Sugestie

Skuteczne odchudzanie. 10 sposobów jak zwiększyć efektywność treningu

Utworzony 14 Wrz 2015  / Dział: Trening
Każda aktywność fizyczna jest lepsza niż całkowity brak ruchu. Jeśli jednak chcesz zwiększyć efektywność swojego treningu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Skuteczne odchudzanie, jak schudnąć, trening, ćwiczenia, motywacja do treningu

Skuteczne odchudzanie. Jak zwiększyć efektywność treningu?

 

Sposoby na zwiększenie efektywności trenigu

 

1. Rozgrzewka przed treningiem

Głównym celem rozgrzewki jest prawidłowe przygotowanie organizmu człowieka do wzmożonej aktywności fizycznej, co m.in. wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia kontuzji. Nie jest to jednak jedyna zaleta rozgrzewki. Wykonywanie jej przed każdym treningiem zwiększa zdolność przyjmowania tlenu przez mięśnie, a także poprawia szybkość i koordynację ruchów. Efektem tego jest intensywniejsza praca mięśni oraz szybsze spalanie tkanki tłuszczowej - efektywniejszy trening.

 

2. Intensywność ćwiczeń a efektywność treningu

Zamiast rozwlekać czas trwania treningu na kilka godzin, warto spróbować wykonać trening, który zajmie mniej czasu, ale będzie wymagał włożenia większego wysiłku. Dzięki krótkim, ale intensywnym treningom możesz szybciej osiągnąć bardzo dobre rezultaty. W swoich treningach możesz stosować technikę interwałów.

 

Więcej o nich znajdziesz tutaj: Krótko, ale bardziej intensywnie - sposób na spalenie maksymalnej liczby kalorii.

 

Nie oznacza to, że należy zrezygnować np. z joggingu. Jeśli jest to aktywność, która najbardziej Ci odpowiada, sprawia przyjemność, wkomponuj ją do swojego planu treningowego. Rodzaj aktywności fizycznej należy dopasować do swojego organizmu. Niektóre osoby z uwagi na przeciwskazania zdrowotne, muszą zrezygnować z treningów o bardzo wysokiej intensywności i zdecydować się na umiarkowany wysiłek.

 

3. Zaczynaj powoli

Jeśli nigdy wcześniej nie trenowałeś, nie próbuj od razu bardzo zaawansowanych treningów. Takim postępowaniem możesz narazić się na kontuzję, a także zniechęcić do regularnej aktywności. Należy zaczynać powoli – od lekkich treningów, a w miarę poprawy kondycji i sprawności, zwiększać intensywność. Osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę ze sportem zaleca się konsultację ze specjalistą, który poprzez ocenę sprawności organizmu, pomoże dobrać najbardziej odpowiedni trening.

 

4. Zdrowe odżywianie w skutecznym odchudzaniu

Zdrowy tryb życia to nie tylko aktywność fizyczna, ale też odpowiednie odżywianie. Bez właściwej diety, nie osiągniesz pożądanych efektów. Wielu ekspertów uważa, że dieta to niemal 80% sukcesu, jeśli dążymy do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Niezmiernie ważne jest również spożywanie posiłku po treningu. Niestety, jest on często lekceważony przez trenujące osoby. Powody są różne: brak czasu na przygotowanie posiłku, błędne przekonanie, że nie jedząc, spalimy więcej kalorii i szybciej schudniemy, czy brak uczucia głodu po wykonanych ćwiczeniach.

Warto jednak pamiętać, że po wysiłku fizycznym następuje regeneracja organizmu. W celu zapewnienia właściwych warunków do pełnej regeneracji niezbędne jest dostarczenie odpowiednich składników odżywczych, dlatego tak ważne jest spożycie posiłku po wykonanym treningu.

 

5. Regularność treningów 

Tylko systematyczna aktywność fizyczna daje prawdziwe efekty. Zapewnia zdrowie, dobre samopoczucie i ładny wygląd. Sporadyczne treningi na pewno są lepsze niż całkowity brak ruchu, ale to regularna aktywność przynosi pożądane rezultaty. Znajdź źródła motywacji, które najlepiej mobilizują Cię do ćwiczeń i staraj się być zdeterminowany w dążeniu do osiągnięcia swojego  celu, aż do momentu, w którym regularny trening stanie się przyjemnością i nieodłącznym elementem Twojego życia. 

 

Przeczytaj też: Trenujesz regularnie? Pamętaj: systematyczność to klucz do osiągnięcia sukcesu.

 

6. Podnoś poprzeczkę

Jeśli przez długi okres Twoja aktywność polega na wykonywaniu stale tego samego treningu, oznacza to, że poziom Twojej sprawności nie zmienia się. Warto zwiększać intensywność, dystans, ciężar, by zmuszać swoje ciało do coraz większego wysiłku, podnosić swoją wytrzymałość i kondycję.

 

7. Różnorodność ćwiczeń w planie trenigowym

Wykonywanie przez dłuższy okres tych samych ćwiczeń, czy przebieganie jednakowego dystansu wciąż w tym samym tempie, nie sprawi, że poziom Twojej sprawności fizycznej się podniesie. Organizm po pewnym czasie przyzwyczaja się do danego wysiłku, dlatego warto co pewien czas zmieniać wykonywane ćwiczenia, intensywność treningów, co pozytywnie wpłynie na efekty Twojej pracy.

 

8. Wyznaczanie celów

Warto wyznaczać sobie cele. Jeśli wiesz, że do czegoś dążysz, łatwiej jest Ci zmobilizować się do regularnej pracy. Cel może być różny: wykonanie konkretnego treningu, który dotychczas był dla Ciebie sporym wyzwaniem, przebiegnięcie wyznaczonego dystansu, czy wykonanie ćwiczenia, które do tej pory sprawiało Ci dużą trudność.

 

9. Pozytywne nastawienie

Pamiętaj: nie tylko wytrzymałość fizyczna decyduje o osiągnięciu celu. Bardzo ważną rolę odgrywa Twoje nastawienie psychiczne. Dlatego nie zniechęcaj się, jeśli po kilku pierwszych treningach nie widzisz pożądanych efektów. Nie patrz na trening przez pryzmat obowiązku, który trzeba wykonać. Postaraj się dostrzec w aktywności źródło przyjemności i sposób na zapewnienie nie tylko ładnej sylwetki i zdrowia fizycznego, ale też dobrego samopoczucia, satysfakcji, zadowolenia. 

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 

10 . Właściwe ćwiczenia

Bez odowiednich trenigów, nie pojawią się też prawdziwe efekty. Chcesz poznać skuteczne treningi?

Skorzystaj z gotowych planów treningowych ułożonych przez trenera personalnego z wieloletnim doświadczeniem >>> PLANY TRENINGOWE.

Przeczytaj też:

Nawet czterokrotnie zwiększ efektywność treningu. Trening z piłką lekarską.

Krótko, ale intensywnie - sposób na spalenie maksymalnej liczby kalorii?

Skuteczne ćwiczenia angażujące całe ciało.

 plan treningowy na masę, rzeźbę, redukcję tkanki tłuszczowej, treningi, odchudzanie

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas