Sugestie

Jak ujędrnić skórę? Ładna cera a trening. Jak trening wpływa na urodę i pewność siebie?

Utworzony 30 Lis 2014  / Dział: Trening
Ten artykuł kierujemy przede wszystkim do Pań. Płeć piękna dowie się z niego, jak wiele dobrego może uczynić sport dla naszego wyglądu, a w związku z tym i samopoczucia. ;) Jednocześnie zwrócimy uwagę na ciemne strony ślepej pogoni za urodą.

jak trening wpływa na urodę, ćwiczenia fizyczne a uroda, Jak ujędrnić skórę? Ładna cera a trening, Jak trening wpływa na urodę, Jak poprawić pewność siebie, wyższa samoocena poczucie własnej wartości.

Jak trening wpływa na urodę? Fot. Fotolia

 

Jak ujędrnić skórę? Ładna cera a trening. Jak trening wpływa na urodę?

 

Trening dla ładnej cery już w starożytności

O zbawiennym wpływie sportu na wygląd wiadomo było już w starożytności. Lekarze starożytnej Grecji podkreślali estetyczną rolę ćwiczeń fizycznych. Hipokrates na przykład bardzo polecał gimnastykę, która w połączeniu z odpowiednią dietą, powietrzem i snem miała zbawienny wpływ na cerę oraz figurę.

Również filozofowie zachwalali aktywność fizyczną. Arystoteles był zdania, że gimnastyka zdecydowanie dodaje urody.[1] Wszystko to wynikało z wielkiej dbałości, z jaką starożytni podchodzili do ciała ludzkiego, uważając je samo w sobie za wielką wartość. „Aktywność ruchowa według Greków i Rzymian była uważana za jeden z najlepszych środków pomagających zachować młodą sylwetkę i ładny wygląd.” pisze Ewa Kałamacka.[2]

 

Współczesność to wielki powrót do kultu ciała i urody. Niewiele kobiet zdaje sobie jednak sprawę, jak wielką rolę może odegrać tu zdrowszy tryb życia zamiast tony kosmetyków czy zabiegów upiększających. Przede wszystkim uprawianie sportu modeluje naszą sylwetkę

Pozbawia nas nadmiernej tkanki tłuszczowej, która może (choć nie musi!) wyglądać nieestetycznie, a zamiast tego kształtuje mięśnie. Dbając już od wczesnego wieku o naszą sylwetkę, dłużej pozostaniemy wizualnie młodzi. Dzięki aktywności sportowej nasze ciało będzie jędrniejsze, co ustrzeże nas przed zwisającym brzuchem czy cellulitem.

 

Ładna i gładka cera a trening

Sport ma też zbawienny wpływ na cerę. Dzieje się tak z następujących powodów:

Po pierwsze, aktywność ruchowa poprawia nasze krążenie, a krew transportuje składniki odżywcze oraz tlen. Po bieganiu czy innym sporcie komórki naszej twarzy zostają utlenione i odżywione, co daje jej ładny, zdrowy kolor i blask. Przy okazji zwiększa się produkcja kolagenu, który chroni nas przed zmarszczkami.

Po drugie, krew oczyszcza nas również z wolnych rodników, które  niekorzystnie wpływają na kondycję naszej skóry.

Po trzecie, sport zmniejsza napięcie i stres, które to niestety wpływają na zwiększoną produkcję łoju, przez co skóra staje się tłusta, świecąca, zatykają się pory, a w następstwie pojawiają się trądzik oraz pryszcze. A zatem odpowiednia dawka ruchu spowoduje, że nasza cera będzie gładsza, rozjaśniona, zdrowsza, pozbawiona szpecących ją defektów w postaci krostek oraz będzie po prostu wyglądać młodziej.

 

Jak trening wpływa na urodę?

Aktywni fizycznie czują się piękniejsi. Nie bez znaczenia pozostaje zatem aspekt psychologiczny. Wyniki większości badań wskazują, że osoby aktywne fizycznie czują się po prostu piękniejsze.[3] Widoczne jest to szczególnie u odchudzających się kobiet, u których wzrosło poczucie atrakcyjności dzięki widocznie ubywającej tkance tłuszczowej.[4]

 To właśnie obserwowanie zmian okazuje się tu szczególnie ważne. „Wyniki wskazują, że w poprawianiu obrazu własnego ciała poprzez aktywność fizyczną ważniejsze jest to, jak jednostka spostrzega zmiany w sferze fizycznej niż to, jakie są one w rzeczywistości. By zwiększyć efekty interwencji ukierunkowanych na poprawę własnego wizerunku, należy więc dążyć do zwiększania spostrzeganych przez ćwiczących zmian, zachęcając uczestników zajęć do ich śledzenia oraz ustalając realistyczne cele.” Dużo zależy tu również od rodzaju treningu – najlepsze efekty mają tu ćwiczenia tlenowe i beztlenowe[5] oraz trening siłowy.[6] Nie można tu również wykluczyć efektu placebo czy też silnych autosugestii.

Mimo wszystko należy wystrzegać się pojmowania aktywności fizycznej jedynie jako źródła urody. Obecnie jesteśmy bombardowani wizerunkami szczupłych (a czasem wręcz wychudzonych) modelek i aktorek, które tworzą nowy ideał urody.

Pamiętajmy jednak, że kanony piękna zmieniają się. Kobieta o pełniejszych kształtach również może być niesamowicie atrakcyjna – wystarczy przywołać przykład Marilyn Monroe, która nie należała do najszczuplejszych kobiet, a mimo to stała się ikoną seksapilu i wdzięku. „Wyniki badań wskazują, że ekspozycja na obecny w mediach coraz trudniejszy do osiągnięcia ideał wyglądu powoduje pogorszenie nastroju i może prowadzić do zaburzeń obrazu ciała, szczególnie u kobiet.” pisze Guszkowska.[7]

A zatem ślepa pogoń za umowną idealną sylwetką może stać się po prostu.... niezdrowa. Warto cieszyć się z korzystnego wpływu sportu na nasz wygląd, ale pamiętajmy jednocześnie o jego zdrowotnych walorach. I we wszystkim zachowujmy umiar. ;)

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 


[1]     E. Kałamacka, Aktywność ruchowa sprzymierzeńcem kobiecej urody [w:] Aktywność sportowa kobiet. Uwarunkowania i skutki, pod red. Z. Żukowskiej, Warszawa 2009, s. 38

[2]     jw., s. 39

[3]     M. Guszkowska, Aktywność fizyczna i psychika. Korzyści i zagrożenia., wyd. Adam Marszałek, Toruń 2013, s. 143

[4]     jw., s. 140

[5]     jw., s. 136

[6]     jw., s. 140

[7]     jw., s. 129

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas