Sugestie

Rozciąganie po treningu. Co daje rozciąganie po treningu? Niebezpieczne skutki braku rozciągania

Utworzony 07 Sty 2015  / Dział: Trening

Zbyt zmęczony po efektywnym treningu nie masz ochoty na wykonywanie ćwiczeń rozciągających, które wbrew pozorom też wymagają włożenia pewnej energii, by zostały poprawnie wykonane? A może jesteś zapracowany i żal Ci Twojego cennego czasu, by wydłużać czas trwania treningu o dodatkowe minuty na rozciąganie? Uważaj – regularne postępowanie w ten sposób  może doprowadzić do niebezpiecznych skutków. Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego efektywny trening, to nie tylko skuteczne ćwiczenia, ale też  jego prawidłowe rozpoczęcie i zakończenie.

rozciąganie po treningu, stretching

Rozciąganie po treningu. Stretching. Fot. Fotolia

Rozciąganie po treningu. Co daje rozciąganie po treningu?

Brak rozciągania po treningu - skutki

Podczas ćwiczeń siłowych zakres ruchu w stawie ogranicza się nawet do 15-30%, a mięśnie kurczą się i naprężają. Jeżeli ćwiczymy intensywnie i regularnie, a przy tym nie rozciągamy się, mięśnie stają się krótsze, co negatywnie wpływa na pracę układu ruchowego. Wystąpienie przykurczu mięśni znacznie zwiększa ryzyko naciągnięcia lub nawet naderwania mięśnia, a także przyczynia się do szybszego zużycia stawów, nie wspominając  już o zmniejszeniu wytrzymałości mięśni oraz ich gorszym wyglądzie.

Przeczytaj też: Regeneracja mięśni po treningu - dlaczego jest istotna? Jak ją przyspieszyć?

 

Rozciąganie po treningu - korzyści. Co daje rozciąganie?

Aby uniknąć nieprzyjemnych kontuzji wystarczy uzupełnić trening o chwilę rozciągania, które zmniejsza przykurcze mięśni. Rozciągnięte mięśnie i więzadła sprawiają, że cały układ ruchowy pracuje lepiej. Zwiększa się zakres ruchu w stawach, poprawia ukrwienie w mięśniach, a także przyspiesza ich regeneracja.

Co więcej, rozciąganie nie tylko może uchronić nas przed urazami, ale również korzystnie wpłynie na wygląd naszej sylwetki, wysmukli ciało i pomoże wyciszyć cały organizm po intensywnym treningu. Należy bowiem pamiętać, że po ćwiczeniu nie tylko mięśnie i stawy  powinny powrócić do poprzedniego stanu, ale również układ krwionośny, oddechowy i nerwowy, które także są silnie pobudzone podczas wysiłku fizycznego.

Pamiętajmy więc,  że ćwiczenia bez rozciągania mogą przynieść więcej szkód niż korzyści. W samym rozciąganiu ważna jest też jego technika oraz czas trwania.

Przeczytaj też:

Jak się rozciągać - 6 zasad dobrego rozciągania

Ćwiczenia rozciągające. Stretching.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas