Sugestie

Pływanie a odchudzanie. Czy pływanie odchudza? Zalety pływania.

Utworzony 11 Sty 2015  / Dział: Trening
Jakiś czas temu w warszawskim metrze można było przeczytać, że wbrew powszechnym opiniom pływanie wcale nie pomaga w odchudzaniu. Jeżeli byłaby to prawda, wiara i nadzieja wielu stałych bywalców basenów zostałaby obalona. Przyjrzyjmy się różnym opiniom na ten temat.

czy pływanie odchudza, pływanie a odchudzanie, zalety pływania

Czy pływanie odchudza? Fot. Fotolia

 

Pływanie a odchudzanie. Czy pływanie odchudza? Zalety pływania.

Pływanie to jedna z popularniejszych form aktywności fizycznej. Wynika to zapewne z faktu, że należy również do tych przyjemniejszych. Obcowanie z wodą może dawać dużo radości i relaksu, stąd tak chętnie odwiedzamy pływalnie, mimo że nie są one tanie... Po pływaniu czujemy się świeży i wypoczęci, nie towarzyszy nam zgrzanie czy pot, tak typowe dla innych wysiłków fizycznych.

Przeczytaj również: Zwolnij tempo - idź na spacer. Zalety spaceru.

 

Zalety pływania

Pływanie zaliczane jest do aktywności aerobowych, czyli takich, które najbardziej pomagają w odchudzaniu. Dzieje się tak dlatego, że w pływanie zaangażowane są wszystkie mięśnie. Badania dowiodły, że osoby, które pływają, mają zwiększoną masę mięśniową, a zmniejszoną tkankę tłuszczową. Zresztą, wystarczy spojrzeć na niesamowicie zgrabne i jędrne sylwetki zawodowych pływaków. Bowiem woda dodatkowo ujędrnia nasze ciała oraz przyspiesza metabolizm.

Zdaniem zwolenników pływania jako formy odchudzania w czasie godziny uprawiania tego sportu można spalić od 500 do 700 kcal, w zależności od tego, ile energii w to wkładamy. Pływanie miałoby być tu tak efektywne dzięki gęstości wody – każdy ruch w niej jest dużo trudniejszy i wymaga więcej wysiłku niż ruch w powietrzu.

Wszystko to brzmi bardzo logicznie i zdają się to potwierdzać empiryczne dowody. Osobiście znam koleżankę, która przez około rok intensywnie i regularnie uczęszczała na basen i z osoby lekko otyłej stała się osobą... szczupłą. A nawet bardzo szczupłą. To się nazywa metamorfoza!

Czy pływanie odchudza?

Ewelina Jakubiak w swojej książce „Fitness. Jak ćwiczyć, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę, oraz być zdrową i pełną energii kobietą?” pisze: „Z doświadczenia wiem, że dla przeciętnie pływających osób jedynym zyskiem będzie jego korzystny wpływ na kręgosłup. Pływanie nie pomoże spalić tkanki tłuszczowej, chyba że jesteś w stanie pływać przez 50 minut, ale nie od barierki do barierki, tylko profesjonalnie, z nawrotami – to oczywiście będzie świetny trening aerobowy.”[1] Rozczarowani? Niestety opinię tę potwierdzają najnowsze badania, według których pływanie i związane z nim  obcowanie z niższą temperaturą wzmacnia apetyt. Sądzę, że wielu z was może to potwierdzić, że po kilku rundkach na basenie ma się ochotę coś przekąsić. ;)

Pływanie a odchudzanie

Czy powyższa opinia oznacza, że pływanie w ogóle nie może pomóc w odchudzaniu? Oczywiście, że nie. Pływanie odchudza, tyle że bardzo powoli. Żeby uzyskać prawdziwie dobre efekty, trzeba pływać bardzo dużo i intensywnie. Dlatego najlepsze efekty uzyskują zawodowi pływacy, którzy pływaniu poświęcili swoje życie. Przeciętny człowiek nie może pozwolić sobie aż na takie poświęcenia, dlatego, jeśli naszym celem jest schudnięcie, dobrze jest nie ograniczać aktywności fizycznej tylko do pływania.

Niepodważalne jest również, że pływanie wspaniale poprawia nasze samopoczucie. W wodzie wydaje nam się, że jesteśmy lżejsi, smuklejsi, oczyszczeni. Psychicznie możemy poczuć się po prostu szczuplejsi. A wiadomo, że tego typu autosugestie mogą być bardzo silne i paradoksalnie rzeczywiście wpływać korzystnie na naszą sylwetkę. W końcu często postrzegani jesteśmy tak, jak się czujemy. ;)

A jakie są Wasze doświadczenia z pływaniem jako formą odchudzania?

Przeczytaj również:

10 zalet pływania

Zalety jazdy na rowerze.Poznaj 10 powodów, by zacząć jeździć na rowerze.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 


[1]    E. Jakubiak, Fitness. Jak ćwiczyć, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę, oraz być zdrową i pełną energii kobietą?, Gliwice 2008, s. 37

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas