Sugestie

Sport to zdrowie? Niekoniecznie!

Utworzony 29 Wrz 2015  / Dział: Trening

Na większość przypadłości najlepszym lekarstwem jest ruch. W XVIII wieku szwajcarski lekarz Tissot napisał: "Ruch może zastąpić wszystkie lekarstwa, ale żadne lekarstwo nie jest w stanie zastąpić ruchu". Nie zawsze jest to regułą, wszak quod me nutrit me destruit – co mnie żywi, niszczy mnie. Osiągając sukcesy w sporcie, poświęcając mu się w 100% należy mieć świadomość, że jakaś część naszego ciała, która jest przez wiele lat silnie eksploatowana, w przyszłości może dać się we znaki.

sport to zdrowie

Sport to zdrowie?

Sport to zdrowie?

 

1.Zapaśnicy

Po czym rozpoznać, że ktoś był zapaśnikiem? Może to być zaskakujące, ale wystarczy spojrzeć na jego uszy. Zapaśnicze małżowiny uszne są często widocznie zniekształcone, co jest skutkiem urazów takich jak np. uderzenia o matę. Uszy takie nazywane są kalafiorami, ponieważ ich kształt przypomina to warzywo. Zakładanie ochraniaczy na uszy znacznie pomaga w uniknięciu tego defektu.

 

2.Pięściarz

Po wielu latach kariery i dziesiątkach stoczonych walk pięściarze narażeni są na chorobę Parkinsona. Jest to schorzenie układu nerwowego, które objawia się przede wszystkim zaburzeniami ruchowymi (np. trzęsącymi się dłońmi). Przykładem może być słynny amerykański sportowiec Mohammed Ali. Ponadto, bokserzy w wyniku licznych urazów głowy mogą cierpieć na dysfunkcje mózgu takie jak problemy z pamięcią czy zaburzenia słuchu.

 

3.Ciężarowcy

Podnoszenie ponadprzeciętnych ciężarów może grozić zniszczonymi stawami i ścięgnami, bólami rąk oraz oczywiście urazami mechanicznymi wywołanymi przez nieumiejętne użycie narzędzi ćwiczeń.

 

4.Biegacze

Skoro już mowa o stawach, można wspomnieć o biegaczach i ich problemach z tą częścią ciała. Źródłem tych kłopotów jest zwykle brak regeneracji, może to być również źle dobrane obuwie.

 

5.Sztuki walki

Oczywistym jest, że wszelkie sztuki walki są niezwykle kontuzjogenne ze względu na bezpośredni kontakt zawodników. Ilość i rodzaj obrażeń jest w tym wypadku nieograniczona: złamania, naderwane ścięgna i mięśnie, stłuczenia, wstrząsy mózgu, wybite zęby. Czasem blizny są wizytówką sportowca.

Warto pamiętać, że „gdzie drwa rąbią tam wióry lecą”. Wszystkie dyscypliny sportowe angażujące nasz organizm w ponadprzeciętny sposób są dla niego obciążeniem. To dlatego myśląc „sport”, oprócz jego esencji, mamy na myśli odpoczynek, regenerację i odpowiednią dietę. Mimo wszystko, bez przesuwania wyraźnych granic swej wytrzymałości, nie osiągniemy zamierzonych wyników.

Podsumowując, sport to zdrowie czy choroba zapewniona sobie na własne życzenie? Niewątpliwie to pierwsze, gdy podchodzi się do niego z umiarem. Sport wykonywany wyczynowo i zawodowo zawsze w jakimś stopniu może niszczyć zdrowie.

Magdalena Pawłowska

  

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas