Sugestie

Bezsenność. Problemy ze snem. Ile powinno się spać?

Utworzony 18 Lut 2015  / Dział: Motywacja, inne

Popełniasz duży błąd, jeśli myślisz: "Wyśpię się po śmierci", nie szanujesz snu, uważasz go za marnotrawstwo czasu, lekceważysz jego znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Takie myślenie to bardzo duży błąd, ponieważ właśnie niezaspokajanie potrzeby snu, która należy do najważniejszych potrzeb fizjologicznych naszego organizmu, może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu, a jego brak prowadzi do... śmierci.

bezsenność, problemy ze snem, ile powinno się spać

Bezsenność. Problemy ze snem. Ile powinn się spać?

 

Zaburzenia snu. Problem bezsenności

Szczególnie w obecnych czasach nie doceniamy tej naturalnej formy wypoczynku człowieka. Heide Marie Geiss, autorka książki Zdrowy sen źródłem energii życiowej, pisze: „W dzisiejszych „zwariowanych” czasach wielu ludzi cierpi na zaburzenia snu lub ma kłopoty z zasypianiem. Są również i tacy, którzy budzą się zbyt wcześnie i nie mogą już zasnąć. Na zaburzenia snu cierpi dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Bezsenność stała się symptomatyczna dla epoki, w której przyszło nam żyć.” Ta pesymistyczna i jakże trafna diagnoza powinna skłonić nas tym bardziej do poświęcenia większej uwagi zjawisku snu.

Czym jest sen?

Mówi się o nim jako o spoczynkowym stanie organizmu, w którym wiele funkcji życiowych ulega swoistemu wyłączeniu (stąd częste mortualne skojarzenia). Obniżają się temperatura i ciśnienie krwi, spowolnieniu ulegają bicie serca, oddychanie oraz trawienie, pewnemu uśpieniu ulega również nasz mózg, przynajmniej jego świadoma część, natomiast do życia budzi się tak zwana podświadomość, która stoi u źródeł marzeń sennych. Innymi słowy nasz organizm ulega samoistnej regeneracji niezbędnej do dalszego funkcjonowania.

Spanie dzieli się na kilka faz, z czego najbardziej znana jest faza REM, podczas której następują charakterystyczne szybkie ruchy gałek ocznych (można to zaobserwować również u swoich zwierzaków). Jest to płytka faza snu, jeśli zostaniemy wtedy zbudzeni, potrafimy powiedzieć, co nam się przed chwilą śniło. Człowiek przechodzi przeciętnie przez pięć takich faz w  ciągu nocy.

           

Niedobor snu - niebezpieczne skutki

Z pewnością sami jesteście w stanie odpowiedzieć na to pytanie na podstawie własnych doświadczeń po zarwanych nocach. Ludzie wyglądają wtedy i zachowują się trochę jak „żywe trupy”. Pozbawieni jesteśmy energii, wydajności, często towarzyszy nam skrajne zmęczenie i rozdrażnienie. Jednak skutki niedoboru snu są dużo bardziej dalekosiężne, niż nam się może wydawać. Sen pomaga w uodparnianiu organizmu przed chorobami, a zatem jego brak prowadzi do ogólnego przemęczenia i osłabienia, które w konsekwencji może doprowadzić do jakiejś poważniejszej choroby fizycznej (tycie, cukrzyca) lub psychicznej (depresja, nerwica), ponieważ w ten sposób organizm zacznie bić na alarm.

 

Przyczyny bezsenności

Niestety, jak już zostało wspomniane, coraz więcej ludzi cierpi na różnorakie zaburzenia snu, w tym bezsenność, która jest naprawdę niezwykle ciężkim schorzeniem. U jej podłoża leżą zazwyczaj problemy natury psychicznej – przewlekły stres czy depresja, nieradzenie sobie z problemami i zadręczanie się nimi, co utrudnia, a w końcu całkowicie uniemożliwia zasypianie. W ciężkich przypadkach należy zażywać środki nasenne i być pod stałą opieką lekarza, w lżejszych zaś pomocne mogą być herbatki ziołowe na bazie melisy, lawendy czy kozłka lekarskiego.

 

Ile powinno się spać?

Kwestią zaprzątającą wiele umysłów jest ilość godzin, która powinna być poświęcona na sen. Często mówi się, że liczbą tą jest osiem. Autorka wspomnianej książki pisze zaś, że 6-10 godzin snu mieści się w normie i wszystko zależy od poszczególnych ludzi. Częstym złym nawykiem (niekoniecznie z naszej winy) jest zbyt krótki sen.

A czy można spać za długo? Heide Marie Geiss powiedziałaby, że nie, ponieważ należy oddawać się tej czynności tyle, ile dyktuje nam mądrzejszy od nas organizm.Inne źródła podają, że zbyt długie spanie wcale nie daje poczucia wyspania się, a raczej ogólnego rozbicia i braku energii.

 

Zdrowy sen - jak go sobie zapewnić?

Co zrobić, by nasz sen był zdrowy i w pełni zaspokajał potrzeby naszego organizmu?

Przede wszystkim należy wsłuchiwać się w siebie, rejestrować swoje poczucie zmęczenia i szanować swoje siły witalne, które nie są niestety niewyczerpane. Jeżeli czujesz, że chce ci się spać, nie pij trzeciej kawy, tylko po prostu zdrzemnij się. Autorka wspominanej książki bardzo poleca popołudniową drzemkę, czyli to, co na południu Europy jest całkowitą normą, w naszej kulturze zaś nie jest przyjęte. Jednak można zauważyć, że w połowie dnia odczuwamy lekką senność. Warto uciąć sobie wtedy krótką drzemkę, jeżeli tylko okoliczności na to pozwalają. Obecnie często widuje się ludzi drzemiących w bibliotekach czy autobusach i chyba nikogo to specjalnie nie bulwersuje. ;)

Aby nasz sen był prawdziwym wypoczynkiem i żeby w ogóle udało nam się znaleźć w objęciach Morfeusza, warto przed pójściem do łóżka unikać jedzenia ciężkostrawnych potraw. Kolacja powinna być lekka. Przed pójściem spać powinniśmy unikać silnych bodźców, takich jak film akcji czy nie daj Boże horror w telewizji. Lepiej poczytać lub pooglądać coś relaksującego.

 

Jak lepiej spać? Wpływ aktywności fizycznej na jakość snu

Nie sposób nie wspomnieć o związkach snu z aktywnością fizyczną, a zachodzi tu niejako sprzężenie zwrotne. Jak już zostało wspomniane, sen regeneruje nasz organizm, a zatem odświeża znajdujące się w nim zasoby energii, bez której żadna aktywność ruchowa nie byłaby możliwa. A zatem dla osób uprawiających sport zdrowy i spokojny sen jest szczególnie ważny.

Z drugiej strony ćwiczenia tuż przed snem mogą wbrew pozorom utrudnić zaśnięcie i pogorszyć jakość snu. Dzieje się tak z powodu zwiększonej produkcji serotoniny. Hormon ten odpowiada za nasze poczucie zadowolenia, ale również powoduje, że jesteśmy bardziej aktywni i pobudzeni, więc zaśnięcie w takim stanie może być trudne. Zaleca się, by ćwiczenia fizyczne zakończyć ćwiczenia fizyczne należy zakończyć na 3-4 godziny przed pójściem do łóżka.

Wiadomo, że obecny styl życia wymaga od nas wielkiej ilości poświęconego czasu i energii. Jest to w dużej mierze niezależne od nas, a na sen zostaje dosłownie skrawek doby. Niemniej pamiętajmy o tym, jak bardzo ważna jest czynność spania dla naszej wydajności w pracy czy w domu. Kluczem jest dobra organizacja czasu, tak by w grafiku umieścić również odpowiednią ilość godzin na tę jakże przyjemną czynność, jaką jest sen. ;)

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 
 
 plan treningowy na masę, rzeźbę, redukcję tkanki tłuszczowej, treningi, odchudzanie
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas