Sugestie

Jakie buty do biegania? Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Utworzony 14 Mar 2015  / Dział: Trening

Biegać każdy może, lecz robi to lepiej lub trochę gorzej. I nie chodzi wcale o pokonywane przez nas dystanse ani o częstość uprawiania sportu. Najważniejsza jest efektywność biegania i tu właśnie pojawia się problem doboru odpowiedniego obuwia, które może nam pomóc, bądź niestety bardzo zaszkodzić.

buty do biegania, jogging, trening, jak wybrać odpowiednie buty do biegania

 

Jakie buty do biegania? Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Buty to podstawa sukcesu każdego biegacza. Są ważne nie tylko ze względu na osiągane dzięki nim wyniki końcowe, lecz także zdrowie. Biegając nawet stosunkowo rzadko, pokonując niewielkie odległości, trzeba zapewnić odpowiednie warunki naszym stopom i kolanom. To właśnie te części ciała są najbardziej narażone na kontuzje. Przede wszystkim musi być bezpiecznie i komfortowo, by ból nie zadecydował o rezygnacji z aktywności fizycznej.

Dziś buty biegowe to dość skomplikowana sprawa. Samych firm, które je produkują, jak i rodzajów, jest tak wiele, że można się pogubić pomiędzy sklepowymi półkami.  Nie patrzymy już tylko na ich estetykę czy kolory, lecz na zawarte w nich systemy. Można wyliczać bez końca: system amortyzacji, cyrkulacji powietrza, stabilizacji, wszystko po to, by bieganie naprawdę sprawiało przyjemność i nie niosło za sobą żadnych niemiłych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli dobrze czują się nasze stopy, my sami mamy większa ochotę i mobilizację do ćwiczeń.

Przeczytaj też: Buty do fitnessu a buty do biegania. Jak wybrać dobre buty. Pronacja stopy.

 

 Buty do biegania a rodzaj stopy

By dobrać najlepsze obuwie, warto sprawdzić swój typ stopy. To on bowiem decyduje o tym w jaki sposób stykamy się z podłożem i jak rozkładamy kilogramy. I tu mamy trzy główne rodzaje: nadsupinator, biegacz neutralny oraz nadpronator. Pierwszy z nich oznacza, że stopa jest sztywna, a ciężar ciała znoszony jest na jej zewnętrzną krawędź. Biegacz neutralny ciężar ten przenosi z zewnętrznej części stopy na środek, większa więc jej powierzchnia styka się z podłożem. I ostatni rodzaj – nadpronator -  anologicznie ciężar ciała kieruje na wewnętrzną część. Wykonanie testu, który pokaże nam jakim jesteśmy typem jest niezwykle proste, a niektórym może przynieść naprawdę dużo frajdy. Wymaga od nas jedynie namoczenia stopy w wodzie bądź farbie i postawienia jej na czystej kartce papieru. Pokaże nam to profil naszej stopy, a przekazanie takiej informacji w specjalistycznym sklepie ułatwi dobranie obuwia najlepszego dla naszych nóg.

Jednorazowy wydatek nawet na stosunkowo drogie buty, ale indywidualnie dobrane do naszych potrzeb, w szerszej perspektywie będzie ogromną oszczędnością. Wcale nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, a pozwala po prostu cieszyć się bieganiem. Jest to ogromna inwestycja w nas samych jak i okazja do poznania własnego ciała. 

Przeczytaj też: Buty do fitnessu a buty do biegania. Jak wybrać dobre buty. Pronacja stopy.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas