Sugestie

Jakie błędy rodziców wpływają na nasze nawyki żywieniowe w życiu dorosłym?

Utworzony 21 Maj 2015  / Dział: Motywacja, inne

W dorosłym życiu nie możesz obejść się bez słodyczy?  Kolację zjadasz tylko przed telewizorem? Warto wiedzieć, że takie nawyki najczęściej wynosi się z miejsca w którym się wychowywaliśmy i że to nasi najbliżsi mają na ich ukształtowanie największy wpływ. Stawia to przed nimi ogromną odpowiedzialność, gdyż nawyki, jakich nauczą nas w dzieciństwie i młodości najczęściej trudno zmienić w życiu dorosłym, przez co niektóre przyzwyczajenia mogą pozostać z nami na całe życie.

nawyki żywieniowe

 

 

Jakie błędy rodziców wpływają na nasze nawyki żywieniowe w życiu dorosłym?

 

Przekarmianie

Jest to jeden z częstszych problemów rodziców oraz dziadków, którzy tak bardzo dbają o swoje pociechy, że dostarczają im zdecydowanie więcej pożywienia niż jest to konieczne. Jest to szczególnie szkodliwe, gdy spełniając zachcianki dziecka zapewniają im zbyt częsty dostęp do ulubionego, niezdrowego jedzenia. Powinni oni pamiętać, że jedzenie to przede wszystkim źródło budulcowe oraz energetyczne dla ludzkiego ciała. Warto, by uzyskiwać je z odpowiednich, wartościowych źródeł. 
 

 

Zbyt dużo słodyczy 

Błędem znacznej części rodziców jest kupowanie swoim dzieciom zbyt dużej ilości słodyczy. Niewielu z nich zdaje sobie sprawę, jak szkodliwe działanie na rozwijający się organizm ma dawka bezwartościowego cukru, która niszczy nie tylko zęby wywołując próchnicę, ale także działa szkodliwie na odporność dziecka, znacznie ją obniżając. Cukier stanowi główną przyczynę otyłości u dzieci i dorosłych. Poważną kwestią jest też fakt, że cukier uzależnia, przez co trudno jest się od niego odzwyczaić.
 
 

Posiłki w pośpiechu

Psychologowie i dietetycy potwierdzają ogromną wagę wspólnego jedzenia i to nie tylko od święta. Obiad czy kolacja zjedzone w towarzystwie ukochanych osób uatrakcyjniają posiłek oraz zbliżają do siebie członków rodziny. Zazwyczaj jest on też jedzony wolniej, co pozytywnie wpływa na trawienie. Niestety większość dorosłych nie ma odpowiedniej ilości czasu na praktykowanie takich rytuałów, jest to jednak zależne od kultury. Francuzi uważani za jeden ze szczuplejszych narodów świata mocno trzymają się nawyku powolnego jedzenia w towarzystwie, co ma niebagatelny wpływ na ich zdrowie i wygląd.
 
 

Zbyt dużo mięsa, za mało ryb

Ryby wciąż goszczą na stołach Polaków tylko od święta, zaś mięso spożywane jest praktycznie codziennie. Okazuje się, że spożycie ryb powinno sięgać około trzech razy w tygodniu, zaś mięsa od jednego do dwóch razy w tygodniu. Ryby to bowiem źródło łatwo przyswajalnych białek, prawidłowy rozwój organizmu i korzystny wpływ na rozwijający się mózg.
 
 

Demonizowanie wartości płynących z jedzenia warzyw

Na większości talerzy w naszym kraju wciąż gości zły nawyk, gdy obok góry zbudowanej z ziemniaków i mięsa obficie polanego sosem, znajduje się zaledwie odrobina warzyw. Wciąż trudno jest przekonać rodziców, że proporcje te, szczególnie na talerzu dziecka, powinny być zdecydowanie odmienne. 
 
 

Słodkie napoje zamiast wody

Nawyk picia wody wynosi się z domu. Niestety większość rodziców wciąż woli oferować swoim dzieciom soki pełne cukru, bądź niezdrowe napoje gazowane. Trudno zrozumieć fakt, że najbardziej wartościowy płyn dla naszego organizmu jest lekceważony i zastępowany napojami na bazie chemii i cukru, szczególnie, gdy tak wiele mówi się o korzyściach z picia wody.
 
Alicja Starzyk

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas