom „złego” cholesterolu (LDL) oraz wysoki poziom „dobrego” (HDL). Pływanie umożliwia zachowanie równowagi między poziomem tych lipidów, dzięki temu, że jest to ćwiczenie aerobowe. Każdy 1% wzrost poziomu HDL zmniejsza ryzyko śmierci z powodu choroby serca o 3,5%. Pływanie pozwala również na utrzymanie śródbłonka w dobrej kondycji. Śródbłonek jest to warstwa komórek, która wyściela twoje arterie i ma tendencję do tracenia elastyczności wraz z wiekiem. Badania wykazały, że osoby w wieku powyżej 60 lat, które wykonywały ćwiczenia aerobowe miały nabłonek w tak dobrym stanie, jak ludzie o 30-40 lat młodsi. Dzieje się tak, ponieważ w czasie ćwiczeń aerobowych, takich jak m.in. pływanie, naczynia są zmuszone cały czas się poszerzać i kurczyć.
 
 

8. Pływanie zmniejsza ryzyko cukrzycy

Pływanie żabką 30 minut dziennie przez trzy dni w tygodniu pozwala spalić do 900 kalorii, zmniejszając ryzyko cukrzycy typu 2 o ponad 10%.
 
Badanie przeprowadzone na kobietach wykazało, że intensywne ćwiczenia raz w tygodniu (np. pływanie) zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2 aż o 16% (w porównaniu z nieaktywnymi kobietami). Natomiast inne badanie, dotyczące mężczyzn, udowodniło, że ryzyko cukrzycy typu 2 spada o ok. 6% na każde 500 kalorii spalonych w ciągu tygodnia w czasie ćwiczeń aerobowych. Jeśli masz cukrzycę typu 1, pływanie może być szczególnie pomocne, gdyż może zwiększyć wrażliwość na insulinę. Diabetycy powinni ćwiczyć przynajmniej trzy razy w tygodniu (w sumie m.in. przez 150 minut), ze średnią intensywnością. Pływanie sprawdza się tu znakomicie, ponieważ pozwala na lepszą kontrolę poziomu glukozy.
 
 

9. Pływanie poprawia humor, zmniejsza stres

Jak każda aktywność fizyczna, pływanie uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia, które wprawiają nas w świetny nastrój. Pozwala także się zrelaksować. Przyczyną tego jest ciągłe rozciąganie mięśni, połączone z rytmicznym oddychaniem. Samo przebywanie w wodzie może być przyjemnością.
 
 

10. Pływanie zapewnia dłuższe życie

Jeśli poprzednie argumenty to za mało, może oddalenie ryzyka przedwczesnej śmierci zachęci Cię do nauki pływania. Owszem, nic nie zapewnia nieśmiertelności, ale naukowcy z  University of South Carolina w ciągu 32 lat przebadali 40 547 mężczyzn w wieku od 20 do 90 lat i odkryli, że ci, którzy pływali, mieli o 50% niższy wskaźnik śmiertelności w porównaniu do biegaczy, wędrowców lub tych, którzy wcale nie ćwiczyli. Autorzy badania wywnioskowali, że podobnych korzyści mogą  osiągnąć kobiety.
 
 
Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 
 
 
Przeczytaj też:
 

6 zasad dobrego rozciągania

Krótko i intensywnie. Trening tabata.

Jak zwiększyć efektywność treningu?

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas