Sugestie

TEST COOPERA - test kondycji i wytrzymałości. Na czym polega i jak przebiega test Coopera?

Utworzony 12 Sie 2015  / Dział: Trening
Liczący prawie pięćdziesiąt lat, test Coopera jest powszechnie stosowaną w sporcie próbą wytrzymałościową. W dobie popularyzacji aktywności fizycznej i wysokiego powodzenia biegania jako dyscypliny sportowej, sprawdzenie swoich predyspozycji i ocena własnych możliwości jest z pewnością warte uwagi.

test coopera, test wytrzymałości, test kondycji

 

TEST COOPERA  - test kondycji i wytrzymałości        

Test Coopera został opracowany w 1968 roku w USA dla potrzeb żołnierzy amerykańskiej armii. Jego autorem był Kenneth H. Cooper,  lekarz pracujący dla wojska i NASA. Dla tej drugiej stworzył także specjalny program kondycyjny, mający na celu przygotowanie astronautów do pobytu w przestrzeni kosmicznej. Co ciekawe, prowadząc intensywne badania nad stymulacją układu krążenia i oddechowego, przeszedł do historii jako twórca aerobiku.

Test Coopera - czym dokładnie jest?

Dr Cooper był pułkownikiem sił powietrznych  i początkowo z myślą o żołnierzach tego rodzaju sił zbrojnych opracował swój test. Polega on na nieprzerwanym, dwunastominutowym biegu. Wynik ocenia się na podstawie przebiegniętego dystansu, wieku oraz płci badanej osoby. Zadaniem takiego testu jest określenie wytrzymałości krążeniowo-oddechowej i maksymalnego pułapu tlenowego (określanego także jako maksymalna wydolność tlenowa lub pułap tlenowy VO2max), co z kolei pozwala na ocenę kondycji fizycznej człowieka.

Jak przebiega test Coopera? Jak sprawdzić swoją kondycję?

Próba powinna odbyć się na utwardzonej, równej nawierzchni, najlepiej na stadionie lekkoatletycznym. Aby precyzyjnie odczytać wynik testu, pętlę biegową należy oznaczyć co ok. 100 metrów  – mogą do tego posłużyć pachołki lub chorągiewki. Co ważne, ciągły bieg nie jest konieczny, gdyż liczy się przede wszystkim pokonanie całego dystansu bez przerwy, zatem fragment można przemaszerować.

Wyniki odczytuje się ze specjalnej tabeli, która zawiera podział na wiek i płeć biegaczy. Przykładowo, dla mężczyzn w wieku 20 – 29 lat obowiązuje następująca klasyfikacja: dystans większy niż 2800 m to wynik doskonały, pomiędzy 2400 m a 2800 m powyżej przeciętnej, między 2200 a 2399 przeciętny, pomiędzy 1600 m a 2199 m poniżej przeciętnej, natomiast mniejszy niż 1600 m – słaby. Jeżeli zaś chcielibyśmy obliczyć nasz maksymalny pułap tlenowy (VO2max), należy zastosować następujący wzór:

 

VO2max = (przebyty dystans w metrach – 504,9) ÷ 44,73

 

Do niewątpliwych zalet testu Coopera trzeba zaliczyć nieskomplikowane zasady i możliwość zbadania wydolności wielu osób naraz. Jest bardzo efektywnym narzędziem określania wytrzymałości, kondycji układu krążeniowo-oddechowego i zdrowia fizycznego. Amatorzy oraz tak zwani „niedzielni” sportowcy powinni jednak uważać przy podchodzeniu do testu Cooopera, ponieważ jest on bardzo intensywną i wymagającą próbą wydolnościową. Niezbędne będą odpowiednie przygotowania, motywacja i maksymalna koncentracja.

Damian AlTemimi

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas