Sugestie

Trening - sposób na pobudzenie

Utworzony 06 Maj 2015  / Dział: Trening

Zmęczenie, brak siły i energii do pracy - wiele osób by pobudzić się pije kawę, inni jedzą czekoladę. Jest jeszcze jeden, niewątpliwie zdrowszy sposób, by poczuć przypływ dodatkowej energii: trening.

jak się pobudzić, trening, brak energii

Trening - sposób na pobudzenie

Jestem zmęczony, nie dam rady nic robić, a mam wstać i zużywać resztki siły, by ćwiczyć? Takie działanie może wydawać się pozbawione logiki. Wbrew pozorom to właśnie dodatkowy wysiłek fizyczny sprawia, że mamy więcej energii.  Dlaczego tak się dzieje?

 

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, w twoim organizmie ubywa komórek mięśniowych, a te komórki, które jeszcze budują twoje mięśnie, posiadają mniejszą liczbę mitochondriów. Słabsze mięśnie oznaczają większy wysiłek wkładany w każdą czynność. Podczas treningu w komórkach mięśniowych wytwarzane są mitochondria, które to w właśnie odpowiedzialne są za wytwarzanie energii, dlatego też regularna aktywność fizyczna powoduje, że w ciągu dnia mamy więcej siły i energii.

 

Zmęczenie po treningu

Czasami jednak po treningu wcale nie czujemy zapału do dalszej pracy, tracimy całkowicie energię i czujemy się senni. Powodów wystąpienia takiej sytuacji może być kilka. Zbyt intensywny trening, w którym doprowadzamy organizm do granic wytrzymałości może skutkować przemęczeniem i wyczerpaniem. Wiele zależy od indywidualnych zdolności regeneracyjnych organizmu i poziomu kondycji fizycznej danej osoby. Faktem jest jednak, że jeżeli organizm poddawany jest przez długi okres zbyt dużemu obciążeniu, może pojawić uczucie przemęczenia. Dlatego warto jest zmieniać intensywność poszczególnych treningów – niektóre mogą być bardziej wysiłkowe, inne mniej. Złe samopoczucie po treningu może też być spowodowane niedoborem snu lub nieprawidłową dietą – np. przyjęciem zbyt małej lub zbyt dużej ilości kalorii przed treningiem, bądź też niedoborem istotnych minerałów i witamin w diecie (magnez, witaminy z grupy B, witamina C , kwasy tłuszczowe omega-3).

 

Energia, której brakuje, gdy się starzejemy

Z wiekiem udział masy mięśniowej w ciele maleje, dlatego mamy mniej energii i ciężej jest nam wykonywać poszczególne czynności. Prowadzi to do wniosku, że niezmiernie istotne jest stałe utrzymywanie aktywności fizycznej w swoim życiu, by zapobiec nadmiernej utracie tkanki mięśniowej w swoim ciele. Proces redukcji tkanki mięśniowej może rozpocząć się już od 30 roku życia. U osób, których życie jest ubogie w ruch, zmiany te skutkują nie tylko brakiem energii, ale też różnego rodzaju chorobami.

 

Warto zatem zdać sobie sprawę, że aktywność fizyczna jest potrzebna nie tylko by wyglądać ładnie teraz, ale by zachować zdrowie i energię na całe życie.

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas