Sugestie

Przysiad z wyskokiem - technika i zalety przysiadu z wyskokiem

Utworzony 03 Lis 2015  / Dział: Trening

Już sam przysiad jest ćwiczeniem skutecznie modelującym dolne partie ciała, a jednocześnie niewymagającym żadnego sprzętu (chyba że chcemy podnieść poziom trudności jeszcze wyżej dodając dodatkowe obciążenie). Wyskok dodany do podstawowej wersji tego ćwiczenia, sprawia, że jest ono jeszcze bardziej efektywne.

 

Przysiad z wyskokiem - skuteczne ćwiczenia na nogi i pośladki

 

Przysiad z wyskokiem - zalety

 

Podczas wykonywania przysiadu z wyskokiem pracuje całe ciało

Wykonywanie klasycznego przysiadu angażuje głównie dolne partie ciała: uda, pośladki. Podczas wyskoku do pracy włączają się również ramiona, korpus, łydki.

 

Przysiad z wyskokiem zwiększy naszą kondycję, siłę, przyczyni się do rozbudowy masy mięśniowej

Trening wykorzystujący ćwiczenie, jakim jest przysiad z wyskokiem, łączy elementy treningu siłowego z treningiem wytrzymałościowym. Wykonywanie podskoku sprawia, że tętno wzrasta, a zatem kondycja organizmu poprawia się.

 

Przysiad z wyskokiem to idealne ćwiczenie na spalanie tkanki tłuszczowej

Wysoka intensywność ćwiczenia, jakim jest przysiad z wyskokiem sprawia, że splamy maksymalną liczbę kalorii, podkręcamy nasz metabolizm, co pozytywnie wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej.

 

Ważne. Początkowo nie narzucaj sobie szybkiego tempa – może to doprowadzić do zaniedbania prawidłowej techniki i wykonywania przysiadu nieodpowiednio, co z kolei skutkuje często kontuzją. Najpierw warto poświęcić czas na opanowanie prawidłowej techniki poprzez wolne wykonywanie ćwiczenia, a następnie można zwiększać intensywność zwiększając tempo.

 

Opis i film prezentujący przysiad z wyskokiem, a także inne odmiany przysiadów znajdziesz w bazie ćwiczeń Fitomento  

 

Przysiad z wyskokiem - technika

Przy wykonywaniu przysiadu z wyskokiem ryzyko wystąpienia kontuzji wzrasta – wyskok i lądowanie sprawiają, że ćwiczenie jest bardziej skomplikowane i wymaga przywiązania szczególnej uwagi do prawidłowej techniki. Złe wykonywanie ćwiczenia wiąże się nie tylko z ryzykiem wystąpienia urazu, ale również zmniejsza efektywność ćwiczenia – poszczególne mięśnie mogą nie być angażowane we właściwy sposób, co przekłada się na gorsze efekty. Kilka elementów prawidłowej techniki:

  • Przy lądowaniu należy pamiętać o zachowaniu wyprostowanej klatki piersiowej.

  • Przy wykonywaniu przysiadu kolana nie powinny uginać się do wewnątrz.

  • Stopy należy skierować lekko na zewnątrz.

  • Podczas przysiadu biodra powinny być wysunięte do tyłu.

Inne rodzaje przysiadów

Przysiad z wyskokiem to tylko jeden z rodzajów przysiadów. Istnieje wiele odmian tego ćwiczenia zarówno z wykorzystaniem jedynie ciężaru własnego ciała, jak również przy użyciu dodatkowego obciążenia w postaci wolnych ciężarów. Zwykły przysiad możemy utrudnić trzymając ręce wyprostowane nad głową lub splecione za głową. Możemy wykonać przysiad szeroki sumo, przysiad na jednej nodze z drugą trzymaną z tyłu na podparciu czy przysiad na jednej nodze bez podparcia. Posiadając dostęp do dodatkowych przyrządów treningowych możemy wykonać przysiad z piłką lekarską trzymaną przy klatce piersiowej, nad głową, za głową, czy w wyprostowanych rękach przed sobą. Podobnie możemy wykonać przysiad ze sztangą na plecach, trzymaną nad głową, czy z przodu na ramionach.

Przysiad to niezwykle skuteczne ćwiczenie, które angażuje do pracy jednocześnie wiele grup mięśniowych. W swoim planie treningowym warto uwzględnić różne odmiany tego ćwiczenia, dzięki czemu zapewnimy naszym mięśniom nowe bodźce do wzrostu, a także brak nudy podczas treningu. Oczywiście, przed zdecydowaniem się na trudniejsze formy przysiadów, konieczne jest opanowanie techniki ćwiczenia w jego podstawowej wersji. Dopiero wtedy możemy pokusić się o wykorzystanie dodatkowego obciążenia bądź wykonanie trudniejszych wersji przysiadów.  

Przeczytaj też: Trening nóg. Cwiczenia na nogi i pośladki. 

 

Skorzystaj z gotowych planów treningowych ułożonych przez trenera personalnego z wieloletnim doświadczeniem >>> PLANY TRENINGOWE.
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas