Sugestie

Bigoreksja - uzależnienie od budowania masy mięśniowej. Przyczyny i objawy

Utworzony 07 Gru 2015  / Dział: Motywacja, inne

Sport to zdrowie – to hasło zna chyba każdy z nas. Jednak czasami chęć bycia wysportowanym i zwiększania masy mięśniowej przeradza się w niezdrową obsesję. Widok osoby o przesadnie rozbudowanej muskulaturze, spędzającej na siłowni większość wolnego czasu, wcale nie należy do rzadkości. Od budowania masy mięśniowej można się uzależnić – mówimy wtedy o schorzeniu o nazwie bigoreksja.

                                                                                                                                                                                                Bigoreksja, fot. Fotolia

Bigoreksja. Przyczyny i objawy. 

 

Bigoreksja. Co to jest?

 Schorzenie to, zwane inaczej dysmorfią mięśniową, jest jednym z zaburzeń postrzegania własnego ciała. Osoba chora na bigoreksję koncentruje się wyłącznie na wyglądzie, a dokładniej na rozmiarach i rozmieszczeniu swojej masy mięśniowej. Powiększające się, w wyniku częstych i intensywnych treningów mięśnie, stają się głównym wyznacznikiem poczucia własnej wartości bigorektyka.

Jak to zwykle bywa u cierpiących na zaburzenia postrzegania swojego ciała (np. anoreksję czy ortoreksję), chory wyznacza sobie coraz to nowe cele, lecz nawet po ich osiągnięciu nie czuje zadowolenia. Wpada w błędne koło niekończących się ćwiczeń, by osiągnąć wymarzone rozmiary muskulatury.

Uzależnienie od ćwiczeń  - dlaczego jest niebezpieczne?

Bigorektyk chce osiągnąć wygląd ciała, który właściwie nie istnieje. Przeglądając się w lustrze wciąż widzi za mało i za mało. Zaczyna spędzać na siłowni większość dnia, a jego uwaga skupia się wyłącznie na ćwiczeniach. Często też sięga po sterydy anaboliczne, gdyż okazuje się, że coraz większy rozrost mięśni wcale nie poprawia jego samopoczucia.

Nadużywanie sterydów wyniszcza organizm i ma wiele skutków ubocznych, m.in. zahamowanie wzrostu u dojrzewających mężczyzn, zaburzenia płodności i potencji czy nawet uszkodzenie serca. Przewlekłe stosowanie środków zwiększających rozrost mięśni może prowadzić do śmierci, dlatego nie można bagatelizować niebezpieczeństw, które niesie za sobą bigoreksja.

 

Bigoreksja. Czy nie przesadzam z ćwiczeniami?

Jeżeli podejrzewasz u siebie lub znajomego przesadne i obsesyjne zamiłowanie do ćwiczeń, powinieneś szybko zacząć działać, gdyż bigoreksja jest klasyfikowana jako zaburzenie psychiczne i musi być leczona u specjalisty. Nie należy mylić rekreacyjnego sportu, które bez wątpliwości ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie z obsesyjną pogonią za nierealną do osiągnięcia muskulaturą, czyli bigoreksją.

 

Jakie rozpoznać bigorektyka?

Najczęściej jest to mężczyzna, a specjaliści sugerują, że nawet 10 % intensywnie trenujących kulturystów może chorować na dysmorfię mięśniową. Cechy charakteryzujące bigorektyka to:

  • stałe niezadowolenie z własnego wyglądu, pomimo coraz większych mięśni, które w założeniu miały mu zapewnić satysfakcję
  • systematyczne mierzenie swoich wymiarów i porównywanie ich z wybranymi przez siebie „idealnymi” sportowcami
  •  stosowanie rygorystycznej diety o ogromnej kaloryczności i ponadprzeciętnej zawartości białka
  • izolacja społeczna – bigorektyk stopniowo przestaje utrzymywać kontakty z ludźmi, nieustanne ćwiczenia po prostu nie pozwalają mu na spotkania towarzyskie.

Bigoreksja to poważna i podstępna choroba, o której mówi się stanowczo za mało. A przecież, wielu z nas potrafi wskazać w swoim własnym gronie znajomych chociaż jedną osobę, która stanowczo przesadza z ćwiczeniami. Jeżeli podejrzewamy u siebie lub znajomego objawy tego schorzenia, powinniśmy bezzwłocznie poszukać pomocy u specjalisty.

Justyna Kowalska

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 
Dodaj do ulubionych
Etykiety
Dział: Motywacja, inne

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas