Sugestie

Otyłość brzuszna. Tłuszcz na brzuchu - dlaczego jest groźny?

Utworzony 04 Sty 2015  / Dział: Trening

Brzuch – u wielu najbardziej problematyczna część ciała. Kobiety chcą mieć płaski, mężczyźni marzą o „sześciopaku”. Temat odstającego brzucha staje się szczególnie popularny wraz ze zbliżającym się latem, kiedy nie można go już schować pod kilkoma warstwami luźnych swetrów i bluz, a przychodzi czas na morze, plażę i opalanie się. Motywacją do pozbycia się tkanki tłuszczowej z brzucha nie powinien być jednak tylko aspekt estetyczny. Dlaczego? - Czytaj dalej.

otyłość brzuszna, tłuszcz na brzuchu jak schudnąć z brzucha

Czym grozi otyłość brzuszna? Fot. Fotolia

 

Otyłość brzuszna.Tłuszcz na brzuchu - dlaczego jest groźny?

Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha jest szczególnie szkodliwy dla naszego zdrowia. Wynika to z faktu, iż tłuszcz ten położony jest blisko ważnych narządów, takich jak wątroba, jelita, nerki, pęcherz moczowy, trzustka. Badania wykazały, że ryzyko wystąpienia niebezpiecznych chorób jest wyższe u osób z większym obwodem w pasie, nawet jeśli ich BMI jest w normie. Tłuszcz w okolicach talii może przyczynić się do zachorowania na choroby serca, cukrzycę typu 2, udar czy nowotwór.

Otyłość brzuszna - jak sprawdzić czy ją mam?

Najłatwiejszym sposobem jest zmierzenie obwodu w pasie (na poziomie pępka). Przyjmuje się, że nie powinien on przekraczać:

86 cm u kobiet

102 cm u mężczyzn.

Można również obliczyć stosunek obwodu w pasie do obwodu bioder. W tym przypadku wynik nie powinien być wyższy niż 0,8 u kobiet i 0,9 w przypadku mężczyzn.

Nawet u osób o prawidłowym poziomie BMI może występować nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Przyczyną są zwykle uwarunkowania genetyczne albo niezdrowy tryb życia.

 

Walka z otyłością brzuszną. Jak schudnąć z brzucha?

Nie da się schudnąć jedynie z wybranej partii ciała – trzeba po prostu zrzucić parę kilogramów. Podczas odchudzania tracimy tluszcz z całego ciała, a nie z wybranej przez nas partii ciała. Nie jest zatem tajemnicą, że pierwszy krok do płaskiego brzucha to regularna aktywność fizyczna i prawidłowe odżywianie.

 

Jak ćwiczyć, aby schudnąć?

Przede wszystkim istotna jest regularność treningów - tylko systematyczna aktywność fizyczna może przynieść pożądane rezultaty. Zaleca się wprowadzenie do swojego życia minimum 30 minut dziennego wysiłku fizycznego o średniej intensywności (np. bieganie, jazda na rowerze) lub treningów interwałowych o zmiennej intensywności poszczególnych ćwiczeń. Dodatkowo warto tez wykonywać ćwiczenia siłowe. Więcej o treningu na odchudzanie przeczytasz w poniższych artykułach:

Jak schudnąć? Podstawy odchudzania. Jak się za to zabrać?

Krótko i intensywnie - trening HIIT sposób na szybkie odchudzanie.

Trening interwałowy - spalanie tkanki tłuszczowej

Otyłość brzuszna a dieta na odchudzanie

Aktywność fizyczna nie jest jedynym warunkiem niezbędnym do pozbycia się tkanki tłuszczowej. Oprócz ćwiczeń bardzo ważne jest również nasze paliwo, czyli to, co jemy. Większość z nas dobrze zna zasady zdrowego odżywiania, jednak nadal wielu ma trudności z wprowadzeniem ich na stałe do swojej diety.

 

Dlatego powtórzmy najważniejsze z nich jeszcze raz:

  • Zrezygnuj z produktów takich jak: białe pieczywo, makarony, słodkie napoje, słodycze, a zastąp je pełnoziarnistym pieczywem, kaszami, owocami, warzywami, chudym mięsem, nabiałem.

  • W miejsce nasyconych tłuszczów i tłuszczów trans wprowadź produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (olej lniany, rzepakowy, oliwa z oliwek, ryby, orzechy, pestki z dyni, ziarna słonecznika, sezam.

  • Nie jedz zbyt dużo na raz.

  • Ogranicz spożycie alkoholu – pomijając aspekt wysokiej kaloryczności napojów alkoholowych, często podczas ich picia po prostu zwracamy mniejszą uwagę na to co jemy.

Pamiętaj, że nie warto drastycznie redukować ilości spożywanych kalorii. Takie działanie może doprowadzić do spowolnienia metabolizmu oraz sprawić, że organizm zamiast spalać tłuszcz, przestawi się na program „oszczędzania” i w efekcie nie osiągniemy swojego celu. Ciągłe głodzenie się prowadzi również do osłabienia organizmu, spadku odporności, a więc większej podatności na zachorowanie. Dodatkowo, osłabiony organizm nie ma siły na aktywność fizyczną, dlatego podczas głodówki nie zrealizujemy swojego planu treningowego. Zbyt niska kaloryczność spożywanych posiłków wiąże się niejednokrotnie z niedostarczaniem odpowiednich składników do organizmu, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania, dlatego dieta odchudzająca powinna być odpowiednio zbilansowana, a także zróżnicowana.

 

Otyłość brzuszna a ryzyko śmierci

Nadwaga i otyłość są niejednokrotnie wymieniane jako czynniki zwiększające ryzyko przedwczesnej śmierci. Najnowsze badania sugerują, że ludzie o prawidłowej wadze, ale posiadający otyłość brzuszną mogą być wystawieni  na większe ryzyko przedwczesnej śmierci niż osoby, których BMI wskazuje na otyłość.(obesity).

Badanie to było częścią NHANES III (the Third NAtonal Health and Nutrition Examination Survey. Celem badania było zidentyfikowanie związków między BMI, rozłożeniem tkanki tłuszczowej w ciele człowieka (body FAT distibution) oraz umieralnością w grupie 15 184 przebadanych dorosłych w wieku 18-90 lat.

Wyniki analizy były następujące:

  • Osoby o prawidłowej wadze, ale z otyłością brzuszną narażone są na wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci niż osoby o prawidłowej wadze bez otyłości brzusznej i osoby, których BMI wskazuje na otyłość lub nadwagę.
  • Większe ryzyko przedwczesnej śmierci dotyczyło mężczyzn niż kobiet. Ryzyko przedwczesnej śmierci mężczyzn o prawidłowej wadze, ale z otyłością brzuszną było 87% wyższe niż ryzyko przedwczesnej śmierci mężczyzn  o prawidłowej wadze, ale bez otyłości brzusznej. Analogicznie u kobiet ryzyko to było wyższe o 50%.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

plan treningowy na masę, rzeźbę, redukcję tkanki tłuszczowej, treningi, odchudzanie

 
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas