Sugestie

Jak często ćwiczyć?

Utworzony 18 Lut 2015  / Dział: Trening
Wystarczy ćwiczyć 3 razy w tygodniu, a może codziennie, ale po 45 minut? Mówią jednak, że potrzebny jest czas na regenerację, a zbyt częste ćwiczenia to murowana kontuzja… No to jak to jest z tymi treningami? Jak często można ćwiczyć?

jak często ćwiczyć, trening, ćwiczenia

                                        Jak często ćwiczyć?  Fot. Fotolia

 

Jak często ćwiczyć?

Odpowiedź na to pytanie rzeczywiście nie jest prosta. Jest to bowiem sprawa indywidualna i zależna od wielu czynników, takich jak stan Twojego zdrowia, Twój wiek, staż treningowy, efekt, jaki pragniesz osiągnąć, a także, oczywiście od tego, ile czasu możesz przeznaczyć na ćwiczenia oraz na regenerację. 

Zatem – jeśli do tej pory nie miałeś w ogóle do czynienia z wysiłkiem fizycznym, codzienne katorżnicze treningi zamiast oczekiwanych efektów, przyniosą Ci zapewne kontuzje, przetrenowanie i w efekcie opóźnią osiągnięcie pożądanych rezultatów.

Częstotliwość treningów a cel treningowy

Podobnie, jeśli Twoim celem jest nabranie masy mięśniowej – wówczas nie możesz wykonywać zbyt często wyczerpujących interwałów, bowiem zamiast uzyskać mięśnie, spalisz je i stracisz na masie. Jednym wystarczą same treningi siłowe, inni potrzebują przynajmniej 45 minutowych sesji aerobowych. A jeszcze inaczej sprawy mają się w przypadku zawodowych sportowców…

Dlatego warto, zwłaszcza na początku, zwrócić się do doświadczonych trenerów i instruktorów, którzy opracują indywidualny plan, dostosowany do naszych potrzeb oraz możliwości. A z czasem najlepiej nauczyć się słuchać swojego organizmu, obserwować siebie i sprawdzać, jakie metody treningowe są dla nas skuteczne, a jakie zupełnie nie działają. Wówczas będziemy także potrafili wyczuć, kiedy powinniśmy zmusić się do ćwiczeń, gdyż kieruje nami zwyczajne lenistwo, a kiedy powinniśmy sobie odpuścić, gdyż jesteśmy przemęczeni.

Pamiętajmy także o tym, że sport to zdrowie, o ile, oczywiście, ćwiczymy „z głową”.

Tekst: Katarzyna Rosiak, Instruktor Kulturystyki

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

plan treningowy na masę, rzeźbę, redukcję tkanki tłuszczowej, treningi, odchudzanie

Dodaj do ulubionych
Etykiety
Dział: Trening

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas