Sugestie

Ćwiczenia z hantlami. Jak ćwiczyć z hantlami? Jakie hantle kupić? Domowa siłownia

Utworzony 11 Kwi 2016  / Dział: Trening
Z ich użyciem wykonasz trening wszystkich partii mięśniowych, zarówno na siłowni jak i w domu. O treningu z hantlami.

 

ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia z hantlami, Fot. Fotolia

Hantle. Ćwiczenia z hantlami. Jak ćwiczyć z hantlami? Jakie hantle kupić? Domowa siłownia

 

Trening siłowy z wykorzystaniem hantli to świetny sposób zarówno dla osób budujących mięśnie, jak i tych chcących spalić tkankę tłuszczową i wysmuklić sylwetkę. Ich zastosowanie jest bardzo wszechstronne. Możemy je używać do treningu aerobowego (te o mniejszym obciążeniu), do treningu siłowego czy rehabilitacji. Dodatkowe obciążenie w postaci hantli może podnieść efektywność treningu – należy jednak zawsze przede wszystkim pamiętać o prawidłowej technice wykonywania ćwiczenia. Wykonywanie ćwiczeń w nieodpowiedni sposób, a z dużym obciążeniem może prowadzić do poważnych kontuzji, dlatego nigdy nie należy zaniedbywać poprawnej techniki. To, czy ćwiczenie wykonamy poprawnie jest ważniejsze niż liczba powtórzeń i wykorzystany ciężar.

 

Trening z hantlami - zalety

 • wzmacnianie grup mięśniowych, a także kości,
 • modelowanie sylwetki,
 • utrzymanie prawidłowej postawy ciała,
 • dużo większy zakres ruchu niż w przypadku ćwiczeń na maszynach - lepsza skuteczność pracy mięśni,
 • poprawa kondycji fizycznej,
 • zróżnicowanie treningu, 
 • wzrost intensywności treningu poprzez dodanie dodatkowego obciązenia w postaci hantli,
 • możliwość regulowania intensywności poprzez dobór hantli o odpowiedniej wadze (dostępne są hantle już od 0,5 kg, do nawet 50 kg),
 • możliwość wykonywania treningu w domu.

 

Rodzaje hantli i ich budowa

Hantle to idealne rozwiązanie dla osób, które często się przemieszczają. Nie są bowiem ogromnych rozmiarów i, w przeciwieństwie do sztangi i jej długiego gryfu, można je spakować np. do torby treningowej. Ich ciężar waha się zwykle w przedziale od 0,5 do 50 kg. 

Istnieje wiele rodzajów hantli. Dobór odpowiednich uzależniony jest od naszego poziomu zaawansowania, rodzaju treningu, czy materiału z którego są one wykonane.

 

Hantle neoprenowe 

Ich waga waha się w granicach 0,5 - 5 kg. Wewnątrz znajduje się materiał żeliwny, neopren jest natomiast ochronną warstwą zewnętrzną uniemożliwiającą ześlizgiwanie się hantli z rąk. Neoprenowa powłoka podwyższa zatem komfort podczas wykonywania ćwiczeń, zapewnia pewny chwyt (ciężarek nie wyślizguje się ze spoconych dłoni).

 

Hantle winylowe 

Ich waga waha się w przedziale 1,5 - 5 kg. Posiadają wewnętrzne, betonowe wypełnienie. Powłoka winylowa sprawia, że hantle są łatwe w utrzymaniu w czystości. Gładka powłoka chroni dodatkowo podłoże, na którym ćwiczymy przed zarysowaniem. Dodatkowo, warstwa winylowa zmniejsza hałas podczas odkładania hantli na podłoże.

 

Hantle gumowe 

Hantle mogą być całkowicie wykonane z gumy i w takim przypadku posiadają one niewielkie rozmiary i obciążenia. Hantle, które gumową warstwę mają jedynie na zakończeniach lub w miejscach ich chwytania, mogą występować o znacznie większym ciężarze. Guma w tym przypadku pełni funkcję antypoślizgową.

 

Hantle z uchwytem 

Zwykle o niewielkim ciężarze, z zapinanym na rzep uchwycie który uniemożliwia upuszczenie hantli. Wygodne rozwiązanie podczas wykonywania treningu fitness, aerobiku, czy jako obciążenie podczas biegu. Uchwyt natomiast niestety łatwo pochłania wilgoć, co może niekiedy wywoływać brzydki zapach i sprawia, że sprzęt szybko się niszczy. 

Ponadto, zakończenia hantli mogą mieć różne kształty, np. trójkątne, sześciokątne co zapobiega ich przemieszczaniu się po podłożu.

 

Hantle regulowane lub skręcane na stałe

Przy  wyborze hantli do treningu siłowego można również zastanowić się miedzy wyborem hantli skręcanych na stałe a hantli regulowanych.

Ciekawą propozycją hantli są hantle regulowane, w których można dowolnie łączyć obciążenia o różnej masie, co pozwala dopasować wagę hantli do własnych potrzeb i możliwości. Wraz ze wzrostem naszej siły nie musimy kupować nowych hantli, a jedynie dodatkowe obciążenie. 

Dzięki takim hantlom możemy łatwo wykonać efektywny trening wszystkich partii mięśniowych. W zależności od wykonywanego ćwiczenia i partii mięśniowej, można dobierać odpowiednie obciążenie – przykładowo przy wykonywaniu przysiadów z hantlami użyjemy większego obciążenia, natomiast lżejsze hantle wykorzystamy przy ćwiczeniu mniejszych partii mięśniowych, np. tricepsów. 

zdrowe przekąski sklep

 

 

Hantle regulowane składają się zatem z gryfów oraz obciążeń (talerzy), które można zakładać na gryfy i następnie zabezpieczać je specjalnymi zaciskami. 

 
hantle regulowane
 
Hantle stałe:
hantle stałe do ćwiczeń
 
Hantle Kettlebell:
hantle kettlebell
 

Więcej o hantlach regulowanych przeczytasz w artykule: Hantle regulowane. Hantle żeliwne czy bitumiczne? Jakie hantle kupić?

 

Gryf do hantli regulowanych

Przy zakupie gryfu do hantli warto zwracać wagę na jego wykonanie – zaletą jest na pewno radełkowana część chwytna, która podnosi komfort i bezpieczeństwo ćwiczeń, sprawiając, że hantle nie wyślizgują się ze spoconych podczas treningu dłoni (radełkowanie zapewnia pewniejszy chwyt).

Dodatkowo, jeśli nie kupujemy gryfu i obciążeń w zestawie, należy upewnić się, że średnica gryfu będzie pasowała do średnicy otworów w obciążeniach (talerzach), które nakłada się na gryf.

 
 

Ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na nogi i pośladki:

 • wykroki z hantlami
 • zakroki z hantlami
 • przysiady z hantlami
 • wejścia na podwyższenia z ciężarkiem

Ćwiczenia z hantlami na plecy:

 • wiosłowanie nachwytem
 • wiosłowanie podchwytem
 • wiosłowanie chwytem młotkowym
 • martwy ciąg 

Ćwiczenia na klatkę piersiową:

 • wyciskanie na ławce poziomej/skośnej
 • rozpiętki na ławce poziomej/skośnej

Ćwiczenia z hantlami na barki:

 • wyciskanie hantli (arnoldki)
 • unoszenie hantli przed siebie
 • unoszenie hantli bokiem

Ćwiczenia na biceps:

 • uginanie ramion z supinacją nadgarstków
 • uginanie ramienia w oparciu o kolano
 • uginanie ramienia na modlitewniku

Ćwiczenia z hantlami na triceps:

 • wyciskanie francuskie
 • wyciskanie francuskie oburącz
 • prostowanie przedramion w leżeniu
 • prostowanie przedramienia w opadzie tułowia

Opisy ćwiczeń wraz z filmami prezentującymi technikę ich wykonania znajdziesz w Bazie ćwiczeń Fitomento

 

Trening z hantlami

Poniżej prezentujemy przykładowy trening ogólnorozwojowy z hantlami.

 1. Przysiad z hantlami 15 powtórzeń x 4 serie
 2. Wejście na obiekt z hantlami w dłoniach 15 powtórzeń x 4 serie
 3. Rozpiętki w leżeniu na plecach z hantlami 12 powtórzeń x 4 serie
 4. Rozpiętki z hantlami w opadzie 12 powtórzeń x 4 serie
 5. Naprzemienne unoszenie ręki w pozycji do pompki z ciężarkiem w dłoni 16 powtórzeń x 4 serie
 
Wszystkie ćwiczenia wchodzące w skład treningu znajdziesz (z opisami i filmami) w Bazie ćwiczeń Fitomento
 

Hantle to niewątpliwie niezwykle funkcjonalne narzędzie treningowe, obowiązkowy element każdej domowej siłowni. Jak widać, trening z wykorzystaniem hantli może być bardzo efektywny, bez względu na to, do jakich celów dążymy. Przed wykonywaniem ćwiczeń zawsze należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu w postaci rozgrzewki, a także serii próbnych z niewielkim obciążeniem.

Kamila Moczulska

 

Co zamiast hantli? Trening w domu - sprzęt do ćwiczeń

Hantle są przyrządem, który udowadnia, że skuteczny trening można wykonać również w domu. Trening w domowym zaciszu nie musi ograniczać się jedynie do ćwiczeń z ciężarem własnego ciała. Prosty sprzęt treningowy wcale nie musi nadszarpywać naszej kieszeni, a może zarówno urozmaicić nasze treningi, jak i podnieść ich efektywność.

W co zatem, oprócz hantli warto się zaopatrzyć, jeśli zamiast siłowni, decydujemy się ćwiczyć w domu?

 

Drążek do podciągania

Obowiązkowy element męskiej siłowni, zyskuje coraz większe zainteresowanie kobiet. Podciąganie na drążku to prosta droga do silnych pleców i ramion, natomiast unoszenie nóg w zwisie na drążku to nie lada wyzwanie dla mięśni brzucha.

Drążek do podciągania zajmuje niewiele miejsca, dlatego, obok hantli, powinien być obowiązkową pozycją na liście sprzętu do domowej siłowni. Istnieje wiele różnych chwytów, za pomocą których można się podciągać (chwyt wąski, szeroki, średni, nachwyt, podchwyt). Wprowadzanie do swojego treningu różnych odmian podciągania urozmaici trening i sprawi, że mięśnie będą angażowane do pracy na wiele sposobów, co tym samym przełoży się na efektywność wykonywanych ćwiczeń.  

Osoby początkujące, które mają trudności z wykonaniem nawet jednego podciągnięcia, bynajmniej nie powinny zniechęcać się do drążków. Istnieją skuteczne metody, jak np. podciąganie negatywne, które pomagają wzmocnić mięśnie i pozwalają przygotować się do bardziej intensywnych ćwiczeń jakim jest podciąganie na drążku.

 

O podciąganiu negatywnym możesz przeczytać w artykule: Podciąganie na drążku – jak się podciągać? 

 

Najbardziej popularne są drążki rozporowe, które łatwo (nawet bez użycia wiertarki) można zamontować w futrynie drzwi. Drążki te są zazwyczaj regulowane, dlatego łatwo można dopasować je do szerokości futryny. Oprócz szybkiego montażu ich zaletą jest również cena - można je kupić już od 40 PLN.

 

Piłka lekarska

Choć wielu osobom kojarzy się głównie z lekcjami w-fu, piłka lekarska wraca do łask również na salach treningowych. Nie bez powodu – z piłką lekarską, podobnie jak z hantlami, można wykonać efektywny trening całego ciała (z piłką wykonasz wiele ćwiczeń wielostawowych, które wzmocnią mięśnie i pomogą pozbyć się zbędnych kilogramów). Spróbuj pompek na piłce lekarskiej, russian twistów lub przysiadów czy wykroków z piłką, a przekonasz się, że nie warto z niej rezygnować. Wiele skutecznych ćwiczeń na różne partie ciała z piłką lekarską znajdziesz w Bazie Ćwiczeń Fitomento.

Piłka lekarska to niewątpliwie niedoceniany przez wielu przyrząd treningowy. W sklepach dostępne są piłki o różnej wadze, dlatego zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane mogą dobrać właściwą piłkę dopasowaną do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Istotną zaletą piłek lekarskich jest również możliwość trenowania z nimi w parze. Trening z partnerem to doskonały sposób na urozmaicenie treningów i ucieczkę przed monotonią w swoim planie treningowym.

Ćwiczenia z piłką lekarską to głównie ćwiczenia złożone (wielostawowe), podczas wykonywania których do pracy angażowanych jest wiele partii mięśniowych. Ćwiczenia takie są niezwykle skuteczne zarówno przy budowie masy mięśniowej, jak i w celu pozbycia się zbędnych kilogramów.

 

Uchwyty do pompek

Uchwyty do pompek to kolejny przyrząd treningowy warty uwagi. Niska cena to nie jedyna zaleta tego akcesorium. Uchwyty do pompek pozwalają wykonywać głębsze pompki, które jeszcze bardziej angażują mięśnie do pracy. Z uchwytami można wykonać szereg różnych odmian pompek, wzmacniając tym samym wiele partii ciała.

Pompki to niezwykle skuteczne ćwiczenie angażujące niemal wszystkie partie ciała. Należą do ćwiczeń z ciężarem własnego ciała, dlatego można je uznać za jedne z najbezpieczniejszych ćwiczeń. Z pewnością nie warto zatem rezygnować z tego ćwiczenia. Jeśli początkowo już jedna pompka stanowi znaczne wyzwanie, warto zacząć od pompek na kolanach lub pompek przy ścianie, by następnie przejść do trudniejszych odmian tego ćwiczenia.

Uchwyty do pompek pozwolą przejść na jeszcze wyższy poziom, podnieść efektywność i intensywność treningu. Nie są ciężkie, nie zajmuję wiele miejsca, dlatego sprawdzą się również jako element „mobilnej siłowni”.

 

Koło/wałek treningowy

Jeśli zależy Ci na umięśnionym brzuchu, wałek jest świetnym wyborem. Wykonasz z nim jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń na brzuch (jeżdżenie wałkiem z uniesionymi lub opartymi o podłoże nogami).  Ćwiczenia te przynoszą znacznie lepsze efekty niż tradycyjny ćwiczenia na brzuch, znane jako brzuszki. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż mimo, że podczas ćwiczeń z wykorzystaniem wałka silnie pracują przede wszystkim mięśnie brzucha,  do pracy angażowane są również inne partie mięśniowe, w tym ramiona, nogi, plecy.

Wałek do ćwiczeń pozwala zatem wzmacniać całe ciało, budować siłę i wytrzymałość. Dodatkowo, jako intensywne ćwiczenie, świetnie sprawdzi się również podczas treningu, którego celem jest spalenie tkanki tłuszczowej, np. podczas treningu obwodowego czy ogólnorozwojowego. Wałek do ćwiczeń jest lekki, dlatego można z łatwością zabierać go w dowolne miejsce. Jest zatem przyrządem, który urozmaici nasz trening, podnosząc jednocześnie jego efektywność.

 

Piłka gimnastycza

Przydatna szczególnie przy wzmacnianiu mięśni brzucha czy pleców. Piłka gimnastyczna pozwala wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie, rozciągające, ćwiczenia równoważne, a także ćwiczenia na koordynację. Zalecana osobom z wadami postawy, problemami z kręgosłupem, jest również niejednokrotnie wykorzystywana na salach fitness. Pozwoli bezpiecznie wzmocnić mięśnie, a w wolnej chwili można używać jej nawet jako stołka/pufy do siedzenia. Ćwicząc z piłką można połączyć zabawę, a więc przyjemność z pożytecznym treningiem. To doskonałe urozmaicenie ćwiczeń w domowych warunkach. Z jej wykorzystaniem można wykonywać ćwiczenia jogi, pilatesu, a także ćwiczenia ogólnorozwojowe. Utrzymując równowagę na piłce, poprawiamy swoją koordynację ruchową i wzmacniamy mięśnie stabilizujące kręgosłup. Ćwiczenia na piłce to również dobry sposób na spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Są bezpieczne i nie obciążają stawów, co stanowi ich kolejną zaletę. 

Piłki sprzedawane są zazwyczaj nienapompowane, dlatego podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to, czy do piłki dołączona jest specjalna pompka umożliwiająca jej nadmuchanie.

Wybierając piłkę, warto również zwrócić uwagę na jej średnicę – należy dobrać rozmiar piłki odpowiedni do swojego wzrostu. Standardowe rozmiary piłek gimnasycznych przedstawia poniższa tabela: 

 

ŚREDNICA PIŁKI

WZROST

55 cm

150-165 cm

65 cm

165-175 cm

75 cm

175-185 cm

85 cm

> 185 cm

 

 

Skakanka

Nie tylko dla dziewczyn. Skakanie na skakance (wykonywane np. przez bokserów) jest świetnym ćwiczeniem podnoszącym tętno podczas treningu, poprawiającym kondycję i wytrzymałość. Idealnie sprawdzi się np. podczas treningu interwałowego. Jeden z najtańszych przyrządów, który można z łatwością zabierać ze sobą wszędzie.

 

Hantle jako element domowej siłowni

By treningi w domowym zaciszu nie stały się monotonne, warto urozmaicać je o dodatkowy sprzęt. Jest wiele niedrogich akcesoriów treningowych, które idealnie nadają się do domowej siłowni - obok hantli warto wymienić piłki lekarskie i gimnastyczne, wałki do ćwiczeń i wiele innych.

Wybór sprzętu do ćwiczeń w domu jest naprawdę szeroki, a domową siłownię można urządzić na niewielkiej powierzchni. Jeśli zatem wolisz wzmacniać swoje mięśnie z dala od zgiełku siłowni, nic nie stoi na przeszkodzie.

zdrowe przekąski sklep

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas