Sugestie

Uchwyty do pompek - skuteczny trening w domu? Jakie przyrządy do ćwiczeń wybrać?

Utworzony 21 Mar 2016  / Dział: Sprzęt do ćwiczeń

Dodatkowe przyrządy treningowe, takie jak np. uchwyty do pomek niewątpliwie mogą urozmaicić nasz trening, dać mięśniom nowy bodziec do większego wzrostu. Czy zatem oznacza to, że chcąc ćwiczyć z przyrządami, musimy koniecznie chodzić na siłownię? Niekoniecznie. Istnieje wiele akcesoriów treningowych, z którymi z powodzeniem można ćwiczyć w domu. Tworząc swoją domową siłownię nie musimy nawet mocno nadszarpywać swojego portfela. Poza tym, zakup sprzętu treningowego do domowej siłowni jest niejako inwestycją – jednorazowym wydatkiem, który może okazać się bardziej opłacalny niż regularnie ponoszony koszt na karnety do siłowni. Czy warto, by w naszym arsenale treningowym znalazły się uchwyty do pompek? O tym w dalszej części artykułu.

uchwyty do pompek sprzęt do ćwiczeń

Uchwyty do pompek, Fot. Fotolia

 

Uchwyty do pompek. Skuteczny trening w domu. Jakie przyrządy do ćwiczeń wybrać?

 

Pompki na uchwytach / poręczach

Pompki to jedno z najlepszych ćwiczeń, na klatkę piersiową. Jeśli zatem Twoim celem jest rozbudowana klatka piersiowa i silne mięśnie górnych partii ciała, pompki powinny być obowiązkowym ćwiczeniem w Twoim planie treningowym. Dodatkowo, pompki to nie tylko szeroka klata, ale też prosta droga do sześciopaku na brzuchu – podczas wykonywania tego ćwiczenia silnie angażowane są mięśnie brzucha, w tym mięśnie stabilizujące korpus, odpowiedzialne m.in. za poprawną postawę ciała. Zalet i rodzajów pompek jest mnóstwo – przeczytasz o nich tutaj:

Rodzaje pompek.

Pompki – skuteczne ćwiczenia na klatkę piersiową i nie tylko.

 

 

Uchwyty do pompek - dlaczego warto je kupić?

Na uchwytach (lub poręczach) do pompek można wykonywać bardziej głębokie pompki, które w większym stopniu, niż klasyczne odmiany tego ćwiczenia, stymulują mięśnie do pracy, pozwalając tym samym na osiąganie lepszych efektów.

Pompki z uchwytami rozstawionymi wąsko angażują silnie tricepsy, podobnie jak pompki odwrotne (rzymskie). Pompki w wychyleniu przednim również silnie angażują triceps, a dodatkowo niezwykle wzmacniają siłę i wytrzymałość.

Z kolei szerokie rozstawienie uchwytów pozwoli zaangażować silniej mięśnie samej klatki piersiowej.

Można wykonywać również pompkę z jedną ręką na uchwycie (podwyższeniu), a drugą na podłożu. Dodanie przeskoku między pompkami z jednoczesną zmianą dłoni trzymanych na uchwycie, podniesie poprzeczkę jeszcze wyżej, budując wytrzymałość i kondycję.

Opisy i filmy poszczególnych rodzajów pompek, a także wielu innych ćwiczeń znajdziesz w Bazie Ćwiczeń Fitomento.

Uchwyty do pompek są przydatnym ćwiczeniem do robienia różnego rodzaju pompek, ale nie tylko. Inwestując w nie, możesz wykorzystywać je jako poręcze do ćwiczeń i wykonywać szereg innych ćwiczeń.

 

Uchwyty do pompek zalety

 • Urozmaicają trening i podnoszą jego efektywność.
 • Uchwyty do pompek to niezwykle funkcjonalny przyrząd do ćwiczeń,  pozwalający trenować praktycznie wszystkie partie ciała, wykonywać różnego rodzaju pompki, jak również wiele innych ćwiczeń.
 • Zajmują niewiele miejsca, dlatego idealnie sprawdzają się w domowej siłowni o niewielkim metrażu. Możesz nawet brać je ze sobą na wyjazdy i ćwiczyć praktycznie w każdym miejscu.
 • Cena  - okazuje się kolejną zaletą uchwytów do pompek – można je kupić już od 30 złotych.

 

Ćwiczenia na poręczach lub uchwytach do pompek - przykłady

 • L-SIT (inaczej „poziomka”)(ćwiczenie na całe ciało, mocno angażujące zarówno brzuch, jak i kończyny górne i nogi)
 • STRADDLE SIT
 • DYNAMICZNA POZIOMKA MIESZANA NA PORĘCZACH RÓWNOLEGŁYCH
 • TUCK – SIT NA PORĘCZACH RÓWNOLEGŁYCH
 • TUCK PLANCHE NA PORĘCZACH RÓWNOLEGŁYCH

Wszystkie te ćwiczenia są niezwykle efektywne, angażują do pracy całe ciało, pozwalając  zarówno zbudować, wyrzeźbić mięśnie jak i znacznie wzmocnić siłę.

Opisy i filmy prezentujące wykonanie powyższych ćwiczeń znajdziesz w Bazie ćwiczeń Fitomento

zdrowe przekąski sklep

 

Zalety pompek (nie tylko z uchwytami)

Na koniec, w skrócie, kilka zalet pompek:

 • Pozwalają wyrzeźbić całe ciało. Przez wielu uważane za TOP 1 wśród ćwiczeń na klatkę piersiową, pomagają wzmacniać nie tylko jedna partię mięśniową, ale też: barki, biceps, triceps, ramiona, brzuch, a nawet uda. Pompki to znacznie lepsze ćwiczenia na brzuch niż tradycyjne brzuszki.
 • Budują wytrzymałość, siłę, a także kondycję, dlatego stanowią element treningu zarówno siłowego, jak i wytrzymałościowego.
 • Można je wykonywać niemal wszędzie. W domu, na dworze, na wyjeździe służbowym…w tym przypadku absolutnie nie ogranicza nas jedno miejsce.
 • Wiele rodzajów tego ćwiczenia, sprawia, że z powodzeniem można w różny sposób stymulować mięśnie, na każdym treningu dając im inny bodziec. Różnorodność to nie tylko brak nudy dla ćwiczonych mięśni, ale też dla samego trenującego. Ćwicząc pompki, z powodzeniem można zadbać o brak monotonii.

 

 

Uchwyty do pompek idealne na trening w domu

Mimo, że obecnie istnieje wielki boom na siłownie i kluby fitness, nie wszyscy preferują ćwiczenia w takich miejscach. Powody są różne: brak funduszy na karnety, brak czasu na dojazdy, brak chęci do ćwiczeń przy innych. Niektórzy po prostu wolą trening w domu. Czy trening w domu jest gorszy? Czy przynosi gorsze efekty? Czy ćwicząc w domu nie osiągniemy swojego sportowego celu?

Tak naprawdę jedynym niezbędnym narzędziem do osiągnięcia swojego celu jest nasze ciało (i umysł, który motywuje mięśnie do pracy). Trening domatora może być równie skuteczny, jak trening na siłowni. Może być nawet bardziej skuteczny – wszystko zależy od tego, jak go wykonamy. Od dawna wiadomo, że maszyny dostępne na siłowni nie są potrzebne do wykonania skutecznego treningu. Sporo osób idąc na siłownię nawet z nich nie korzysta, wybierając trening z wolnymi ciężarami, który niewątpliwie ma wiele zalet.

Ćwicząc w domu, niewątpliwie warto zaopatrzyć się o uchwyty do pompek lub inne, równie warte uwagi przyrządy treningowe. Uchwyty do pompek to niewielki wydatek, a wiele możliwości i łatwy sposób na urozmaicenie swoich treningów.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

zdrowe przekąski sklep

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas