Sugestie

Motywacja do treningu. Jak zacząć ćwiczyć?

Utworzony 14 Sty 2015  / Dział: Trening
Schudnąć, wyrzeźbić ciało, poprawić kondycję - każdy do czegoś dąży.  Wiele osób, by osiągnąć swój cel, szuka pomocy u innych, jednak poleganie jedynie na wsparciu pozostałych nie zapewni nam dojścia do mety swojej drogi do celu. Warto nauczyć się, jak czerpać siłę z wnętrza samego siebie. Dlaczego warto wyznaczać swoje cele, jak to robić i jak je osiągnąć?

motywacja do treningu, wyznaczanie celów, motywacja do ćwiczeń, jak się zmotywować

Dlaczego warto wyznaczać sobie cele. Fot. Fotolia

Motywacja do treningu. Jak zacząć ćwiczyć?

Korzystanie z pomocy innych nie jest oczywiście niczym złym. Wręcz przeciwnie, czasami lepiej „walczyć” razem niż w pojedynkę. Warto jednak  uwierzyć też w samego siebie i postarać się wypracować w sobie ducha walki, zdolność do samodyscypliny. Wyznaczyć swój cel – nie bez powodu potarzany często i w wielu miejscach sposób na utrzymanie motywacji i samodyscypliny. 

Jeśli wiesz, do czego dążysz, łatwiej jest Ci nie poddać się w chwilach, kiedy chęci i zapał Cię opuszczają.

Motywacja do treningu a wyznaczanie celów - jak to robić SMART?

Cel powinien być mierzalny. Warto konkretnie ustalić dystans, ciężar, czy czas, np.:

przebiec 5 km bez zatrzymywania się

poprawić swój czas w biegu na 5 km o 15 minut

podnieść sztangę ważącą 35 kg

wykonać 10 podciągnięć/20 pompek  w jednej serii. 

Pamiętaj, wielki sukces składa się z drobnych osiągnięć, dlatego cel, który sobie wyznaczysz nie musi być bardzo trudny do osiągnięcia, jak np. przebiegnięcie 30 km trasy, czy schudnięcie 30kg.

Jeśli ustalisz sobie mniejszy, łatwiej osiągalny cel, szybciej możesz czuć satysfakcję i podnieść poprzeczkę, ustalając kolejny. Jeśli wypełnisz swoje postanowienie, udowodnisz sobie, że potrafisz być konsekwentny i wytrwać w dążeniu do celu. To sprawi, ze poczujesz większą motywację, by osiągnąć jeszcze więcej.

Możesz oczywiście wyznaczyć sobie jeden większy główny cel, którego osiągniecie wymaga kilku miesięcy lub więcej, ale dodatkowo warto ustalić mniejsze, które możesz osiągnąć w przeciągu tygodnia. Cele, do których dochodzisz w krótszym czasie dadzą Ci więcej pewności siebie w dążeniu do wypełnienia Twojego długookresowego planu.

 

Motywacja do treningu spisana w celach 

Zastanów się, co chcesz osiągnąć, wyznacz cel, a następnie spisz go w często widocznym dla Ciebie miejscu. W ten sposób nie zapomnisz o swoich postanowieniach, a za każdym razem, gdy będziesz je odczytywać, uzyskasz dodatkowy impuls do działania. Poza tym, jeśli widzisz swoje cele spisane na papierze, czujesz większą odpowiedzialność, a to wpływa pozytywnie na poziom Twojej mobilizacji do stałej pracy.

 

Wizualizacja pomocna w motywacji do treningu?

Wizualizacja, czyli wyobrażanie sobie osiągniętego celu, sprawia, że jesteś bardziej zmotywowany do regularnych działań.

Chcesz przebiec dziesięciokilometrową trasę? Wyobraź sobie moment przekraczania mety. Co czujesz? Satysfakcję, zadowolenie, dumę? Wyobraź sobie, jak opowiadasz znajomym o swoim sukcesie. Poczuj zadowolenie, podekscytowanie faktem, że oddało Ci się osiągnąć to, co zaplanowałeś. Im częściej i im dokładniej będziesz wyobrażał sobie osiągnięcie swojego celu, tym bardziej prawdopodobne będzie Ci się to wydawało i stale będziesz czuł motywację do  popychania się do przodu.

W wizualizacji ważne jest to, by wywoływać w sobie silne pozytywne uczucia. Obraz, który sobie wyobrażasz, musi dawać ci impuls do działania, bo to podejmowane przez Ciebie działanie pozwoli Ci dostrzec efekty.

 

Motywacja do treningu a dziennik treningowy 

Zapisuj wykonywane treningi, poszczególne ćwiczenia, liczbę powtórzeń, ciężar i datę. Dlaczego to tak istotne? Jeżeli obserwujesz swoją aktywność, wiesz, czy trenujesz regularnie, a tylko systematyczne ćwiczenia zapewnią osiągnięcie celu. Możesz spojrzeć wstecz i łatwo stwierdzić, czy robisz postępy. Kiedy zobaczysz, że trening, który wykonywałeś dawniej, nie sprawia Ci już trudności, poczujesz satysfakcję i motywację do dalszej pracy.

Dojście do celu wymaga czasem poświęceń. Warto uświadomić to sobie już na początku swojej drogi do celu. Jeśli jesteś tego świadomy, w trudnych momentach łatwiej jest Ci pozostać zdyscyplinowanym. Nie należy jednak myśleć, że z każdym wyrzeczeniem coś cię omija. Drobne poświęcenia lepiej postrzegać jako swoje sukcesy, które przybliżają Cię do Twojego celu i są dowodem Twojej samodyscypliny.

 

Nie bój się swoich słabości – pracuj nad nimi

Myśl o swoich mocnych stronach, ciesz się nimi, czerp satysfakcję,  jednocześnie pracując nad swoimi słabościami.  Oczywiście nie chodzi o to, by skupiać się na swoich słabościach i użalać nad sobą.  Na swoje słabe strony trzeba patrzeć dostrzegając od razu możliwości ich poprawy i ulepszania siebie. O wiele przyjemniej jest wykonywać przysiady, jeśli masz sine uda, jednak to praca nad słabymi partiami ciała jest dowodem Twojej samodyscypliny i świadczy o sile charakteru.  Sprawia większą trudność, potrafi być nieprzyjemne, ale jeśli dostrzega się efekty, satysfakcja jest jeszcze większa niż przy doskonaleniu swoich mocnych stron.

Wypełnienie swoich postanowień wymaga samodyscypliny. Potrafi być trudne, często wiąże się z wyrzeczeniami, ale nagroda w postaci efektów jest równie duża jak praca włożona w ich osiągnięcie.

Dlatego nie czekaj do jutra, wyznacz swój cel i zacznij przybliżać się do jego osiągnięcia już teraz.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

plan treningowy na masę, rzeźbę, redukcję tkanki tłuszczowej, treningi, odchudzanie, kalendarz treningowy

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas