Sugestie

Nie skurcz się

Utworzony 14 Paź 2014  / Dział: Trening

Skurcz potrafi zaskoczyć każdego, niezależnie od wieku czy stylu życia. Któż z nas nie budził się w nocy z ogromnym bólem łydki bądź karku? Czy tylko niedobór magnezu i potasu wpływa tak niekorzystnie na nasze mięśnie? Przykurcz mięśni jest niekiedy tak bolesny, że zostajemy w bezruchu, bezradnie czekając na koniec tego krótkiego koszmaru. Niestety nie zdajemy sobie sprawy z tego, że najczęściej sami jesteśmy sobie winni tym dolegliwościom. Czemu?

skurcze przyczyny

Jak zapobiegać skurczom? Fot. Fotolia

Skąd się biorą skurcze?

Pierwszym powodem jest długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji, która sprawia, że nasze mięśnie najpierw drętwieją, a później boleśnie się przykurczają. Nie dopływa do nich odpowiednia ilość krwi, są niedożywione i niedotlenione. A można temu w bardzo prosty sposób zaradzić - wystarczy odrobina ruchu i przerwa w pracy. To ogromna ulga dla naszych mięśni, które z natury są przecież przeznaczone do aktywności.

Drugim powodem jest spożywanie dużej ilości kawy i nieodpowiednia dieta, która wypłukuje magnez i potas. To zaburza gospodarkę kwasowo - zasadową i mineralną krwi.

Pojawia się zatem pytanie, czemu skurcze pojawiają się także u osób aktywnych fizycznie i dbających o to co mają na talerzu?

 W ich przypadku problem tkwi w rozgrzewce, a może raczej w jej braku. Pośpiech okazuje się złym doradcą także w tej sytuacji. Nierozgrzane mięśnie doznają szoku, będąc wystawione na duże obciążenia bez wcześniejszego przygotowania. I odwrotnie, osoby ćwiczące nawet prawidłowo, lecz nieregularnie są narażone na przegrzanie. Są to najczęściej nieprzemyślane, „szybkie zrywy”, kiedy to w jeden dzień chcemy nadrobić cały tydzień ćwiczeń. I na siłowni zostając pozostaje trzecia grupa sportowców, którzy tym razem zapominają o nawadnianiu. Brak wody i minerałów hamuje pracę mięśni, które „dobierają” się do jej ukrytych zapasów w organizmie.

Skurcze pojawiają się niekiedy w nocy, całkowicie dezorganizując nasz późniejszy sen. Ich przyczynę stanowi zazwyczaj długie spanie w tej samej pozycji.

Każdy ma zatem możliwość wygrania ze skurczami, wystarczy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim ograniczyć picie kawy, gdyż ma ona negatywny wpływ na przyswajanie przez nasz organizm witamin i minerałów. Koniecznie trzeba także dostarczać odpowiednią ilość wody, w zależności od poziomu aktywności fizycznej. A osoby ćwiczące, niech zawsze pamiętają o porządnej rozgrzewce przed treningiem i regularności.

Tekst: Wioletta Odalska

Przeczytaj też: Trenujesz regularnie? Pamiętaj: systematyczność to klucz do osiągnięcia sukcesu.
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas