Sugestie

Mięśnie brzucha. Dlaczego powinieneś je ćwiczyć?

Utworzony 04 Mar 2015  / Dział: Trening

 Brzuch – jedna z najczęściej trenowanych partii ciała. Doskonale wyrzeźbiony jest jednym z najbardziej pożądanych zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Jednak chęć posiadania idealnego ciała nie powinna być jedynym bodźcem zachęcającym nas do ćwiczenia. Dlaczego silne mięśnie brzucha są tak ważne dla organizmu człowieka?

Trening mięśni brzucha

Mięśnie brzucha. Dlaczego powinieneś je ćwiczyć?

 

Dlaczego silne mięśnie brzucha są tak ważne dla organizmu człowieka?

Mięśnie brzucha to jedna z największych grup mięśniowych człowieka. Silne i dobrze wyćwiczone stabilizują i utrzymują kręgosłup w równowadze, pomagają zachować prawidłową pionową postawę. Aby nasz kręgosłup był stabilny i zdrowy, podtrzymujące go mięśnie powinny odpowiednio pracować. Za ruchy dolnego odcinka kręgosłupa odpowiadają m.in. mięśnie brzucha.
 
Sprawne i dobrze rozwinięte zapobiegną uszkodzeniom krążka międzykręgowego podczas zginania i dźwigania. Gdy mięśnie te są osłabione, ograniczony zostaje ruch kręgosłupa, może pojawić się ból krzyża lub nawet zniekształcenie naturalnych krzywizn kręgosłupa, co w konsekwencji może prowadzić do jego uszkodzenia.
 
Płaski brzuch nie tylko dobrze się prezentuje, ale również chroni nas przed nadmiernym obciążeniem kręgosłupa. Nadwaga negatywnie wpływa na cały kręgosłup. Jeśli tkanka tłuszczowa rozłożona jest równomiernie, obciążone są wszystkie kręgi i tarcze międzykręgowe. W konsekwencji dochodzi do ich przedwczesnego ścierania się, co może objawiać się silnym bólem i obrzękami stawów.
 
Szczególnie niebezpieczna jest jednak tzw. otyłość brzuszna, która obciąża głównie odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a słabe i wiotkie mięśnie brzucha dodatkowo pogłębiają jego skrzywienie.
 
 
Co więcej, silne i dobrze zbudowane mięśnie brzucha i pleców chronią nas podczas nagłych niespodziewanych zdarzeń, np. wypadków samochodowych, działając jak pancerz, ochraniający kręgosłup. Gdy mięśnie te są sprawne i silne, mniej prawdopodobne staje się ryzyko urazów, a w przypadku ewentualnych kontuzji bądź operacji kręgosłupa, pomagają szybciej powrócić do zdrowia.
 

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów i poznaj skuteczne ćwiczenia na mięśnie brzucha, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas