Sugestie

Rolowanie mięśni po treningu. Jaki wałek do masażu - roller wybrać?

Utworzony 13 Kwi 2016  / Dział: Trening

Rozciąganie jest bardzo ważnym elementem kończącym trening, bez względu na wykonywaną aktywność. Rozluźnia mięśnie, przyspiesza ich regenerację oraz łagodzi ból związany z ich przemęczeniem. Innym z zabiegów, które możemy im zafundować jest rolowanie.

 rolowanie mięśni regeneracja po treningu

 

Rolowanie mięśni po treningu. Jaki wałek do masażu - roller wybrać?

Automasaż jest czynnością w której wykorzystujemy nacisk własnego ciała. Nie wymaga on skomplikowanych sprzętów, jedynie roller, który można znaleźć na coraz większej ilości siłowni. Prawidłowo wykonane rolowanie niesie za sobą wiele korzyści i zdecydowanie dużą ulgę dla mięśni.

Rolowanie mięśni. Zalety

W jakim celu rolować ciało? 

Automasaż pomaga między innymi rozluźnić punkty spustowe, które wywołują napięcia całych grup mięśniowych. Tkanka łączna osłaniająca mięśnie staje się bardziej elastyczna, dzięki czemu redukuje ból i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Ponadto, czas regeneracji mięśni znacznie się zmniejsza oraz stają się one bardziej kurczliwe.

 

Rolowanie mięśni – jak poprawnie je wykonywać

  • Rolowanie poszczególnej partii mięśniowej nie powinno być dłuższe niż 3 minuty. Masujemy około 30 sekund, po czym powtarzamy czynność kilkakrotnie.
  • Mięsień rolujemy wzdłuż, na całej długości.
  • Należy omijać strefy podkolanowe i takie, gdzie nerwy znajdują się bardzo blisko skóry, ponieważ bardzo łatwo można je uszkodzić.
  • Jeśli zmagasz się z krwiakami, siniakami i czy jakimikolwiek świeżymi urazami - odłóż rolowanie na później.

Należy się liczyć z tym, iż rolowanie nie należy do najprzyjemniejszych i bezbolesnych czynności, zwłaszcza gdy zmagamy się z mocno napiętymi mięśniami. Ból w punktach spustowych niestety trzeba wytrzymać. Ponadto nie można ograniczać się jedynie do pojedynczych punktów, rolowaniem należy objąć całe partie mięśniowe, ponieważ są one ze sobą połączone.

 

Wałek do masażu - rodzaje. Jaki roller wybrać? 

W sklepach znajdziemy różnego rodzaju wałki do masażu. W zależności od naszych potrzeb, możemy wybrać odpowiedni dla siebie.

Podział włków do masażu ze względu na twardość:

  • miękkie - dla osób rozpoczynających przygodę z automasażem oraz odczuwających bardzo silny ból mięśniowy
  • średnie - dla osób które w sposób regularny uprawiają aktywność fizyczną
  • twarde - używają ich profesjonalni sportowcy posiadający mocno rozwiniętą tkankę mięśniową; mogą być przeznaczone również dla osób o mięśniach napiętych w niewielkim stopniu

Podział ze względu na kształt:

  • gładkie - najpopularniejszy typ wałka,
  • o kształcie w “ósemki” - świetnie nadają się do masażu mięśni przykręgosłupowych, np. prostownika grzbietu
  • z wyżłobieniami - mogą być wykorzystane jeśli chcemy pozbyć się cellulitu

 

Podział ze względu na wielkość:

Tak samo jak wielkie są nasze poszczególne mięśnie, tak samo powinniśmy do nich dobierać wałek. Do masażu mniejszych partii, np. ścięgna Achillesa lub dłoni możemy posłużyć się rollerem lub piłką o średnicy 8-12 cm.

 

Podział ze względu na cenę:

Podobnie jak w przypadku większości rzeczy, wyższa cena gwarantuje lepszą jakość. Najtańszy sprzęt jest dużo bardziej podatny na zniszczenia, może się więc zdarzyć, iż nowy będziemy musieli zakupić dużo szybciej niż przewidywaliśmy. Najbezpieczniej zaopatrzyć się w produkt znanej na rynku i sprawdzonej firmy aby uniknąć rozczarowań.

 

Podsumowując, prawidłowo wykonany automasaż naszych mięśni może być bardzo dobrym zakończeniem treningu. Pierwsze próby mogą być bolesne, jednakże wachlarz korzyści płynących z wykonania rolowania jest naprawdę szeroki. Nie należy jednak rezygnować z innych form rozluźniania mięśni, takich jak np. rozciąganie. Naprzemienne wykorzystywanie różnych metod zagwarantuje doskonałe rezultaty, które przełożą się następnie w coraz bardziej efektywny trening.

Kamila Moczulska

 

plany treningowe na masę redukcję odchudzanie

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas