Sugestie

Trening siłowy dla kobiet? Czy powinnam bać się ciężarów?

Utworzony 21 Sty 2015  / Dział: Trening
Pytanie na które dziennie odpowiada sobie z pewnością wiele kobiet, dziś postaram się na nie szczegółowo odpowiedzieć, tak aby raz na zawszę rozwiać Twoje wątpliwości.

trening siłowy dla kobiet

Trening siłowy dla kobiet, fot. Fotolia

Autorem artykułu jest Kamil Głowacki - Trener Personalny i Dietetyk specjalizujący się w redukcji tkanki tłuszczowej. 

Kontakt: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

               https://www.facebook.com/trenerosobistyjaslo

               

Trening siłowy dla kobiet?

 

Czy kobieta może zbudować duże mięśnie? Duże mięśnie a układ hormonalny.

Zacznijmy od podstaw, a zarazem rzeczy najważniejszej czyli układu hormonalnego.

Jak wiemy kobieta w swoim organizmie posiada żeńskie hormony płciowe estrogen (estradiol, estron, estriol), progesteron, oraz relaksyne. U mężczyzn natomiast podstawowym hormonem płciowym czyli androgenem jest testosteron, który jest bardzo silnym hormonem anabolicznym odpowiadającym za szereg cech płciowych w tym właśnie za rozwój masy mięśniowej.

Oczywistym jest więc to, że kobiety nie posiadając wystarczającej ilości najważniejszego hormonu anabolicznego i androgennego jakim jest wyżej wspomniany testosteron nie rozwiną masy mięśniowej porównywalnej do tej widzianej u mężczyzn.

Dlatego jednoznacznie możemy stwierdzić iż trening siłowy nie jest w stanie rozwinąć u kobiet dużej masy mięśniowej z powodu innego układu hormonalnego.

 

Plan żywieniowy a mięśnie

Kolejnym ważnym aspektem podczas budowania masy mięśniowej, a może jej braku jest dieta. Podczas budowania masy mięśniowej nasz plan żywieniowy musi posiadać nadwyżkę kaloryczną tzn. ilość zjadanych kcal w ciągu dnia, powinna być wyższa niż ilość kcal jaką w tym dniu zużytkujemy. Jasnym więc jest, że deficyt kcal który towarzyszy dietom redukcyjnym nie da nam możliwości budowania jakichkolwiek „mięśni”.

Więc jak powinnam ćwiczyć?

Ciężko ! Trening po okresie wprowadzającym (jeśli osoba dopiero zaczęła swoją przygodę na siłowni) powinien być ciężki, obciążenia powinny być dobierane do granicy możliwości w danym zakresie powtórzeń. W swojej pracy trenera często widzę jak kobiety wybierają łatwą drogę, oszukiwania siebie, ćwicząc z minimalnym ciężarem lub ograniczając swój trening tylko to strefy cardio, bojąc się dużych mięśni.

Nowe „odkrycia” fitness są przykładem nieskutecznej koncepcji, stworzonej dla leniwych kobiet, którym nie chce się ciężko trenować. Zbyt małe obciążenie zastosowane w ćwiczeniach w żaden sposób nie doprowadzą do stymulacji układu nerwowego oraz mięśniowego, a co za tym idzie odpowiedniego wydatkowania energii, aby wywołać efekt redukcji tłuszczu.    
Możecie więc drogie panie, ochoczo wykonywać wspaniałe układy ćwiczeń z maleńkimi, kolorowymi sztangielkami – ale to droga donikąd.

 

Podsumowanie

Na koniec podkreślę to, co najważniejsze - podstawą do estetycznie wyglądającej, sprawnej i zdrowej sylwetki jest: Dieta + ciężki trening siłowy + inna aktywność fizyczna wspomagająca modelowanie sylwetki: treningi aerobowe/interwałowe/cardio (np. zwykłe biegi, rower, tabata, fartlek, pływanie, aerobik...). Dlatego powinnyście ćwiczyć ciężko, nie bać się ciężarów, bo to jest droga do wymarzonej sylwetki.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 plan treningowy na masę, rzeźbę, redukcję tkanki tłuszczowej, treningi, odchudzanie

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas