Sugestie

Ćwiczenia relaksacyjne. 5 krótkich ćwiczeń relaksacyjnych, które łatwo wykonasz w ciągu dnia

Utworzony 13 Paź 2015  / Dział: Trening

Rano dzwoni budzik. Samochód, autobus, tramwaj, zatłoczona ulica. Ktoś otwiera drzwi szkoły, ktoś wbiega pędem do windy i wjeżdża na szóste piętro biurowca. Egzamin, pierwszy dzień w pracy, dokumenty na wczoraj, rozmowa kwalifikacyjna. Pośpiech, niespodziewana kłótnia z kimś bliskim, natłok obowiązków domowych. W końcu upragniony sen i… bezsenność, poddenerwowanie, rozmyślanie o minionym dniu. Brzmi znajomo? Pewnie, dla wielu z nas. Rzadko się zdarza, że wszystkie plagi egipskie spadają na nas akurat jednego dnia, ale zwykle każdy dzień niesie za sobą jakieś stresogenne czynniki.

 

jak się odstresować, ćwiczenia relaksacyjne

Jak się odstresować? Ćwiczenia relaksacyjne.

Ćwiczenia relaksacyjne 

 

Długofalowe działanie stresu sprawia, że trudno nam się rozluźnić i wciąż czujemy się spięci, nawet w wolnym czasie. Może również powodować problemy ze snem, koncentracją, wybuchy gniewu lub płaczu. To już skrajne przypadki, lecz lepiej im zapobiegać. Można to zrobić, wykonując w ciągu dnia krótkie ćwiczenia relaksacyjne. Dobrze jest korzystać z nich w przerwie od pracy, szczególnie umysłowej. Wystarczy poświęcić na nie tylko kilka minut.

  

Ćwiczenia relaksacyjne

1. Rozluźnienie całego ciała

Napnij całe ciało, od stóp do głów, tak mocno jak potrafisz. Skoncentruj się na uczuciu spięcia, jak bardzo niekomfortowe ono jest? Po chwili rozluźnij wszystkie partie ciała, głęboko oddychając. Tym razem skoncentruj uwagę na oddechu i cudownym uczuciu rozprężającego się ciała. Powtórz kilka razy.

Lepiej? Dla uzyskania większego efektu przy rozluźnianiu staraj się oczyszczać swój umysł z negatywnych mysli, pozbywając się ich i myśląc o czymś przyjemnym.

2. Oddychanie

Wstań i wyprostuj się, ręce puść wolno wzdłuż ciała. Następnie podnieś je z zaciśniętymi pięściami do góry, jednocześnie wciągając mocno powietrze nosem. Przez kilka sekund pozostań w tej pozycji, po czym wypuść spokojnie powietrze ustami. Rozluźnij pięści. Powtórz to ćwiczenie kilkukrotnie. Napięcie powinno się zredukować.

3. Rozgrzewanie szyi

Kolejny sposób jest znany wielu z nas z rozgrzewek na szkolnych lekcjach wf. Usiądź lub stań swobodnie. Kręć głową, zataczaj nią koła, dotykając podbródkiem dekoltu, uszami ramion, a tyłem głowy pleców. Nie zapomnij zrobić kolejnej serii w przeciwną stronę.

4. Przeciąganie się

Usiądź i pochyl lekko tułów do przodu, stopy oprzyj na podłodze i ułóż równolegle do siebie. Oprzyj łokcie na kolanach, a głowę swobodnie zwieś. Zamknij oczy, a usta delikatnie rozchyl. Skup uwagę na swoim głębokim oddechu. Kontynuuj ćwiczenie przez około 3 minuty, następnie wdychając powietrze unieś głowę oraz klatkę piersiową, ramiona wyciągnij do tyłu, przeciągnij się.

5. Rozgrzewanie barków

Rozgrzewanie barków i ich rozluźnienie sprzyja prawidłowemu oddychaniu. W pozycji siedzącej i odprężonej podnoś ramiona jak najwyżej, w kierunku uszu. Dołącz do tego koliste ruchy ramion. Nie zapominaj o równomiernym oddechu.

 

Ćwiczenia relaksacyjne - zalety

Siła tkwi w prostocie, co udowadnia te kilka sposobów, które nie zabierają ani dużo energii, ani czasu. W zamian możemy oczekiwać spadku ciśnienia, miarowego oddechu, spokojnej pracy serca i wreszcie – cudownego poczucia odprężenia i ukojonych nerwów.

Magdalena Pawłowska

  

 
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas