Sugestie

Jak określać dietetyczne (i nie tylko) cele? Metody wyznaczenia celów. Cele SMART

Utworzony 07 Lip 2015  / Dział: Motywacja, inne
Każdy z nas ma w życiu cele, jednak tylko niektórzy z nas wiedzą, jak podejść do nich na tyle umiejętnie, aby realizacja stała się łatwiejsza. Sama świadomość obecności pewnego punktu do którego chcemy dotrzeć może okazać się zbyt mało precyzyjna. Warto znać więc kilka technik, które pomogą nam osiągać nie tylko nasze cele dietetyczne, ale i zawodowe.
 

Jak wyznaczać cele smart

Jak określać dietetyczne (i nie tylko) cele?

 

Wyznaczanie celów. Cele SMART

 

Cele SMART

Jedną z metod określania celów, która została zaczerpnięta z dziedziny zarządzania, jest system określany mianem SMART. Każda z liter słowa oznacza inne określenie odnośnie tego, jaki nasz cel ma być (Specific, Measurable, Achievable, Realistic, Time-bound).
 
Co to oznacza w praktyce?
 
Ma być, zgodnie z kolejnymi literami, po pierwsze SKONKRETYZOWANY, tj. taki, którego zrozumienie nie pozwala na pola do interpretacji.
 
Musi być też MIERZALNY: powinniśmy unikać wszelkich abstrakcyjnych celów, stąd też nie sprawdzi się za założenie, że "moim celem jest bycie szczęśliwym". Określenie, kiedy cel ten osiągnęliśmy będzie trudne, a wręcz niemożliwe.
 

 

Kolejny wyznacznik to pojęcie OSIĄGALNOŚCI, czyli cel musi być realistyczny, jednak na tyle ambitny, abyśmy mogli zmotywować się w kierunku jego realizacji.
 
Z pojęciem tym wiąże się kolejny przymiotnik, a mianowicie REALNY.
 
Ostatni, istotny punkt, to jego OKREŚLONOŚĆ W CZASIE: musimy wiedzieć, kiedy będziemy w stanie go osiągnąć, aby móc monitorować nasze postępy.
 

Wyznaczanie celów a ich realizacja

Niech każdy dzień zbliża Cię do realizacji celu. Zgodnie z wcześniejszą metodą cel ma być określony czasowo i realistyczny. Dlatego też powinniśmy wystrzegać się myślenia o nim jako o abstrakcyjnej przyszłości, którą będziemy realizować "gdy przyjedzie na to czas". Przyjmijmy strategię, że każdego dnia musimy zrobić coś, co będzie nas do niego zbliżało, nawet w marginalnym stopniu. W przypadku zmiany stylu życia może to być np. wykonanie treningu, masaż ujędrniający, poprawiający kondycję naszego ciała, czy zamiana niezdrowej przekąski na jej zdrowszy odpowiednik.

 
 

Dziel cel na fragmenty

Metoda ta sprawdzi się w każdej dziedzinie. Zbyt odległy czasowo cel, nawet jeśli sformułowany w odpowiedni, pozytywny sposób, może nieco nas zniechęcić i zdystansować. Warto więc zastosować prostą strategię podzielenia go na mniejsze fragmenty, za których realizację będziemy się nagradzać. Zrzucony kilogram? Trening wykonany pomimo początkowej niechęci? Pamiętaj o nagrodzie! Mózg uwielbia pozytywne wrażenia, stąd też premiując się za dobre wyniki, podkręcisz swoją motywację i chęć do działania. 
 
Alicja Starzyk
 

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 
 
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas