Sugestie

Rozgrzewka przed treningiem - zawsze o niej pamiętaj!

Utworzony 05 Sty 2015  / Dział: Trening

Trening powinien składać się z trzech części: rozgrzewki, części głównej i rozciągania. Czy jednak wielu z nas może pochwalić się prawidłowo wykonywanym treningiem, na który składają się te trzy etapy? Dlaczego tak często pomijamy rozgrzewkę i rozciąganie, bagatelizując tym samym ich znaczenie dla naszego zdrowia? Powodów jest wiele: brak czasu, niedostrzeganie sensu w wykonywaniu ćwiczeń, które według niektórych nie dają żadnych efektów lub po prostu brak wiedzy. A więc, jaki jest właściwie cel rozgrzewki?

rozgrzewka przed treningiem

Rozgrzewka przed treningiem. Fot. Fotolia

 

Rozgrzewka przed treningiem 

 

Głównym celem rozgrzewki jest harmonijne i stopniowe przygotowanie organizmu, poszczególnych układów narządów i organów do wysiłku. Należy bowiem pamiętać, że nie tylko mięśnie pracują podczas treningu, angażowane są wszystkie układy ludzkiego organizmu.

Przeczytaj również: Rozgrzewka i rozciąganie - przydatne wskazówki - w jaki sposób przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę

 

Co zapewnia nam rozgrzewka?

1. Przygotowuje płuca i serce do wysiłku

Podczas rozgrzewki płuca rozciągają się, dzięki czemu zwiększają się zdolności oddechowe organizmu. Łatwiejsze staje się złapanie oddechu podczas wysiłku, szybciej wydalamy dwutlenek węgla i mniej odczuwamy zmęczenie. Ponadto rozgrzewka przyspiesza tętno, zwiększa przepływ krwi przez naczynia krwionośnie, stopniowo podwyższa temperaturę ciała do ok. 38,5oC - 39,5oC rozgrzewając mięśnie, które stają się bardziej efektywne i skłonne do szybszej pracy.

2. Zmniejsza ryzyko kontuzji

Mięśnie w stanie spoczynku są skurczone. Dzięki rozgrzewce stają się one bardziej rozciągliwe, co poprawia zdolność i szybkość ruchów bez ryzyka urazu. Co więcej, rozgrzewka zapobiega skurczom mięśni i zwiększa elastyczność stawów.  Intensywne treningi bez wcześniejszej rozgrzewki narażają nas na poważne kontuzje, które mogą uniemożliwić ćwiczenie przez długi okres. Czy nie lepiej więc poświęcić chwilę na rozgrzewkę i cieszyć się treningiem cały czas? :-)

 

3. Powoduje wzrost efektywności ćwiczeń

Rozgrzewka nie ogranicza się jedynie do zapobiegania kontuzjom. Jej wykonywanie pozytywnie wpływa na zdolność przyjmowania tlenu przez mięśnie, poprawia szybkość i dokładność ruchów, tym samym wpływając na wzrost efektywności wykonywanych ćwiczeń. Rozgrzewka zwiększa zatem wydajność treningu i przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej.

 

4. Podwyższa wydajność układu nerwowego

Im temperatura ciała jest wyższa, tym szybciej przekazywane są impulsy nerwowe. Dlatego też właściwa rozgrzewka poprawia koordynację ruchów, wpływa na spostrzegawczość, poczucie równowagi, dzięki czemu zwiększa się techniczna poprawność wykonywanych ćwiczeń.

 

Przeczytaj również:

Rozgrzewka i rozciąganie - przydatne wskazówki - w jaki sposób przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę

Jak się rozciągać - 6 zasad dobrego rozciągania

Ćwiczenia rozciągające. Stretching.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas